iTunes Match – jednoduchá legalizácia pirátskej hudby?

One More Thing – tri slová, ktoré už takmer každý, kto aspoň trochu pozná Apple, asociuje s prezentáciami noviniek riaditeľom Applu, Stevom Jobsom. Ak by ste to náhodou nevedeli, ide vždy o „bonusovú“ novinku predstavenú úplne na konci prezentácie. Tento rok bol „jednou vecou naviac“ iTunes Match, služba, ktorej predstavenie nenaznačovali žiadne známe špekulácie. Súvisí s internetovými službami iCloud, s ktorými máte prístup ku všetkým svojim kľúčovým dátam z akéhokoľvek kompatibilného zariadenia s pripojením na internet. Za v prepočte asi 18 EUR ročne iTunes Match vyhľadá všetku vašu hudbu, ktorú ste nekúpili od Apple, a spáruje ju s hudbou dostupnou v iTunes Music Store. Nemusíte ju tak nahrávať na vzdialené servery a napriek tomu k nej môžete pristupovať prakticky kdekoľvek.

iTunes Match Samozrejme, oficiálnou myšlienkou tejto služby je, že za symbolický poplatok získate prístup k svojej hudbe v oblaku, ktorú ste legálne kúpili inde ako v iTunes Music Store – teda napríklad v inom internetovom obchode alebo ste ju nahrali z klasického CD nosiča. Vzhľadom na to, že u nás iTunes Music Store nie je ani len sprístupnený a miera pirátstva je pomerne vysoká, sa z iTunes Match môže stať skôr spôsob, ako zlegalizovať pirátsku hudbu. Keďže v iTunes Music Store je k dispozícii viac ako 18 miliónov piesní, s veľkou pravdepodobnosťou tam bude aj väčšina tej, ktorú máte na počítači. Ak máte v iTunes hudbu, ktorá sa v ponuke nenachádza, jednoducho ju uploadujete na servery Applu, čo je výrazne jednoduchšie, ako uploadovať celú hudobnú knižnicu často presahujúcu desiatky gigabajtov.

Všetku spárovanú hudbu budete mať naviac v iTunes Plus kvalite (256 Kbps) aj vtedy, keď bola vaša pôvodná hudba v nižšej kvalite. Otázka však znie, komu to prospeje. Samozrejme, za predpokladu, že si všetku hudbu používatelia kupujú poctivo na CD nosičoch a cez iTunes Music Store (alebo podobný online obchod), ide o skvelú ponuku. Na druhej strane to však môže motivovať aj k tomu, aby si používatelia stiahli pirátsku hudbu, pridali ju do iTunes, a s iTunes Match ju v podstate zadarmo zlegalizovali (ročný poplatok je zanedbateľný). Tento proces pritom až nápadne pripomína pranie peňazí, o ktorom tak často počujeme z médií.

Nikto síce nevie ako, ale Applu sa podarilo získať od hlavných veľkých hudobných vydavateľstiev súhlas na túto službu. Istá časť poplatku tak určite ide práve im, ale na základe čoho sa to rozdeľuje môžeme len hádať. Z opačného uhlu pohľadu je iTunes Match pre vydavateľstvá jediným spôsobom, ako získať aspoň nejakú kompenzáciu za ilegálne stiahnutú hudbu. Pre malé hudobné vydavateľstvá to však môže mať oveľa horší dopad. Počty stiahnutí z rôznych file sharingových stránok totiž často presahujú množstvo predanej hudby až 80 000-krát. Pomer hudby predanej cez iTunes Music Store a hudby spárovanej cez iTunes Match by pre nich bol tragickým číslom.

Aký názor máte na túto službu vy? Aký bude mať dopad na hudobné vydavateľstvá?

Viac článkov na tému

Diskusia je archivovaná, nie je možné prispievať.

Partneri

Inzercia

Send this to a friend