WWDC 2023: Apple konečne predstavil nový Mac Pro! S ním však aj predražené SSD

Okrem toho, že Apple predstavil dvojicu počítačov Mac Studio, spoločnosť konečne predstavila „posledný“ chýbajúci diel skladačky v podobe novej generácie Mac Pro.

Najnovšia generácia Mac Pro sa vyznačuje takmer totožným dizajnom, aký ponúkal jeho predchodca. Ako sa dalo čakať, ide o najvýkonnejšie zariadenie v ponuke, a preto neponúka nič menej, ako čip M2 Ultra. Teda procesor, ktorý má v základe 24-jadrové CPU a ktorého grafický čip možno konfigurovať až na 76 jadier. Okrem toho je možné si zadovážiť konfiguráciu s maximálne 192GB RAM a 800GB/s rýchlosťou prenosu. Tu však treba dodať, že predošlá generácia bola robustnejšia, u nej bolo totiž možné nainštalovať až 1,5TB RAM.

Apple si spomenul aj na svoju niekdajšiu Afterburner kartu, ktorá umožňovala hardvérovú akceleráciu ProRes formátov. Dnes však jej výkon nájdeme v každom Macu Pro – a nie len raz. Apple totiž vraví, že dnes má každý Mac Pro výkon siedmich Afterburner kariet.

Čo však zostáva, je upraviteľnosť pomocou PCIe Gen4 portov. Mac Pro ich ponúka hneď šesť a Apple ponúka niekoľko príkladov, na čo sa dajú využiť. Napríklad s použitím šiestich video I/O kariet je možné na jedinom počítači prijímať 24 feedov kamier v 4K rozlíšení a zároveň ich kódovať do ProRes formátu v reálnom čase. Zvukári majú možnosť osadiť Mac Pro DSP kartami, filmári majú k dispozícii SDI karty, nechýba však podpora ani pre PCIe úložisko a sieťové karty. Okrem toho je k dispozícii ešte jeden starší PCIe slot.

Mac Pro tiež ponúka plejádu pokročilých konektorov. Celkom osem Thunderbolt 4 portov je rozdelených na šesť vzadu a dva na vrchu zariadenia. K tomu disponuje dvomi vysokorýchlostnými HDMI portami, tromi USB-A portami, 3.5mm audio jackom a dvomi 10Gb ethernet portami. Bezdrôtovú konektivitu riešia štandardy WiFi 6E a Bluetooth 5.3.

Nový Mac Pro bude dostupný budúci týždeň v vežovom aj zásuvkovom prevedení. Kým veža začína na 8299€, rack prevedenie začína na 8 999€. Najvyššia konfigurácia vychádza na približne 15 060€, respektíve 15 260€. Predobjednať môžete napríklad TU.

Okrem toho Apple začal predávať oficiálne SSD Upgrade kity v 2TB, 4TB a 8TB prevedeniach. Ich ceny sú 1 150€, 1 840€ a 3 220€. Tieto ceny sú však extrémne premrštené. Vyzerá to, že sa jedná o štandardné NVMe SSD využívajúce PCIe 4.0 technológiu, jediným rozdielom je príznačný Apple dizajn. Pre porovnanie sa totiž 2TB SSD dá zohnať už okolo 100€, 4TB SSD začínajú na 380€ a high-endové 8TB SSD je možné zohnať za 1000€.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.