Apple predstavil watchOS 11

Po minuloročnom mega-update Apple prináša na hodinky o niečo menšiu aktualizáciu watchOS 11.

Aktualizácia prináša novú aplikáciu Vitálne funkcie, ktorá zobrazuje kľúčové informácie o vašom zdraví, najmä tie, kde došlo k výkivom počas spánku. Teda zmeny v krvnom tepe, teplote, dýchaní, saturácii O2 a dĺžke spánku. Ak sa aspoň pri dvoch údajoch zaznamená anomália, hodinky upozornia užívateľa na možné zdravotné riziko. Aplikácia vie následne usúdiť, či došlo k anomáliám v dôsledku konzumácie alkoholu, choroby alebo zmeny v nadmorskej výške prostredia, v ktorom spíte. Aplikácia pritom využíva algoritmus vyvinutý na základe dát z reálneho sveta, zo štúdie Apple Heart and Movement.

watchOS 11 tiež prináša dodatočné funkcie pre tehotné. Ak si užívateľka zaznačí v aplikácii Zdravie, bez ohľadu na to, či tak spraví na iPhone alebo iPade, aplikácia Sledovanie cyklu na hodinkách sa upraví a okrem zobrazovania gestačného veku umožní zapisovať relevantné symptómy. Tiež prináša úpravy týkajúce sa vysokého krvného tepu, keďže ten zvykne byť prítomný počas tehotenstva. Aplikácia Zdravie tiež umožní užívateľkám nastaviť si pripomienky pre úlohy týkajúce sa udržiavania mentálneho zdravia a to na mesačnej báze, aby sa napríklad mohli lepšie vyvarovať depresii. Sledovanie rovnosti chôdze počas tretieho trimestra bolo upravené a to tak, aby vedelo presnejšie a rýchlejšie varovať pred možným pádom.

Kruhy aktivity sú teraz o niečo osobnejšie vďaka možnosti dať si day off alebo pozastaviť ich kvôli prebiehajúcej chorobe či zraneniu. Sledovanie cvičenia je teraz lepšie, sleduje vyťaženie a snahu, ktorú užívateľ dáva do cvičenia, na stupnici od 1 do 10. Tiež porovnáva výkon za uplynulých 7 dní v porovnaní s predošlými 28 dňami. Všetky nové údaje a štatistiky je možné sledovať v updatovanej aplikácii Fitnes na iPhone so systémom iOS 18.

Smart Stack, teda inteligentná ponuka widgetov, ku ktorej sa dostanete posunom prsta nadol z ciferníka, teraz obsahuje relevantnejšie údaje. Prichádzajú totiž nové widgety, ako Shazam, Fotky či Vzdialenosť. Okrem toho sa teraz ponúkajú odporúčané widgety na základe dátumu a času, polohy, lokality a dennej rutiny. Napríklad, ak sa blíži búrka, a že ich bolo v posledných dňoch naozaj veľa, sa automaticky zobrazí predbežné varovanie pred zlým počasím. Alebo ak ste v zahraničí, automaticky sa vám zobrazí prekladač do daného jazyka. Ten je zároveň ďalšou novou aplikáciou vo watchOS 11. Widgety sú teraz tiež interaktívne, užívatelia tak môžu ovládať aplikácie priamo zo Smart Stack bez otvorenia danej aplikácie. Živé aktivity sú teraz tiež dostupné pre Apple Watch.

Ciferník Fotky bol opäť vylepšený. Teraz analyzuje fotky s pomocou strojového učenia a vytvára odporúčané widgety na základe estetiky, kompozície a výrazu tváre. Algoritmus dokonca vie teraz rozložiť ukazateľ času rôzne po obrazovke, nie je tak obmedzovaný jednou polohou v strede obrazovky. Nový dynamický režim fotiek pre zmenu generuje nové, unikátne ciferníky vždy, keď zodvihnete zápästie.

Dvojité klepnutie “Double Tap”, ktoré bolo predstavené minulý rok spolu s Apple Watch Series 9 a Apple Watch Ultra 2, je odteraz dostupné vývojárom vďaka novému API, a takisto bude k dispozícii v ďalších Apple aplikáciách. Napríklad v Správach, Kalendári a Počasí. Funkcia Check In je teraz dostupná na Apple Watch a umožňuje dať echo vašim známym počas cvičenia. Môžete tak dať svojim známym vedieť, že práve cvičíte.

Apple okrem toho pridáva turistické mapy pre celú USA s možnosťou offline režimu, ako aj s možnosťou vytvorenia vlastnej trasy na iPhone a odoslaním jej údajov do hodiniek. Aplikácia Tréning teraz rozširuje meranie vzdialenosti cez GPS do ďalších športov, ako je futbal, americký futbal, austrálsky futbal, outdoorový hokej, lacrosse, downhill lyžovanie, cross-country lyžovanie, snowboarding, golf, outdoorové veslovanie a ďalšie. Podpora vlastného tréningu je teraz dostupná aj pre plávanie v bazéne, užívatelia si tu môžu nastaviť intervaly, ako aj haptické ovládanie pre vyvolanie ďalšieho intervalu.

Lístky na podujatia sú teraz dostupné s detailnejšími informáciami na hodinkách v aplikácii Peňaženka, ako aj v novom widgete s relevantnými informáciami, ako sú miesta na sedenie. watchOS 11 tiež prináša sumarizované notifikácie Apple Intelligence, avšak toto je limitované len pre iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max.

Systém watchOS 11 je dostupný pre Apple Watch Series 6, Apple Watch SE 2. generácie, Apple Watch Ultra a novšie. Systém tak vyraďuje podporu pre Series 4, Series 5 a prvú generáciu SE.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
Phil Schiller
pokračovanie článku

Phil Schiller nastupuje do dozornej rady OpenAI

Apple a OpenAI už skôr oznámili, že spoločnosti si nebudú navzájom nič platiť za to, že iOS 18 a macOS Sequioa ponúknu čiastočnú integráciu ChatGPT do svojho inteligenčného rozhrania. No zadarmo to predsa len nebude.