ESPN ukončuje 3D vysielanie, má táto technológia budúcnosť?

Keď prišli na trh prvé 3D displeje, mnohí (minimálne výrobcovia) si od tejto technológie sľubovali trhák, ktorý zmení spôsob, akým sledujeme televíziu. Očakávalo sa, že 3D sa stane štandardom a dostane sa napríklad aj na Apple zariadenia. Dnes už sú ceny 3D televízorov tak nízke, že ak chcete niečo lepšie ako základný model, 3D dostanete automaticky ako bonus. Problémom je, že ľudia napriek tomu, že majú 3D k dispozícii, nemajú o túto technológiu záujem.

Zdroj: OrlandoSentinel

Svedčí o tom aj najnovší krok ESPN. To ohlásilo, že do konca roka zruší vysielanie svojich 3D kanálov, kvôli nedostatku záujmu zo strany divákov. Keďže šport má byť jedným z najobľúbenejších využití pre 3D a ESPN patrí k najväčším športovým kanálom (a je aj najväčším zdrojom televízneho 3D obsahu), tento krok môže predznamenávať aj celkový ústup televíznych staníc od 3D formátu.

ESPN a ďalšie televízne spoločnosti sa v súčasnosti orientujú na testovanie nového vysielania 4K, resp. UHD (Ultra HD), ktoré má nahradiť Full HD. Poskytne rovnaké rozlíšenie ako štyri obrazovky Full HD (dvojnásobné množstvo pixelov v oboch smeroch). Zdá sa že práve 4K bude patriť budúcnosť, a nie 3D. Minimálne nie v súčasnej podobe, keď aktívne aj pasívne 3D vyžaduje od divákov používanie špeciálnych okuliarov.

Napriek zdanlivému neúspechu 3D je však možné, že ľuďom jednoducho prekážajú okuliare a čakajú na skutočné 3D, ku ktorým ich nebude treba. 3D efekt prináša aj Apple v iOS 7, kde sa pozadie mení podľa uhlu, z ktorého ho sledujete.

Patríte k majiteľom 3D televízorov? Sledujete video v 3D alebo ide len o funkciu televízora, ktorú nevyužívate?

komentárov
 1. No ja mám pasívne 3D, ktoré tak neunavuje oči ako aktívne a v 3D sledujem len to, čo je k dispozícii a to English Premiere League na Sky3D. Vyzerá že v kríze je 3D a v nemecku prestali vysielať Bundesligu v 3D a taliansku tiež. Uvidíme ako to bude pokračovať ale mne bude chýbať, lebo je to úplne iné ako pozerať 2D

 2. Jediny kvalitny 3D efekt som videl parkrat v Imaxe Blava, ktory je uz zruseny.
  3D TV neplanujem pokial sa nebude dat pozerat bez okuliari .Zatial si svoje oci cenim viac ako 3D.

 3. imax bratislava bola cool, to je pravda, ale tie filmy museli byt kratke lebo z toho mohla boliet hlava

  dokonale 3d mate kazdy den pred sebou a ziadna telka to nenahradi, preto to ludia neakceptuju

  buducnost je jedine vo VR..oculus a pod..

 4. tak veru. 3D imax v blave to bolo ozajstne 3D a nie tie dnesne kina co premietaju. to je slaby odvar a nikdy taky efekt ako imax nedosiahnut, kedze to platno je male. Preto je aj televizor 3D rovnaky ako tie dnesne kina. platno/obrazovka by musela byt na celu stenu doma aby to malo zmysel.
  pocit potknut sa tych veci co su na obraze som zatial nemal nikde, jedine v imaxe

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Aká bude téma nového Apple eventu?

iPone, Apple Watch, iPad… To je len časť noviniek, ktoré nás môžu už budúci utorok čakať. Ktoré z nich majú väčšiu šancu stať sa súčasťou prezentácie?
pokračovanie článku

Čo chystá Apple na túto jeseň?

Už onedlho nás čaká predstavenie viacerých noviniek, ku ktorým vám teraz prinášame čerstvé info. Na čo sa môžete tešiť?