Apple Aperture vs. Adobe Lightroom

Fotograf James Duncan Davidson si všimol pri práci s Aperture zaujímavu vec. Porovnal importovanú fotografiu oblohy v Aperture a Lightroom bez úprav. Kvôli odlišným enginom sú farby medzi týmito dvoma programami samozrejme mierne odlišné, ale v Aperture sa na fotografii objavila zvláštna anomália. Toto je výstrih fotky z Lightroom-u a toto z Aperture. Fotka je zoomnutá na rovnaké miesto. Aperture z neznámeho dôvodu vytvára šum a po vytlačení na veľký formát pôsobi veľmi posterizovane. Na fotke neboli robené žiadne zmeny – len priamy import. Nie je známe, čo problém spôsobuje. Extrémnymi nastaveniami kontrastu a kriviek v Lightroome vzniknú rôzne poškodenia, no nikdy nie tento typ šumu.

Dôvod tejto anomálie môže súvisieť s faktom, že fialová farba oblohy je na kraji gamutu a Aperture s tým má zrejme problém. Jamesovi sa však nepodarilo dosiahnuť lepších výsledkov ani úpravou a nastavením redukcie šumu.

Mám samozrejme k dispozícii RAW fotografie a skúšal som ich importovať v trial verzii Aperture aj Lightroom-e, no na tento problém som nenarazil, keďže nemám fotografie s takým farebným odtieňom. Ak náhodou máte vhodné fotografie na tento test, podeľte sa s výsledkom v diskusii alebo nám ich prosím na skúšku zašlite.

komentár
  1. je možné stiahnuť a prehliadať fotografie v IFOTO a spracovávať ich v APERTURE tak aby sa upravené verzie fotografii automaticky zobrazovali v IFOTO ? APERTURE sa dajú totiž fotky pekne upraviť, ale prehľadnejšie a krajšie sa dajú prehliadať na mape IFOTO . Vie toto niekto vyriešiť ?

    0
    0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Apple chce do roku 2024 predstaviť vlastné auto!

Spoločnosť podľa čerstvých zákulisných informácií napreduje v oblasti technológie samoriadiacich automobilov a chce sa zamerať na výrobu osobných vozidiel, ktoré by mohli obsahovať vlastnú prelomovú technológiu batérií.
pokračovanie článku

Dostali ste pod stromček nový Mac? Tieto aplikácie sa vám môžu zísť!

Pod stromčekom ste možno objavili nový počítač. Keď ste si prezerali krabicu, zistili ste, že je od spoločnosti Apple. S radosťou ste krabicu otvorili, rozbalili váš nový Mac, spustili ho, chvíľu ste sa orientovali v operačnom systéme macOS (keď ste prešli z Windowsu, ostrieľaní "appláči" už vedia) a teraz rozmýšľate, aké aplikácie by sa pre vás na začiatok mohli hodiť. V tomto článku vám preto predstavíme pár TOP aplikácií pre nových užívateľov Mac.