Klávesové skratky: Rýchle vypnutie monitora klávesnicou, navigácia medzi položkami okien klávesou TAB

Dnes si ukážeme dva krátke, no o to užitočnejšie triky. Prvý slúži na rýchle vypnutie LCD displeja klávesovou skratkou, druhý umožní jednoduché ovládanie a orientáciu v oknách (napr. Finderu) za pomoci klávesnice.

Klávesová skratka na vypnutie monitora

Určite sa vám niekedy stalo, že ste potrebovali narýchlo vypnúť LCD, či už z dôvodu skrytia aktuálnej práce, alebo ste nemali chuť čakať pokiaľ nabehne Screen Saver a následne sa LCD vypne.

Pomocou klávesovej skratky Ctrl + Shift + Eject v okamihu vypnete LCD na vašom Macu. Funguje to aj pri použití externého LCD, nemusí byť značky Apple. V takomto prípade vám skratka vypne obidve LCD. Je to akási náhrada za stále chýbajúcu klávesovú skratku na zablokovanie Macu (Login obrazovka) – toto je možné len použitím myšky.

Poznámka: Existujú problematické aplikácie, kvôli ktorým sa hneď po vypnutí LCD opäť zapne. Spôsobujú to pravdepodobne rovnaké aplikácie, aké bránia počítaču uložiť sa do režimu spánku, ako napr. video prehrávače a sťahovače torrentov.

Použitie klávesy Tab na navigáciu v oknách

Po jednoduchom nastavení bude možné pomocou stláčania Tabulátora prepínať sa nielen medzi textovými poliami a zoznamami, ale aj medzi všetkými ovládateľnými prvkami okna.

Funkciu nastavíme nasledovne: Otvoríme System Preferences → Keyboard & Mouse → Keyboard Shortcuts. Na tejto záložke by mala byť úplne dole zvolená možnosť Text boxes and lists only, ktorú zmeníme na All controls.

Ako názorný príklad som si vybral okno System Preferences → Displays → Options. Pri pôvodnom nastavení nás stláčanie Tabulátora zavedie len do vyhľadávacieho poľa vpravo hore. Po zmene, ktorú sme si opísali sa však vieme pomocou Tabulátora dostať aj na ostatné prvky – záložky Display, Arrangement a podobne. Tiež sa môžete prepínať medzi navigačnými šípkami. Ak sa Tabulátorom dostanete na požadované miesto okna, stačí už len šípkami zvoliť možnosť, prípadne pomocou stlačenia Space zaškrtnúť pole alebo aktivovať Zámok/Navigačné tlačidlo/Show all. Tento postup platí vo všetkých oknách vrátane webového prehliadača (napr. Safari).

System Preferences Display
System Preferences Display 2
komentárov
 1. Vypnutie monitoru zaujimave, druhu funkciu som nastastie objavil sam – uz som si zufal, ze sa od mysi neodtrhnem. Moznost ako presunut (Cut-nut) subor vo Finder-y pomocou klavesnice nahodou nepoznate niekto ?

 2. Na MacBooku mám možnost stáhnout podsvícení na nulu, ale občas chci nechat zapnutý pracující iMac a jít spát. Tohle by se hodilo… ovšem na MacBooku to funguje a na iMacu ne. Není to jen pro Leoparda? (iMac stále běží s Tigerem.)

 3. ja pouzivam vypnutie dispaly uz dlhsiu dobu – v hot corners som si nastavil na lavy spodny roh vypnutie display. voila :)

  je mi to pohodlnejsie ako stalcat skratku :)

 4. zatvorenie okna? :P
  ako windowsak som pouzival ALT+F4 :(( Na macu som zatial nic podobne neobjavil… :P Nejake rady?

 5. Klavesova skratka pre vypnutie monitoru na Tiger-runnin’ MacBooku nejde, ale neva aj tak to mam v “Sizzling Keys”.

 6. Ad Mithy: Takže je to nová funkce v Leopardu. Stejně jako vypnutí monitoru pomocí hot corneru. Asi ten iMac budu muset konečně upgradovat. :-)

 7. skoda citat tolko zbytocnych hloposti a omaciek kvoli dvo skratkam :D
  Pomohlo by skvore keby ste tu napisali vsetky skratky
  Mimochodom vypnutie monitora nefunguje a to nemam nic zapnute okrem tochot blogu

 8. pocuvajte ako vypnem skratky F1 a F2 lebo v CS ked stlacim F1 na Automaticke nakupoivanie tak sa nic nestane :( PLS ako ich vypnem ale prenastavim

 9. casper84: Myslíš vypnout změnu jasu a další funkce, co jsou na nich natištěné? System Preferences > Keyboard & Mouse > Keyboard > Use all F keys as standard function keys.

 10. Melebius: ee ked stlacim v CS F1 tak mi nenakupi zbrane a neda sa na tu klavesu nastavit :( a vo Windowse stlacim F1 a naskoci Centrum pomoci

 11. Neviete mi poradit trosku v inom probleme?
  Ako sa da vypnut to login okno.napr zo sleep rezimu a je tma moje men oa dajte heslo..ziadne nemam a ma len otravuje klikat nato stale…Nechcem aby mi to vobec zobrazovalo ako sa to da nadstavit???Vdaka za radu

 12. Prosím môžete mi pomôcť s funkciami dlačidiel F1-F12 vo windowse. Na týchto klávesniciach sú primárne nastavené dlačidlá prehrávanie hudby, hlasitosť a pod. A až po zatlačení kláves Fn+F8 plní funkciu napr. Delete. Ako nastaviť vo windowse pôvodné funkcie kláves F1-F12. V MC os x sa to dá vypnúť aby boli funkcie týchto kláves ako štandardné vo windowse neviem. Poraďte prosím. Ďakujem.  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Aká bude téma nového Apple eventu?

iPone, Apple Watch, iPad… To je len časť noviniek, ktoré nás môžu už budúci utorok čakať. Ktoré z nich majú väčšiu šancu stať sa súčasťou prezentácie?