Kalibracia / Profilacia LCD – iMac Al 20″

Domov Diskusné Fóra Pomoc: hardware Kalibracia / Profilacia LCD – iMac Al 20″

Zobrazuje sa 20 príspevkov - 1 až 20 (z celkového počtu 29 )
  • Autor
    Príspevky
  • #58230
    HajLender
    Účastník (Participant)

    Ludkovia,

    potrebujem poradit, mam novu tlaciaren canon mp610 a chcel by som dosiahnut aby fotka, ktoru vytlacim bola rovnaka ako na monitore. Zatial sa mi zda, ze na LCD je to ovela farebnejsie, pricom fotka je taka mdla. Poradte ako to nejak jednoducho nastavit.

    Cez tu Mac OS aplikaciu na klaibraciu som sa dopracoval k vtakovinam… neide to nejak jednoduchsie, alebo nejak konkretnejsie – nejaky slider ktory potahujem a tak sa mi meni parameter?

    Vdaka

    #128241
    marek
    Účastník (Participant)

    no trebalo by vytvorit profil pre tlaciaren, ale obavam sa ze s takouto komercnou tlaciarnou nedosiahnes dokonaly efekt

    kalibracia celeho workflow je celkom narocny proces a vyzaduje si dobry hardware

    #128242
    HajLender
    Účastník (Participant)

    To mi je jasne, ze dokonale to nebude, no dnes je to hodne odlisne a bol by som rad keby som vedel aspon priblizne vytlacit to co vidim. Dnes vidim bajecnu fotku na monitori a pritom vytlacim bledy obrazok (aj ked tam vivid nastavenie pri tlaci)…

    Resp. mozno ze by bolo lepsie keby som nejak kalibroval tlaciaren – da sa to vobec?

    neexistuje nejaka utilitka, kde by som vedel nastavovat vlastnosti obrazu na mac os priamo a nie cez tie sive obrazce?

    #128243
    gs_peter
    Účastník (Participant)

    1. monitor zobrazuje farebnu skalu RGB
    2. tlaciaren CMYK

    monitor si mozes nastavit cez System Preferences – Display – Expert Mode (standard je, ze Apple nastavuje od vyroby velmi dobry farebny profil)

    tlaciarni vies priradit farebny profil…

    aky farebny profil mas samotnej fotky???

    skus si fotku prehodit do PDF a bez farebneho profilu…

    #128250
    HajLender
    Účastník (Participant)

    ten expert mode, to nie je nic pre mna – tak si viem s tym obraz zhovadit, az mi je z toho na …

    ako viem tlaciarni priradit farebny profil, co to je vlastne?

    kde zistim farebny profil fotky? su to RAW fotky z eos350D.

    Vdaka

    #128259
    gs_peter
    Účastník (Participant)

    na expert kalibracii nie je nic zlozite…

    riesenie farebnych profilov mozes cez ColorSync Utility

    a farebny profil fotky zistis klasickou klavesovou skratkou Jablko+I v Preview

    a odporucam nastavit Adobe RGB, ma vacsi rozsah farebnosti, je to zivsie a RAW je surovy format, takze to vie krasne spracovat

    jedina nevyhoda u teba je, ze tvoj iMac 20″ nema profi panel, ale v podstate to je jedno…

    #128264
    marek
    Účastník (Participant)

    s instalaciou tlaciarne sa nainstlauju aj profily pre tvoju tlaciaren a konretny papier /od vyrobcu canon/
    kolega s tym dost experimentoval, ale s canon tlaciarnou, ale z tej najvyssej rady formatu A3 a tie vysledky vedel celekom dobre ovladat, ale tlacil zasadne z photoshopu

    #128270
    Dominik Balogh
    Účastník (Participant)

    Bez sondy na kalibraciu monitora a tlaciarne (so vzorkovnikom) (vybava cca za 25 000 so softwarom) to nebude nikdy ani len podobne. Aj v tomto pripade potrebujes znacne skusenosti s farebnym manazmentom a svetlom. Ak by si to chcel riesit len softwarovo, musel by si uz mat skusene oko na zaklade predoslych skusenosti s hardwarovou kalibraciou.

    Standardne profily od Apple su z mojich skusenosti velmi zle, nevhodne na tlac fotografii.

