Apple Aperture vs. Adobe Lightroom

Fotograf James Duncan Davidson si všimol pri práci s Aperture zaujímavu vec. Porovnal importovanú fotografiu oblohy v Aperture a Lightroom bez úprav. Kvôli odlišným enginom sú farby medzi týmito dvoma programami samozrejme mierne odlišné, ale v Aperture sa na fotografii objavila zvláštna anomália. Toto je výstrih fotky z Lightroom-u a toto z Aperture. Fotka je zoomnutá na rovnaké miesto. Aperture z neznámeho dôvodu vytvára šum a po vytlačení na veľký formát pôsobi veľmi posterizovane. Na fotke neboli robené žiadne zmeny – len priamy import. Nie je známe, čo problém spôsobuje. Extrémnymi nastaveniami kontrastu a kriviek v Lightroome vzniknú rôzne poškodenia, no nikdy nie tento typ šumu.

Dôvod tejto anomálie môže súvisieť s faktom, že fialová farba oblohy je na kraji gamutu a Aperture s tým má zrejme problém. Jamesovi sa však nepodarilo dosiahnuť lepších výsledkov ani úpravou a nastavením redukcie šumu.

Mám samozrejme k dispozícii RAW fotografie a skúšal som ich importovať v trial verzii Aperture aj Lightroom-e, no na tento problém som nenarazil, keďže nemám fotografie s takým farebným odtieňom. Ak náhodou máte vhodné fotografie na tento test, podeľte sa s výsledkom v diskusii alebo nám ich prosím na skúšku zašlite.

komentár
  1. je možné stiahnuť a prehliadať fotografie v IFOTO a spracovávať ich v APERTURE tak aby sa upravené verzie fotografii automaticky zobrazovali v IFOTO ? APERTURE sa dajú totiž fotky pekne upraviť, ale prehľadnejšie a krajšie sa dajú prehliadať na mape IFOTO . Vie toto niekto vyriešiť ?

    0
    0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Vychází zcela nová aplikace SledovaniTV pro AppleTV

Uživatelé SledovaniTV, kteří využívají AppleTV, se mohou těšit na zbrusu novou aplikaci. Ta postupně nahradí tu stávající. Nová aplikace pro AppleTV přináší uživatelům této platformy nové funkce a celkově příjemnější a plynulejší zážitek ze služby.
pokračovanie článku

Telekom varuje pred podvodnou komunikaciou

Slovak Telekom počas uplynulého víkendu zaregistroval zvýšenú aktivitu nevyžiadaných e-mailov a SMS správ, ktoré vystupujú v jej mene a zneužívajú dôveru zákazníkov. Hlavným cieľom je od zákazníkov vylákať osobné údaje či ich donútiť k potvrdeniu objednávky, ktorá v skutočnosti neexistuje.