Apple Event: iPad 2 predstavený – tenší, ľahší, výkonnejší, dve kamery, gyroskop a rovnaká cena

Apple Event priniesol to čo sa čakalo s niekoľkými prekvapeniami a novinkami, ktoré nenaznačovali žiadne špekulácie. Jedným z najpríjemnejších prekvapení však je, že na pódiu sa objavil miláčik obecenstva, riaditeľ Applu, Steve Jobs, aj napriek tomu, že má momentálne z Apple kvôli zdravotným problémom dovolenku. Sloganom tejto udalosti bolo, že Apple odhalí, rokom čoho bude rok 2011. Teraz to už vieme. Rok 2010 bol rokom iPadu, rok 2011 bude rokom iPadu 2. Čo všetko teda prináša?

iPad 2 predstavený

Dizajn

Napriek tomu, že väčšina špekulácií naznačovala, že iPad 2 bude len „povinnou aktualizáciou“ a skutočné zmeny prídu až s iPadom 3 na túto jeseň, Apple potvrdil opak. iPad 2 prináša úplne nový dizajn. Nielenže je tenší ako pôvodný iPad, ale dokonca je tenší ako najtenší smartfón na svete, iPhone 4. iPad má 13,4 mm, iPhone 4 9,3 mm a iPad 2 má 8,8 mm, teda o 33 % tenší ako prvá generácia. Znížila sa aj jeho váha z pôvodných 680 g na 580 g, teda o 100 g.

iPad 2 predstavený

Zásadnou novinkou je aj dostupnosť bieleho modelu iPadu 2. Na rozdiel od iPhonu 4 však nepôjde o fiktívny výrobok, ktorý existuje len na papieri, ale bude dostupný od prvého dňa predaja.

iPad 2 predstavený

Výkon

Už prvá generácia iPadu bola vďaka procesoru Apple A4 veľmi rýchla, no iPad 2 má s procesorom Apple A5 priniesť ešte dramatickejší nárast výkonu. Pôjde vôbec o prvý vo veľkom predávaný tablet s dvojjadrovým procesorom na trhu. Samotný procesor je 2× rýchlejší, grafický výkon vzrástol až 9×. Najlepšie na tom všetko je, že aj napriek vyššiemu výkonu má rovnako nízku spotrebu ako procesor Apple A4.

iPad 2 predstavený

Kamery a Gyroskop

O tom, že iPad 2 prinesie kameru na prednej strane pre videotelefonovanie Facetime, nepochyboval nikto. Apple však príjemne prekvapil tým, že umiestnil kameru aj na zadnú stranu tabletu. Tá je schopná natáčať HD video (720p) s 30 snímkami za sekundu, kamera na prednej strane zvláda VGA video taktiež s 30 snimkami za sekundu. Aj keď kamery dokážu snímať aj fotografie a zadná ponúka až 5× zoom, je jasné, že ich hlavným účelom je natáčanie videa a videotelefonovanie Facetime.

iPad 2 predstavený

Okrem Facetimu budete môcť nové kamery používať aj v aplikácii Photo Booth, ktorá je podobná tej na Macoch. Ponúka množstvo zábavných efektov, ich náhľady vidíte naživo.

iPad 2 predstavený

Tak ako iPhone 4 ponúka už aj iPad 2 zabudovaný Gyroskop, ktorý rozoznáva pohyb pre všetky tri osi.

Výdrž batérie

Nakoľko procesor Apple A5 ponúka výrazny nárast výkonu pri úplne rovnakej spotrebe energie, s výdržou batérie sa prakticky nič nezmenilo. iPad tak aj naďalej ponúka výdrž na batériu až 10 hodín, uspatý vydrží bez nabíjania až mesiac.

iPad 2 predstavený

Cena, kapacity, 3G a dostupnosť

Rovnako ako v prípade batérie sa ani v cenníku nič nemení. Ceny iPadu boli už pri jeho predstavení stanovené veľmi nízko, a tak nebol dôvod nič meniť. Konkurencii sa ani rok po predstavení iPadu nepodarilo ponúknuť porovnateľný tablet v nižšej cene, ako Apple zdôraznil, až päť modelov iPadu (zo šiestich) je k dispozícii za menej ako 799 USD.

iPad 2 predstavený

S rovnakými cenami zostali zachované aj rovnaké kapacity – 16, 32 a 64 GB. Aj naďalej je v ponuke Wi-Fi a 3G model. Na rozdiel od pôvodného iPadu však model s 3G funguje aj s CDMA dátovými sieťami.

iPad 2 predstavený

Ak ste sa už teraz rozhodli, že si nový iPad 2 kúpite, máme pre vás aj dobré aj zlé správy. iPad 2 sa v USA začne predávať už 11. marca. Do ďalších 26 krajín sa dostane len o niečo neskôr, 25. marca. Nanešťastie, Slovensko sa medzi nimi nenachádza, avšak u našich susedov v Českej republike, Rakúsku, Poľsku a Maďarsku k dispozícii bude.

iPad 2 predstavený

Foto: Engadget/Apple

Viac článkov na tému

Diskusia je archivovaná, nie je možné prispievať.

Partneri

Inzercia

Send this to a friend