Skrytie Time Machine disku

Ak používate Time Machine, zrejme budete mať vyhradený disk (resp. partíciu) čisto iba pre túto funkciu – pre účel zálohy. Pokiaľ nepotrebujete pristupovať manuálne k databáze dát, čo väčšina ľudí nerobí, disk vám bude zrejme iba zavadzať. Preto si v tomto článku ukážeme ako sa ho zbaviť.

1. Sidebar

Disk Time Machine sa objavuje v postrannom paneli každého vašeho okna, riešenie je celkom jednoduché. Disk chytíte a presuniete ho preč z panelu, čím zmizne.

Pre vrátenie tohto kroku navigujte Finder do priečinka /Volumes a odtiaľ ťahajte disk naspäť do sidebaru.

2. Plocha

Z plochy sa už disk odstraňuje komplikovanejšie. V nastaveniach Finderu môžete vypnúť zobrazovanie diskov na ploche, ale skryjú sa vám automaticky všetky. Nie je možné nastaviť, ktoré sa majú sryť a ktoré nie. Je viacero možností ako sa zbaviť diskov/partícii na ploche jednotlivo, vybral som tú, ktorá sa mi zdala najjednoduchšia. Otvorte si Terminal (nachádza sa v /Applications/U­tilities) a zadajte v ňom príkaz:

chflags hidden a cestu k disku (pokiaľ máte v názve disku medzeru, musíte miesto nej zadať “\ “). Čiže napríklad:

chflags hidden /Volumes/Disk\ TimeMachine

Následne reštartujte Finder (napr. cez menu Force Quit, ktoré otvoríte skratkou Command + Alt + Esc).

Pre vrátenie tejto zmeny jedoducho napíšte do Terminalu:

chflags nohidden /Volumes/Disk\ TimeMachine

Na záver

Ak sa budete potrebovať rýchlo dostať k ukrytému disku, navigujte Finder do /Volumes/názov-vášho-disku napríklad pomocou možnosti Go To Folder (Command + Shift + G). Hore uvedený spôob ukrytia je použiteľný na ľubovoľný disk, partíciu alebo aj súbor.

komentárov
 1. Dvě poznámky k terminálu: Mezera se dá vyřešit taky tak, že celou cestu uzavřeme do značek palce (“, nesprávně označovaná jako uvozovky). A nejlepší věc je, že pro vložení cesty do terminálu stačí chytit příslušnou ikonu a do okna terminálu ji přetáhnout.

  0
  0
 2. a neviete niekto ako sa zbavim z plochy NTFS disku, ktory mam pre bootcamp… ? :) strasne dlho to uz rozne skusam a stale nic …. :) diky

  0
  0
 3. Ked uz ste zacali o time machine co sa stane ked DISK je FULL mne sa stalo ze moj externy 320G disk je uplne plny a time machine mi napisal ze je full no a ja sa pytam a co dalej? co mam kupit novy?

  0
  0
 4. Vaše Meno: Ak si čítal celý článok, dozvedel si sa, že tento spôsob je možné použiť na ľuboľný disk (resp. pártíciu) dokonca aj súbor alebo priečinok. Skús to.
  Macker prvý: Keď je full disk, TM automaticky maže najstaršie zálohy aby mohol uložiť nové.

  0
  0
 5. Backing up to a full disk.

  One day, no matter how large your backup drive is, it will run out of space. And Time Machine has an action plan. It alerts you that it will start deleting previous backups, oldest first. Before it deletes any backup, Time Machine copies files that might be needed to fully restore your disk for every remaining backup. (Moral of the story: The larger the drive, the farther back in time you can back up.)…

  UTFGF !!!

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.