Vyber MacBooku na dalsich 6 rokov

Domov Diskusné Fóra Pomoc: hardware Vyber MacBooku na dalsich 6 rokov

Zobrazuje sa 6 príspevkov - 21 až 26 (z celkového počtu 26 )
  • Autor
    Príspevky
  • #532320
    mudrnudl
    Účastník (Participant)

    Ked som to spravne pocital, tak by som mal o 4gb (16gb oproti 4gb+16gb) ram naviac a usetril asi 50 euro, ak by som to menil sam (treba zaratat kupu naradia), ak by som na to vyuzil mzone (nevedel som, ze to robia, diki za info), tak v podstate clovek usetri asi 70 euro. Ten 4gb modul, co zostane asi nikto nekupi :). Stoji za opytanie v mzone, ci tou vymenou nijako neporusia zaruku.

    #532321
    rudo.ba
    Účastník (Participant)

    Keď už, tak by som menil obe RAMky, aby mali určite rovnaké parametre (časovanie a tak), najmä keď je s tým taká papračka, alebo ak chceš len jednu, tak by som sa v mzone pre istotu na to informoval ešte pred kúpou toho jednotlivého modulu, poradia.

    Po vlastnej ose môžeš mať prakticky za rovnaký príplatok (250 € mínus za čo predáš pôvodné RAMky) 32 GB namiesto 16 GB (240 € priamo od Applu), resp. za príplatok 45 € aj s prácou.

    Na Alze ponúkajú obdobné 2×4 GB moduly za 67 €, takže predajom pôvodných (oboch) RAM spolu za 45 € si vykryješ náklady na mzone.

    Alebo ak stačí tých 16 GB a chceš ušetriť, tak vymeň oba moduly:
    2x 58 (alza, nové 8 GB RAMky) + 45 (mzone, práca) – 45 (bazoš, predaj pôvodných RAM) = 116 €, ušetríš 124 € oproti 240 € priamo od Applu.

    PS: neviem konkrétne či v mzone robia takýto upgrade na Mac Mini 2018, ale predpokladám že áno (v MBP mi menili RAM hneď pri kúpe v 2011 – vtedy ešte za 10 € ak sa pamätám a neskôr aj SSD za HDD, aj v Mac Pro mi vedeli vymeniť CPU, všetko moje súčiastky som im dodal na výmenu a účtovali si hodinovú tarifu ako uvádzajú na svojom webe), takže takéto veci bežne robia.

    #532328
    joer
    Účastník (Participant)

    Pozor, pokial sa menia Ramky v iMacu, MacMini atd, vždy sa doporučuje meniť pár a to od jedného výrobcu, nie napr. Crucial + Kensigton a pod. Takže vždy sa oplatí kúpiť spárované, 8+8, 16+16. Vyhnete sa nepredvídatelným pádom systému, mrznutiu apod. Viem o čom hovorím, stálo ma to nervov, kým som na to došiel.

    #532329
    joer
    Účastník (Participant)

    A ešte niečo, pokial nebudeš používať macmini na nejaké ťažké výpočty, programy ktoré žerú vela pamete, napr.Photoshop, tak ti stačí bohate 16 gb RAM. Viem o čom hovorím, mám v mojom MacMini Late 2010 12 Gb RAM a SSD disk a bohate to stačí. Aj keď som zástancom čo najviac pamete, bohužial moj mac viac ako 12 GB nežere.

    #532330
    dfx
    Účastník (Participant)

    joer: odporuca sa, ale nie je to nutne. Pametovy radic je priamo v procesore a datovy prenos je vec komunikacie medzi RAM a procesorom. Doska zabezpecuje len vodive spojenia.

    RAM vzdy treba otestovat v doske, aj ked su rovnake moduly.

    #532461
    rudo.ba
    Účastník (Participant)

    Hmm tento 15″ MPB 2014 nevyzerá zle, 16 GB RAM a 500 GB SSD, iba integrovaná grafika, 1 cyklus batérie (neviem ako jej prospelo/uškodilo nepoužívanie), aj cena v tvojom limite a relatívne to nemusí byť podvod ako zo dve iné ponuky tiež tam. Aj by som o ňom uvažoval, ale zakiaľ mi domáci MPB ako tak slúži tak nejdem riešiť. Samozrejme takéto veci treba riešiť osobným prevzatím pre istotu. Podľa databázy SN mal tento MBP 256 GB SSD, takže asi to bola BTO objednávka a objednal si tam majiteľ 500 GB:

    https://www.mzone.sk/burza/11070

Zobrazuje sa 6 príspevkov - 21 až 26 (z celkového počtu 26 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.