iCloud Keychain – stane sa 1Password zbytočnosťou?

Jednou z noviniek predstavených na WWDC 2013 je aj iCloud Keychain. Ide o novú službu iCloudu určenú na uchovávanie všetkých hesiel na všetkých synchronizovaných zariadeniach. Nemusíte si tak pamätať jednotlivé prístupové mená a heslá pre rôzne stránky, čísla z vašej kreditnej karty ani prístupové heslá k Wi-Fi. iCloud Keychain for Safari si ich zapamätá za vás a dokáže ich automaticky vyplniť. Keďže zásadou bezpečnosti je mať pre všetky stránky odlišné heslá, iCloud Keychain vám vie aj vygenerovať bezpečné heslá pre nové stránky.

Zatiaľ čo používatelia sa z tejto novej funkcie môžu tešiť, ich radosť zrejme nebudú zdieľať vývojári stojaci za obľúbenou aplikáciou 1Password. Tá už roky ponúka presne to, na čo je určený iCloud Keychain, s niekoľkými bonusmi navyše. Bezplatnej službe od Apple však zrejme nebude jednoduché konkurovať. Zbytočnými sa po WWDC 2013 stali aj aplikácie, ktoré premenia integrovaný blesk na svetlo. Apple sa totiž rozhodol, že v siedmej generácii svojho systému iOS konečne sprístupní túto funkciu používateľom štandardne na systémovej úrovni.

komentárov
 1. je cas aby autori v AgileBits zlacneli svoj soft :) ale inak nebude to az take jednoznacne, vela ludi/developeri pouzivaju na osx google chrome, s ktorym asi iCloud keychain nebude previazany.

 2. 1password je platený, ale ja už dlhší čas používam aplikáciu LastPass, ktorá je zadarmo na všetkých platformách – resp. podporuje ich viac ako 1password. Neviem, či bude mať iCloud Keychain plugin napr. do Chrome.
  Takže zrejme ostávam pri LastPass.

 3. Vyvojari moyu spat pokojne. Maju na svojej strane mega dve vyhody. Dlhorocnym uzivatelom zvyknutym na ich prostredie sa nebude chciet preklapat svoje data. 1Password je multiplatformny, ta ista db funguje aj pod Winodze alebo Androidom. Apple ako obycajne pouziva svoje uzatvorene riesenie.

 4. Ja pouzivam SafeWallet, urcite je to plus pre uzivatelov, ktory doteraz nic rozumne nepouzivali, poznam aj takych, co maju hesla v nots v textovej podobe aj s cislom kreditky :-)) takze urcite plus. Samozrejme by som cakal, sync a pouzivanie v iTUNES, ale ked apple nevie ani cloud e-mail rozumne vyuzit.. :-( Ak by do svojej e-mail aplikacie pre win, povolil pridat aj ine e-mail konta a troska zamakal, mohol vazne konkurovat outlooku pre home users, ale nieee vsetko uzavreme a potom budeme dobiehat vlak. A teraz si predstavme idealny stav. Apple e-mail aplikacia pre win (icloud) bude vyzerat skoro rovnako ako verzia pre iPAD a preberie e-mail konta z iPhone/iPadu a zaroven prida podporu keychain a moznost importu z popularnych wallet aplikacii a teda bezny home user, nebude uz nic viac potrebovat. Fakt niekedy monopol brzdi vyvoj, ja som rad ze je tu Android/BB/WM, kde by sme boli bez nich..

 5. Hesla a různá čísla k bankovním účtům a kartám do cloudu? No to víte že jo… už jsem celý nažhavený. O tom vážně i někdo uvažuje?

 6. Niki:
  Vlastne to robíš kedykoľvek, keď sa niekde prihlasuješ. Správca webu/služby (ak chce) si môže tvoje heslo odchytiť. Ak ak používaš rovnaké heslo pre viac služieb, tak si nahraný. Ak rôzne, ak musíš mať hlavu ako balón.
  V prípade 1password, LastPass, SafeWallet svoju dôveru venuješ jednému subjektu, ktorý má uložené rôzne heslá pre rôzne služby. Mne to príde bezpečnejšie.
  Analógia – PayPal. Je lepšie veriť PayPalu ako dávať číslo karty rôznym obchodom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Aká bude téma nového Apple eventu?

iPone, Apple Watch, iPad… To je len časť noviniek, ktoré nás môžu už budúci utorok čakať. Ktoré z nich majú väčšiu šancu stať sa súčasťou prezentácie?