Apple predstavil operačný systém macOS Sequioa, naďalej s podporou Intel čipov

Apple predstavil ďalšiu verziu operačného systému macOS, a aj táto bude podporovať staršie modely s procesorom Intel. Hoci, zoznam podporovaných sa postupne kráti.

Najnovšia verzia operačného systému macOS totiž ukončuje podporu pre modely MacBook Air z rokov 2018 a 2019. Teda ukončuje podporu pre jeho prvé modely s Retina displejom. Naďalej tak operačný systém macOS Sequoia bude možné nainštalovať na nasledovné zariadenia:

  • MacBook Air (2020 a novšie)
  • MacBook Pro (2018 a novšie)
  • iMac (2019 a novšie)
  • iMac Pro (2017)
  • Mac mini (2018 a novšie)
  • Mac Studio (2022)
  • Mac Pro (2019 a novšie)

Novinka prináša na Mac viacero funkcií, ktoré boli užívateľmi dlho žiadané. Tou najväčšou je nepochybne mirroring iPhonu na Mac. Robí presne to, čo očakávate – možnosť ovládať mobil priamo na obrazovke svojho počítača a to s pomocou touchpadu a klávesnice. Funguje to ale celkom inak, než by ste čakali.

Obrazovka telefónu je fyzicky po celý čas zamknutá, a tak sa nemôže stať, že obsah, s ktorým pracujete na obrazovke svojho počítača, vidí aj niekto, kto práve prešiel okolo vášho telefónu, ktorý máte položený na stole mimo dosah očí. Navrch streamovania obrazovky, užívatelia môžu ľahko prenášať súbory, fotografie, videá, ale aj reagovať na notifikácie. Tie sa zobrazujú vpravo hore tak, ako bežné notifikácie Macu, je tam však drobná ikonka telefónu aby bolo jasné, odkiaľ vietor fúka. Takto si môžete napríklad spraviť lekciu Duolinga na počítači alebo skontrolovať stav objednávky jedla.

Prehliadač Safari dostáva viacero noviniek, ktoré sú dostupné aj na iPhone a iPade s novými systémami iOS 18 a iPadOS 18. Funkcia Highlights dáva kontextové návrhy, ako je možnosť nastaviť si navigáciu k hotelu, na ktorého webe práve ste, alebo pozrieť si upútavku na film či seriál, o ktorom si práve čítate článok. Nové Safari tiež vylepšuje čítačku, ktorá teraz podporuje sumár a obsah. Pokiaľ prehliadač deteguje na webe video, funkcia Viewer ho vycentruje na celé okno.

Apple tiež rozširuje podporu hier na Macu. Apple oznámil novú sadu nástrojov Game Porting Toolkit 2, vďaka ktorému je možné ešte jednoduchšie portovať hry z inách platforiem na Mac. Pribúda podpora pre personalizované priestorové audio s AirPods Pro druhej generácie, kým režim Game Mode prináša stabilnejšie snímkovanie a lepší manažment výkonu, aby bolo hranie na Macu zábavné.

A aby toho nebolo málo, nechýba ani ohlásenie nových hier. Najväčšou novinkou je nepochybne nový Assassin’s Creed Shadows, ktorý vychádza túto jeseň na PS5, Xbox Series X|S a PC. Tiež sú vo vývoji hry ako Prince of Persia: The Lost Crown, Resident Evil 7 biohazard, remake Resident Evil 2 a najnovšia expanzia World of Warcarft: The War Within. Vo vývoji pre Mac sú aj Frostpunk 2, Palworld, Sniper Elite 4, RoboCop: Rogue City využívajúce technológie ako je MetalFX Upscaling pre dosiahnutie čo najlepšieho vizuálu s čo najvyšším možným rozlíšením. Hry ako Wuthering Waves či Control: Ultimate Edition využijú výkon čipu M3 na ray tracing, teda trasovanie svetelných lúčov.

Nový macOS tiež prináša nové možnosti rozloženia otvorených okien na obrazovke, nie veľmi odlišné od toho, ktoré Microsoft predstavil so systémom Windows 11. Stačí potiahnuť aplikáciu na kraj obrazovky a otvorené okná sa náležite ukotvia. S tým prichádzajú aj nové, relevantné klávesové skratky. Ďalšou novinkou sú vylepšenia videohovorov. Tu sa Apple inšpiroval pre zmenu aplikáciami ako Teams a Discord. Pri videohovore je možné dať si za seba ľubovoľné pozadie, čo funguje nateraz vo FaceTime a Webex. Pokiaľ ide o streamovanie obrazovky, užívatelia si pred spustením vysielania môžu zvoliť, ktoré aplikácie chcú vysielať ostatným účastníkom hovoru. Teda opäť funkcia, ktorá bola dostupná v určitej podobe na Skype, no vyšperkovaná bola práve na Discorde.

Všetky heslá budú teraz uložené v novej aplikácii Heslá, ktorá je postavená na dlho existujúcej aplikácii Kľúčenka. Tá bola súčasťou operačného systému macOS viac ako 25 rokov, a teraz je povýšená na novú úroveň s prehľadným rozhraním, v ktorom sú nádherne roztriedené heslá od aplikácií, webov, Wi-Fi sietí a ďalších. Nechýba hladké a plynulé prepojenie so Safari a s inými Apple zariadeniami vďaka iCloud synchronizácii s end-to-end šifrovaním, ani kompatibilita s Windows. Samozrejme za predpokladu, že užívateľ má stiahnutú aplikáciu iCloud for Windows.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
Phil Schiller
pokračovanie článku

Phil Schiller nastupuje do dozornej rady OpenAI

Apple a OpenAI už skôr oznámili, že spoločnosti si nebudú navzájom nič platiť za to, že iOS 18 a macOS Sequioa ponúknu čiastočnú integráciu ChatGPT do svojho inteligenčného rozhrania. No zadarmo to predsa len nebude.