    #128271
    HajLender
    Účastník (Participant)

    ano ano, tie profily tlaciarne som nasiel, v zasade tam velke rozdiely nevidim (najma obloha sa men – tj modra) a stale to nie je ono… Tlacit som skusal z programu co dava canon, iphoto a lightroom (najhorsi vysledok – zubate krivky…). obrazky boli +- rovnake akurat lightroom poslabsie.

    profil fotiek mam adobe rgb

    ale teraz mam iny problem, pri svojej kalibracii monitora som nejakym sposobom zmazal povodne default nastavenie a neviem ho najst… umrem

    vdaka za rady

    #128288
    HajLender
    Účastník (Participant)

    Dominik, ako by si mi teda poradil aby som co najjednoduchsie vedel tlacit to co vidim, resp. aby som videl to co tlacim? Uz ma to unavuje, hram sa s obrazkom dva dni a nakoniec mi vyleze z tlaciarne nieco uplne ine /skaredsie…

    #128292
    marek
    Účastník (Participant)

    ja radim, nakalibrovat monitor pomocou sondy
    a potom uz len experimentovat z pouzitim canon profilov k tlaciarni

    myslim ze bez nakalibrovaneho monitora sa nepohnes, este otazka ako kvalitne mas lcd v iMacu, ci sa da aspon trosku priblizit k idealnemu stavu

    #128363
    piggee
    Účastník (Participant)

    ja len, ze toto je najlacnejsia sonda, ale dokaze to zazraky v porovnani so softwareovym kalibrovanim
    http://www.maczone.sk/katalog/vzorkovniky-a-kalibracia/produkt/colorvision-spyder2express/

    #128377
    Count Grishnackh
    Účastník (Participant)

    to marekv:

    20” iMac má LCD displej s matricou typu TN, čiže žiadna sláva. Tieto sa používajú vo všetkých lacných a komerčných displejoch. Až 24” iMac má kvalitný dispej typu S-PVA alebo S-IPS (neviem presne ktorý, ale to je v podstate jedno, každý z menovaných je špičkový, S-IPS má ešte o trochu naviac, aj Cinema Display je S-IPS, 30” model je S-PVA …).

    #128380
    marek
    Účastník (Participant)

    treba skusit tu kalibraciu, co z toho dostanes, bez toho sa nepohnes

    #128396
    piggee
    Účastník (Participant)

    Ak si z BA, tak za flasu vilmosky ti to nakalibrujem :D

    #128397
    marek
    Účastník (Participant)

    bingo :-)
    a cast problemu je vyriesena

    #128400
    dex
    Účastník (Participant)

    Toto je trochu komplexnejší problém a nezasahuje iba kalibráciu. Vo všeobecnosti ak používaš digitálny fotoaparát pod 16000, ťažko môžeš očakávať dostatočnú “živosť” farieb pri výstupe. Obrazové čipy týchto fotoaparátov totiž zákonite neposkytujú dostatočné úrovne farieb. Preto sa na výstupe javí fotka mdlá. Môžeš to čiastočne vyriešiť tým, že pred tlačou jej podstatne zvýšiš kontrast. Niekedy až tak, že na monitore to dobre nevyzerá, no výstup už je prijateľnejší.

    #128743
    HajLender
    Účastník (Participant)

    Pani, dakujem za rady. Chcel som to vyriesit svojpomocne, ale vidim ze to tak nepojde. Kazdopadne, mozno ponuku od Piggeeho prijmem. Ja si myslim, ze fotak je dostatocny (eos 350 + obj. canon 17-85 + filter). Kazdopadne vdaka, este skusim nieco aj ja vymyslet…

    #128766
    piggee
    Účastník (Participant)

    ok, potom, ked budes chciet, tak napis sem na forum alebo na skype ako piggee a nejako sa dohodneme ;)

    #128775
    alchymister
    Účastník (Participant)

    eh eh– to zkade mas tu informaciu ze z fotaku pod 16000 ti nasledne z tlaciarne nevylezie obrazok s prijatelnymi farbami? to je tvoja osobna skusenost alebo to je informacia objektivnejsieho razu? zaujimave cislo – 16000 mimochodom, ao si k nemu prisiel? vo vseobecnosti su prave lacne fotaky od vyroby nastavene tak, aby vo vysledku davali presaturovany obraz, co vacsej casti obavyetlstva planety zem pride sympatickejsie.. fotak s tym nema predsa nic spolocne..
    navyse je mozne skalibrovat si tiez fotak, daju sa stiahnut zo stranok adobe myslim scripty pre konkretny model, pomocou ktoreho si, napr. v lightroome nastavis namerane hodnoty ako vychodozie, ja som sa o to zatial nepokusal.. no hlavne….. sklaibruj si monitor, podla vyssie uvedenych rad, to je zaklad.. a nieco si o tom na nete precitaj.. na http://www.grafika.cz je tomu venovany rozsiahly priestor.. color managment..
    ja som skusal kalibracne sondy ione 2 a lacie blue eye, software ione2 sa mi vidi prepracovanejsi a ked to beriem podla casu, aky je treba na ziskanie ICC profilu, tak mi pride aj presnejsi, ponevaac ten profil stavia raz tak dlho ako lacie.. ale to je len tak na okraj, nehodnotna informacia.. kalibrujem cinema display, ktory ma od vyroby prednastaveny uplne nevyhovujuci profil pre fotky.. to tiez len tak na okraj..
    vela stastia..

Zobrazuje sa 20 príspevkov - 1 až 20 (z celkového počtu 29 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.