Automatická kontrola slovenského pravopisu pre Office for Mac 2011

Jednou z prvých otázok všetkých, ktorí zvažujú prechod na Mac, býva, či na ňom budú mať všetok svoj softvér. Napriek tomu, že množstvo ľudí nikdy plne nevyužije funkcie ponúkané kancelárskou sadou Office od Microsoftu, máloktorí switcheri z Windowsu sa bez nej vedia zaobísť. Dnes už je situácia s dostupnosťou Office pre Mac porovnateľná s Windowsom, najnovšie majú Mac používatelia k dispozícii Office for Mac 2011. Aj keď oproti Office for Mac 2008 pridáva kontrolu českej gramatiky, na tú slovenskú Microsoft stále akosi zabúda. Našťastie však existujú firmy, ktoré medzeru na trhu rýchlo doplnia. Jednou z nich je Quentin, ktorý ponúka Slovenské doplnky pre Microsoft Office 2011 na Mac OS X. V tomto článku si priblížime ako fungujú a nakoľko si plnia svoju funkciu.

Slovenské doplnky pre Office pre Mac 2011

Inštalácia

Slovenské doplnky pre Microsoft Office 2011 pre Mac OS X sú distribuované elektronicky. V praxi to znamená, že po zakúpení získate v podstate len sériové číslo. To spolu s priloženým návodom k inštalácii zaručuje jednoduchú inštaláciu. Jedinou podmienkou je, aby ste mali Microsoft Office 2011 štandardne v priečinku Applications (/Application­s/Microsoft Office 2011). Potom už stačí zadať sériové číslo a doplnky sú nainštalované a pripravené na používanie.

Slovenské doplnky pre Office pre Mac 2011

Ak sa rozhodnete doplnky odinštalovať, v návode nájdete konkrétne súbory, ktoré je potrebné odstrániť.

Nastavenie

Po nainštalovaní doplnkov je nutné nastaviť jazyk v Office na slovenčinu. V menu na hornej lište kliknete na Tools → Language a vyberiete Slovak.

Slovenské doplnky pre Office pre Mac 2011

Pre automatické podčiarkovanie slov, ktoré považuje Office za nesprávne, je taktiež nutné otvoriť v menu Word → Preferences (tento krok preskočíte klávesovou skratkou „Command + ,“ → Spelling and Grammar. V časti Spelling potom stačí zaškrtnúť „Check spelling as you type“. Aby ste sa vyhli ukladaniu nových slov do slovníka spoločného pre všetky jazyky, ktorý potom môže ponúkať napríklad v anglickom texte nesprávne slovenské opravy, v menu Custom dictionary vyberte „Slovensky Slovnik“.

Slovenské doplnky pre Office pre Mac 2011

Slovenské doplnky – čo obsahujú?

Súčasťou slovenských doplnkov pre Microsoft Office 2011 pre Mac OS X je kontrola slovenského pravopisu (podčiarkovanie chýb), ktoré funguje v aplikáciách Word, Excel a PowerPoint. V Outlooku vám táto kontrola fungovať nebude. Dôvodom je to, že Outlook používa iné slovníky. S doplnkami získate aj slovenský tezaurus pre Word.

Kontrola pravopisu

Automatická kontrola pravopisu funguje tak, že zatiaľ čo vy píšete, softvér automaticky hľadá chyby a neznáme slová, ktoré podčiarkne červenou. Vy môžete následne na podčiarknuté slová kliknúť pravým tlačidlom a vybrať ponúkané opravy. Samozrejme, slovenská kontrola pravopisu nie je ešte ani zďaleka na úrovni kontroly svetových jazykov, avšak väčšinou je schopná ponúknuť správne opravy. Časom sa kontrola zlepšuje aj vďaka tomu, že slová, ktoré predtým softvér nepoznal, sa postupne pridávajú do slovníka a neskôr sú automaticky navrhované.

Slovenské doplnky pre Office pre Mac 2011

Aj keď znalosti gramatiky a štylistiky nenahradia žiadne doplnky ani kontrola pravopisu, svoje uplatnenie si nájdu u ľudí, ktorí často robia preklepy. Červené podčiarkovanie tak uľahčí hľadanie chýb v dlhých textoch a často je schopné aj samo navrhnúť správnu opravu.

Slovenský tezaurus

Ďalšou súčasťou slovenských doplnkov je aj synonymický slovník, tzv. Tezaurus. Ak ste predpokladali, že vám pomôže pri písaní zložitejších textov, musím vás sklamať. Synonymá, ktoré slovenský Tezaurus vo Worde 2011 ponúka sú vo väčšine prípadov nezmysly, ktoré nemajú s originálnym slovom nič spoločné. Aby bol schopný nájsť synonymum, musíte vyskúšať úplne jednoduché slová ako napríklad „auto“. Pri väčšine bežných slov sú ponúkané významy a synonymá hodné úsmevu, v ostatných prípadoch Tezaurus žiadne nenájde, o cudzích slovách nehovoriac.

Slovenské doplnky pre Office pre Mac 2011

Záver

To, ako budete so slovenskými doplnkami pre Office pre Mac 2011 spokojní, závisí z veľkej časti od toho, čo očakávate. Ako už tušíte, od dokonalosti majú stále ďaleko. Kontrola pravopisu však uľahčí opravovanie chýb a slovníky sa pomerne rýchlo doplnia aj o slová, ktoré boli predtým podčiarkované ako neznáme. Znalosti a ľudský rozum samozrejme nenahradia, ale spríjemniť písanie a opravovanie dlhých textov určite dokážu.

Horšie je to s doplnkami pre Tezaurus. Jeho uplatnenie v praxi je takmer nulové, skôr si s ním môžete skrátiť dlhú chvíľu hľadaním vtipných významov a synoným.

Oproti verzii pre Office pre Mac 2008 sú naviac slovenské doplnky pre Office pre Mac 2011 dostupné v nižšej cene – 360 CZK, teda približne 15 EUR. Slovenské doplnky by mali byť k dispozícii u všetkých známych predajcov Apple produktov.

Ak sa vám teda nechce čakať na deň, kedy sa Microsoft konečne rozhodne podporovať vo svojej kancelárskej sade Office pre Mac aj slovenský jazyk, slovenské doplnky pre Office pre Mac 2011 sú zrejme najlepšou dostupnou alternatívou.

~~Za poskytnutie NFR licencie ďakujeme spoločnosti Traco Computers

Viac článkov na tému

Diskusia je archivovaná, nie je možné prispievať.

Partneri

Inzercia

Send this to a friend