Prechod z Win na Macbook Pro/Air 13. Ktory?

Domov Diskusné Fóra Ostatné Prechod z Win na Macbook Pro/Air 13. Ktory?

  • This topic has 27 odpovedí, 8 hlasov, and was last updated pred 9 years by joer.
Zobrazuje sa 20 príspevkov - 1 až 20 (z celkového počtu 28 )
  • Autor
    Príspevky
  • #104778
    Borisss21
    Účastník (Participant)

    Zdravím ľudia, v tomto vlákne by som chcel počuť niake vaše riady. Čo sa MacBookov týka, so žiadnym som nepracoval zatiaľ, ale po mojich kladných skúsenostiach s iphonom a ipadom mi došlo, že chcem skúsiť aj jablčný notebook. Stolový PC mám výkonný s Windowsom, takže ten nechám zatiaľ tak, no k štúdiu na VŠ by som si chcel niaky ten MacBook zaobstarať.

    Chcel by som kúpiť MacBook Pro Retina 13 palcový, uvidíme či by som šiel do novinky s Force Touch, alebo či si vystačím s 2014 ročníkom. Tá veľkosť 13 palcov by mi najviac vyhovovala a cena je nižšia ako pri 15 palcovom, čiže keď si naň cez leto budem privyrábať, stačí mi robiť menej :D

    Len otázne je, či mi bude MacBook vyhovovať, bol som odrastený na Windowse, preto by som si chcel MacBook najskôr vyskúšať. Bohužiaľ, nikto z mojich známych MacBook nemá, kto by mi ho požičal na pár dní a v Apple obchode pár dní skúšať nechcem :D A kúpiť nový Mac za 1200-1400€ a po mesiaci zistiť, že mi nevyhovuje by som zrovna nechcel.Teda zvolil by som cestu, kúpiť niečo staršie z bazáru povedzme okolo 450 eur a vyskúšať si prostredie Macu. Týmto sa chcem spýtať na niake typy macbookov, na ktoré by som sa mal zamerať. Možno bol vydarený ročník 2010, možno 2011 a to sú veci, ktoré by som chcel poradiť. V podstate teraz by som mohol kúpiť aj Air na odskúšanie aj keď potom chcem jednoznačne Pro. Veľa tých starších macbookov má Intel Core 2 Duo, u 2011-stok som si všimol už i5, takže predpokladám, že ten bude výkonnejší. Proste nechcem kúpiť mačku vo vreci, tak sa chcem spýtať na názor.

    Našiel som na internete jeden, na ktorom je spravený upgrade a vyzerá celkom zaujímavo až na jeden ťukanec ktorý by mi vadil, možno keby týpek zhodil čosi z ceny by to šlo.
    Prikladám inzerát
    http://pc.bazos.sk/inzerat/48191148/MacBook-PRO.php

    Ďakujem za rady.
    Boris

    —–
    Edit by iTuxx: upraveny nazov topiku

    #403672
    iTuxx
    Moderátor

    Ja som kupoval presne tak ze som o tom absolutne nic nevedel, macbook som iba videl na obrazku, nazivo nikdy, dosiel som do mzone v auparku a povedal som ze si prosim tento macbook. A ukazal som na Macbook Pro mid 2009 (ano je to uz 5,5 roka). Cely zivot som pouzival iba Windows, chvilu linux a na OSX som si zvykol za tyzden. Odvtedy som upgradoval RAM z 2GB na 4GB, HDD na SSD a teraz asi pol roka dozadu znovu RAM, ale zo 4GB na 8GB. Uplne mi tento notebook vyhovuje, je maximalne kvalitny a spolahlivy.

    A vlastne to je aj moja rada: ak by si si OSX chcel najprv vyskusat a neskakat do toho ako ja, odporucam ti tuto 2009. Je to spolahliva a cenovo velmi dostupna varianta. No a co ze ma 5-6 rokov…

    Inac takychto topikov o prechodoch z Win na OSX je tu milion, skus hladat. Najdes kopec informacii.

