Apple Aperture vs. Adobe Lightroom

Fotograf James Duncan Davidson si všimol pri práci s Aperture zaujímavu vec. Porovnal importovanú fotografiu oblohy v Aperture a Lightroom bez úprav. Kvôli odlišným enginom sú farby medzi týmito dvoma programami samozrejme mierne odlišné, ale v Aperture sa na fotografii objavila zvláštna anomália. Toto je výstrih fotky z Lightroom-u a toto z Aperture. Fotka je zoomnutá na rovnaké miesto. Aperture z neznámeho dôvodu vytvára šum a po vytlačení na veľký formát pôsobi veľmi posterizovane. Na fotke neboli robené žiadne zmeny – len priamy import. Nie je známe, čo problém spôsobuje. Extrémnymi nastaveniami kontrastu a kriviek v Lightroome vzniknú rôzne poškodenia, no nikdy nie tento typ šumu.

Dôvod tejto anomálie môže súvisieť s faktom, že fialová farba oblohy je na kraji gamutu a Aperture s tým má zrejme problém. Jamesovi sa však nepodarilo dosiahnuť lepších výsledkov ani úpravou a nastavením redukcie šumu.

Mám samozrejme k dispozícii RAW fotografie a skúšal som ich importovať v trial verzii Aperture aj Lightroom-e, no na tento problém som nenarazil, keďže nemám fotografie s takým farebným odtieňom. Ak náhodou máte vhodné fotografie na tento test, podeľte sa s výsledkom v diskusii alebo nám ich prosím na skúšku zašlite.

komentár
  1. je možné stiahnuť a prehliadať fotografie v IFOTO a spracovávať ich v APERTURE tak aby sa upravené verzie fotografii automaticky zobrazovali v IFOTO ? APERTURE sa dajú totiž fotky pekne upraviť, ale prehľadnejšie a krajšie sa dajú prehliadať na mape IFOTO . Vie toto niekto vyriešiť ?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Návod: Ako si nastavíte widgety v iOS 14

Apple včera vydal veľký update svojho OS pre mobilné zariadenia. Jednou z kľúčových noviniek sú widgety, na ktoré sa teraz pozrieme.