Kalibracia / Profilacia LCD – iMac Al 20″

Domov Diskusné Fóra Pomoc: hardware Kalibracia / Profilacia LCD – iMac Al 20″

Zobrazuje sa 9 príspevkov - 21 až 29 (z celkového počtu 29 )
  • Autor
    Príspevky
  • #132322
    stn001
    Účastník (Participant)

    Trošku vykopem tému… :-)

    Niekde som čítal/počul, že nakalibrovať iMac je nemožné, pretože má sklo. Je to pravda?

    #132324
    Aleks
    Moderátor

    :)
    Ide tak isto ako MacBook alebo MacBook Pro – pomocou Expert nastavení v Sys Pref > Display

    #132325
    stn001
    Účastník (Participant)

    zle som to napísal, prepáčte, myslel som pomocou kalibračnej sondy :-)

    #132326
    renad
    Účastník (Participant)

    Rád by som vám pomohol – len colormanagement (čítaj správa farieb) je tak zložitý problém, že sa nedá takto vtesnať do príspevku.
    Už dlhšie rozmýšľam nad tým, že by som do macblogu pripravil článok o tom minimálnom základe správneho colormanagementu (a časť už mám aj kvazi pripravenú)
    – aspoň o tom nevyhnutnom – aby bolo ľahko pochopiteľné aj pre laikov aj pokročilých:
    1. čo je RGB, CMYK, sRGB, Adobe RGB, ….
    2. čo je fogra, euroscale, ….
    3. ako si mám nastaviť photoshop preferences – t.j. aký profil, prečo zrovna taký profil a nie iný
    4. ako nastaviť ostatné aplikácie a prečo
    5. čo vlastne posielam do tlačiarne, je tlačiareň RGB ?, CMYK ?, alebo nejaká iná …
    6. a ďalších 300 000 otázok k tomu

    Skôr ako ten článok napíšem, presťahujte sa na chvíľu na http://forum.grafika.cz/ colormanagement poradna – a čítajte !!!

    Ešte k jednotlivým príspevkom:
    1. HajLender
    problém určite nie nie je v tlačiarni, aj napriek tomu, že je nižšej triedy (dá sa to obísť drahším glossy papierom)
    http://clanky.katalog-tlaciarni.sk/tlaciarne-recenzie/1869-canon-pixma-mp610/
    – môj odhad: ako vyššie spomenuté – zlé nastavenie profilov – a celý proces spracovania fotky

    2. gs peter:
    – prehadzovanie do PDF a bez farebného profilu: to sa s fotkami nerobí. A okrem toho aj Adobe Acrobat má svoje preferences, ako ich nastavíš, tak ti bude zobrazovať

    3. marekv a piggee
    – kalibrovanie monitora ide aj “okometricky” – POZOR !!! – teraz ma neberte za slovo, ale predpokladám, že užívatelia tejto diskusie nebudú vrážať kopec peňazí do sond, kalibračného softwaru – iba sa chcú rýchlo zorientovať v tom základnom guláši – a chcú dosiahnuť TO ČO MÁM NA MONITOTE, NECH JE ASPOŇ NA 80%-90% AJ NA VÝTLAČKU

    4. dex
    – nerád, ale nemôžem s tebou súhlasiť, nieleže z foťáku za 16.000,- ale aj z foťáku za 4.500,- dostaneš super fotky
    Naozaj to nie je o foťáku.

    Zatiaľ asi tak.

    PS: ale ako som sľubil, čo-to napíšem (vlastne to budú všetko skúsenosti z praxe)

    #132332
    stn001
    Účastník (Participant)

    Ale ako to je s iMac 24″ a kalibráciou pomocou kalibračnej sondy? Viac menej by som to chcel len kvôli webdesignu (nech tie farby vyzerajú ako majú). Oplatí sa mi kupovať kalibračnú sondu? Pretože som niekde čítal/počul, že kalibrovať iMac pomocou kalibračnej sondy je nemožné, pretože má sklo. Ako to teda je?

    #132333
    HajLender
    Účastník (Participant)

    Ahojky,

    renad: je to tak asi ako pises v bode 3, t.j. ja nepotrebujem mat idealne kalibrovany monitor, ale potrebujem sa dostat k tomu aby som videl na nom to co mi vylezie z tlaciarne. Zacina ma celkom stvat ze monitor iMacu sa neda tak kalibrovat ako bezne lcd (jas, kontrast, jednotlive farby atd)…

    Niekde som sa docital ze aj tlaciaren ma svoj ICC profil, nebolo by mozne aby som nal rovnaky profil pre tlaciaren ako pre LCD (resp. pomohlo by to nieco?).

    Inak je mi jasne ze sa nikdy nedostanem na 100% vernost uz len z principov, ze LCD svetlo vyzaruje a fotka odraza a dokonca LCD je RGB a tlaciaren CMYK…

    skusim este piokukat tu stranku co si odporucil

    Dik

    #132334
    renad
    Účastník (Participant)

    iMac 24″ a jeho monitor je “lowend” na prácu s fotografiou. Ľudia to riešia pripojením externého monitoru (Eizo, NEC, Samsund, možno ešte Viewsonic) a monitor iMacu používať ako pomocný (paletky, safari, mail, …)
    ale prečítaj si toto: (+ ešte si vyhľadaj podobné témy):
    http://forum.grafika.cz/read.php?117,2361786,2361811#msg-2361811

    #132344
    HajLender
    Účastník (Participant)

    mam dokonca len 20″ s PN panelom :D… budem musiet asi upgradeovat na macpro + eizo…..

    #132347
    renad
    Účastník (Participant)

    Nemusí byť zrovna MacPro (aj na macmini sa dá robiť), ide hlavne o ten monitor !!!
    Ja osobne mám Eizo S2000 (skutočne kvalitná vecička), ale teraz sa rozhodujem ešte pre jeden monitor
    (už som to tu aj v inej diskusii písal) medzi:
    – novinkou Eizo CG222W (vynikajúci pomer cena/výkon)
    – repasovaný Eizo L985EX http://www.sweb.cz/EIZO.monitor.bazar/
    – alebo rovno Eizo SX2461 – to už je ale kopec peňazí – ale na dlhé trate

Zobrazuje sa 9 príspevkov - 21 až 29 (z celkového počtu 29 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.