Wofram Research dnes spúšťa platenú službu Wolfram Alpha Pro, Siri tvorí štvrtinu vyhľadávania na Wolfram Alpha

Len štyri mesiace po predstavení iPhonu 4S je digitálny asistent Siri zodpovedný za 25 percent všetkých požiadavkov do Wolfram Alpha. Apple je s Wolfram Research partnerom už dlhé roky. Siri sa „radí“ s mohutnými znalosťami Wolfram Alpha práve pri otázkach na matematické výpočty, vedecké informácie z oblasti chémie, fyziky alebo medicíny, fakty o prírode, vesmíre, atď. Stephen Wolfram sa vyjadril, že sa teší na ďalšiu spoluprácu a hlbšiu integráciu služieb a algoritmov Wolfram Alpha do Siri.

Mimo toho, dnes sa spúšťa nová „Pro“ verzia webovej služby Wolfram Alpha za 4,99 USD na mesiac. Okrem tradičných funkcií umožňuje prácu s veľkým množstvom vstupných dát, v podobe obrázkov alebo 3D objektov a možnosťou stiahnuť si výsledky v rôznych formátoch.

je Wolfram Alpha

Wolfram Alpha je internetová služba s obrovskými faktickými vedomosťami a prepracovanými algoritmami na výpočítavanie a vykresľovanie dát a postupov z oblasti matematiky, fyziky alebo chémie. Je to umelá inteligencia, ktorá dokáže rozumieť najrôznejším formuláciám problémov a dá sa v nej vyhľadávať široké množstvo rôznych (aj nevedeckých) informácií. Všetko bez reklám a zadarmo na stránke wolframalpha.com. Študentom napríklad pomáha porozumieť príkladom z matematiky a širokej verejnosti priamo poskytuje informácie, ktoré vyhľadávajú, v usporiadanej forme. Viac o možnostiach, funkciách a zadávaní požiadavkov sa môžete dozvedieť na oficiálnom webe o Wolfram Alpha, na stránke s príkladmi zadávaných príkazov, Google vyhľadávaní, Wikipédii, v akutálnom článku na theverge.com alebo vo videotutoriále od Stephena Wolframa.

príklad požiadavku do Wolfram Alpha
príklad požiadavku do Wolfram Alpha

Príklad požiadavkov do Wolfram Alpha.

Popri webovom rozhraní má Wolfram Alpha formu mobilných aplikácií pre iOS, AndroidNook, toolbarov pre Safari, Firefox, Chrome, Operu a IE a poskytuje vyhľadávacie widgety pre Dashboard, Windows a iGoogle. V neposlednom rade tvorí jeden z hlavných pilierov vedomostí Siri.

Firma Wolfram Research je predovšetkým slávna kvôli svojmu vedeckému softvéru (už aj s integrovanou Wolfram Alpha) Mathematica, dnes vo verzii 8. Spoločnosť založil na konci osemdesiatych rokov výnimočný brit Stephen Wolfram, ktorý keď mal 20 rokov získal svoje Ph.D. na Caltechu. Steve Jobs bol jeho obdivovateľom a keď založil NeXT úzko podporoval vývoj Wolframovej firmy.

Čo nové prinesie Wolfram Alpha Pro

Na blogu Wolfram Alpha autori sľubujú, že „Pro“ je ďalším veľkým krokom vpred od spustenia služby v roku 2009. Používatelia si budú môcť po prihlásení personalizovať spôsob, akým komunikujú s umelou inteligenciou. Na zadávanie požiadavkov nebudú musieť používať len text, ale aj obrázky, dokumenty a vlastné kolekcie dát (v CDF formáte). Do výsledkov pribudne interaktivita a budú môcť byť exportované v rôznych formátoch. Novinári z The Verge si sadli so Stephenom Wolframom nad novú verziu Alpha Pro, ktorú demonštrujú v nasledujúcom vi­deu.

Služba bude spoplatnená: 2,99 USD (2,25 EUR) pre študentov, normálne 4,99 USD (3,76 EUR), no na začiatku bude možné si ju vyskúšať zadarmo.

komentáre
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

iOS 18 bude zrejme podporovať tieto zariadenia

Tak ako každý rok, aj v 2024 nás čaká nová verzia operačného systému iOS. A ako tomu už býva, s rastúcimi nárokmi sa čas od času stane, že Apple ukončí podporu niektorých starších zariadení.
WWDC 24
pokračovanie článku

Apple ohlásil WWDC 2024!

Ukazuje sa, že úniky spojené s informáciami zo sveta Applu majú niečo do seba. Nedošlo však k ohláseniu nových iPadov, ale tohtoročnej konferencie WWDC '24.
pokračovanie článku

iStores prináša prémiový zážitok z Apple produktov do novootvorenej predajne v bratislavskom Avione

iStores, najväčší predajca produktov Apple na Slovensku, otvára 22. marca 2024 v bratislavskom Avione prvú predajňu Apple Premium Partner (APP), ktorá je svojím konceptom, úrovňou služieb a zákazníckym zážitkom doposiaľ najbližšie k predajniam Apple Store. Jediný priestor svojho druhu na Slovensku ponúkne na ploche 250 m2 nielen širokú škálu produktov Apple, ale aj kompletný servis, poradenstvo a unikátnu zákaznícku skúsenosť prostredníctvom školení a workshopov v jedinečnom interiéri s prémiovým vybavením.