Moderný ZFS súborový systém v Leoparde

Najnovšia testovacia verzia Mac OS X Leopard pre vývojárov už obsahuje podporu súborového systému ZFS (Zettabyte File System) od Sun-u. Zatiaľ nie je možné na tento filesystem inštalovať aj samotný Leopard, len naň formátovať ostatné disky. Developeri však dorábajú aj podporu bootovania a posledné detaily.

ZFS je 128bitový, veľmi pokročilý, súborový systém známy zo serverového prostredia. Prináša mnoho revolučných zmien – vývojári Sun-u od základov zmenili 30 rokov starú koncepciu súborových systémov. Dôležitá zmena týkajúca sa Leoparda je možnosť vytvárať snapshoty celého disku bez ukladania celého súborového systému do image súboru. Nové snapshoty fungujú na báze blokov a ich porovnávania, čím sa samozrejme šetria tisíce percent úložneho priestoru. Do snapshotov sa ukladajú len zmeny za určitý čas. Ak sa Vám zdal Time Machine a jeho super-zálohovacie schopnosti absurdné, so ZFS súborovým systémom to už znie oveľa rozumnejšie.

Ostatné vymoženosti ZFS: prakticky neobmedzená veľkosť súborov, žiadne partície, žiadne poškodené dáta, obrovské diskové pooly a mirrory zo stoviek diskov (až tisícky TB), dynamický stripping, variabilná veľkosť blokov, kompresia na úrovni blokov, 256 bitové checksum-y a ďalšie.

Viac sa o ZFS môžete dozvedieť na Wikipedii. K dispozícii je aj video ZFS v akcii. Pre pokročilých užívateľov aj veľmi pekná PDF dokumentácia priamo od Sunu.

komentáre
 1. Velmi zaujimava informacia. Uz som sa s nou sice stretol, ale tak ako ju podal autor – zorzumitelne pre bezneho uzivatela so suvislostou na Time Machine – je pre mna nova.
  Bolo by dobre keby 10.5 pracovala so ZFS. Inak pri instalacii Mac OS X napr. 10.4 si mozete vybrat z niekolkych suborovych systemov. Zaujimalo by ma aky je medzi nimi rozdiel, ich vyhoda a nevyhoda pre uzivatela. Nechceli by ste o tom pripravit samostatny material?

  0
  0
 2. No… mal som nainstalovany prvy developer preview leoparda – teda este bez zfs a time machine veselo fungoval. Tak sa mi zda, ze trosku zavadzate…

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.