    #403673
    Lukáš Raynor Majer
    Účastník (Participant)

    Len dodám, že ak pôjdeš do Retiny, tak tam už po kúpe RAM-ku nedokúpiš a s diskom, ehm Flash Storage, je tiež problém ak budeš chcieť upgrade.

    #403681
    iTuxx
    Moderátor
    #403682
    iFiko
    Účastník (Participant)
    #403685
    Borisss21
    Účastník (Participant)

    iTuxx diky pozrel som tu tému ja som už po teoretickej stránke oboznámený ako OSX funguje, no už to potrebujem vyskúšať len prakticky :)

    iFiko je to tiež jedna z možností, no príde mi to dosť drahé za 3 dni dám niakych 40 EUR keď si kúpim starý za dobrú cenu tak cenový prepad 40 EUR budem mať po pár mesiacoch…

    Lukáš diky za upozornenie, to som už kdesi čítal, že tieto nové MacBooky sa nedajú moc vylepšovať čo je škoda.

    iTuxx 2009 som na bazári momentálne nenašiel v dobrom stave a cene, čo hovoríš na tú 2011 v prvom príspevku? Pripadne dnes som našiel ešte toto http://pc.bazos.sk/inzerat/48355389/MacBook-Air-13-i5-4Gb-128Gb.php

    #403688
    joer
    Účastník (Participant)

    aA čo tento na maczone.sk bazar:

    Predám MacBook Pro 13″ Early 2011, i5, 10GB RAM
    Pridané pred 2 dňami
    Predám McBook Pro 13“ Early 2011, i5 2.3 GHz, 10GB RAM, nový HDD 500GB WD Black s novo nainštalovaným OS X Yosemite. Batéria 460 cyklov. Možnosť predaja aj na faktúru firma firme. Len osobne v Košiciach. Original krabica a diaľkové ovládanie. V perfektnom stave. Kontakt prosim len mailom.
    550,00 €
    Ivan Béreš
    Košice
    Tel.: +421 901 901 901
    E-mail: ibix19@gmail.com

    Myslim si ze dobra cena za taky stroj
    Joer

    #403689
    iTuxx
    Moderátor

    To je podla mna dobry stroj. Aj cena je celkom v pohode. Neviem sice ci budes od toho vyzadovat aj nejake narocnejsie ulohy, ale ak nie, je to podla mna idealna konfiguracia pre zaciatok. Netreba hned vrazat tisice € do masiny, s ktorou mozno ani nebudes spokojny (myslim OSX, ale aj tak je to menej pravdepodobne a budes si prechod pochvalovat). Lepsiu konfiguraciu si budes vediet kupit vzdy. Na tomto 2011 ani velmi nestratis keby si ho predaval po par mesiacoch, takze by som sa nebal do toho ist.

    #403690
    Borisss21
    Účastník (Participant)

    Teraz neviem o ktorom píšeš, či ten ktorý som písal ja v 1 príspevku, alebo ten, ktorý pridal joer. Už som tomu pánovi napísal len som zo západu on z Ke a piše že osobný odber, tak uvidím či by som sa dohodol aj na dobierke…

    #403707
    Jozef Remen
    Účastník (Participant)

    Tu mas hned niekolko v BA. Bacha, inzeraty cez Bazos vzasade vybavuj OSOBNE, nikdy nie na dobierku.

    http://pc.bazos.sk/inzerat/48036533/Macbook-13-700GB-HDD-8GB-RAM.php

    Je to core 2 duo, ale za 390 € preco nie, sam mam taky procak a robim na tom doteraz, masina zaraba a ine ma nezaujima.

    A dalsie:
    http://pc.bazos.sk/inzerat/48237809/Macbook-Pro-13-2011-Early-23-GHz-i5-320Gb.php
    http://pc.bazos.sk/inzerat/48363502/Predam-MacBook-PRO-13253Ghz-C2D4gbRAM128GB-SSD500GB-HD.php

    #403716
    Borisss21
    Účastník (Participant)

    Zdravím ľudia, tak dohodol som sa s tým pánom z KE.

    McBook Pro 13“ Early 2011
    i5 2.3 GHz
    10GB RAM
    nový HDD 500GB WD Black s 24 mes. zárukou
    batéria 460 cyklov + pridá aj starú s 940 cyklami
    dialkový ovládač
    Stav: výborný
    Cena 550+ dobierka.

    Chcem teda vaše požehnanie na kúpu tohto notebooku. Myslím, že to je fajn cena, povedzte teda svoj názor k tomu hoši ;)

    #403717
    Stormtrage
    Účastník (Participant)

    V pohode stroj aj cena. Aj ked nechapem tu ramu 10 giga to ma asi 8+2 čo mohol dat radšej 4+4 na dual channel ale to je detail. Ak mas nejaku zaruku ze ti pride to čo ma ked to beries cez dobierku tak je to ok.

    #403718
    joer
    Účastník (Participant)

    v pohode, 2 gb po case vyhodi, da tam 8 gb + SSD disk a ma masinu na 4 roky jak vino

    #403723
    Jozef Remen
    Účastník (Participant)

    Jop, je to OK. SSD je vec prvorada, to budes riesit v dobe par mesiacov ak nie skor :)

    Masinu bez SSD by som uz nechcel

    #403726
    JFK.
    Účastník (Participant)

    jop, musíš tam hodiť SSD a bude to fajn ;)

    #403736
    Borisss21
    Účastník (Participant)

    Pôvodne som ho chcel kúpiť aby som si vyskúšal OSX a chcel som novú retinu, ale práve rozmýšľam, že ak sa nezmotám na retina displej a bude mi stačiť 1200*800, tak by som si ten Mac nechal a vymenil ho až keď to budem potrebovať.

    Bude využívaný na bežnú prácu s dokumentami a niake to programovanie. Idem na VŠ zameranú na IT a myslím, že by to malo stačiť. Otázka je, či by som 16gb RAM dokázal využiť, čo myslíte? Myslím, že tých 10 je úplne postačujúcich. Ak sa rozhodnem, že si ho nechám na dlho, určite pridám SSD disk namiesto mechaniky. Jediná vec o ktorú mám strach je procesor, je to už predsa starší procesor, bude stačiť aspoň zo 2 roky na tie úkony, ktoré potrebujem?

    #403737
    Lukáš Raynor Majer
    Účastník (Participant)

    Kedysi som písal vo Worde na PC s Celeronom a 256 MB RAM…

    #403739
    JFK.
    Účastník (Participant)

    RAMka bude stačiť

    #403742
    Jozef Remen
    Účastník (Participant)

    RAM je OK, procak detto, nejdes snad kompilovat cele Windows ci Photoshop.

    Zameraj sa na SSD, to vyuzijes okamzite. Jo a urcite externy monitor (HD zabudni, 2560x1440px je rozumne), vstavane rozlisenie je prilis male na serioznu robotu. Dell ma dobre IPS v ponuke za rozumnu cenu, napr:
    https://www.alza.sk/25-dell-u2515h-ultrasharp-d2303309.htm

    Mysku ani klavesnicu externe potrebovat nebudes, trackpad je na Macoch luxus, ako sa sam presvedcis – velmi presne algoritmy na pohyb kurzora, velka plocha, gesta atd. Nie je dovod pouzivat mys. Klavesnica tiez velmi dobra, jedine ak by Ti vadil chybajuci numericky blok tak externu

    #403743
    JFK.
    Účastník (Participant)

    niečo mi hovorí, že on ten externý monitor nechce…

    ale tak… 1200×800 je riadne peklo akože :D

Zobrazuje sa 20 príspevkov - 1 až 20 (z celkového počtu 28 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.