Nové 5D optické disky; sú lepšie ako Blu-ray?

Aktuálne je čoraz viac využívaný internetový priestor, ako ukladanie na disky. A niet sa čomu diviť. Veď za cenu 2€ mesačne vám Google One ponúka rozšírenie úložiska z 15 GB na 100 GB. Svoje dokumenty tak môžete mať stále pokope bez zháňania diskov. Alebo za 99.99€ na rok, či 9.99€ mesačne máte 2TB miesta. Nová technológia by to však mohla zmeniť a my by sme sa tak mohli vrátiť ku skladovaniu súborov späť do reálneho sveta. 

Spojené kráľovstvo prichádza s novinkou

Máte pokrk toho, že si stále musíte zháňať nové USB-čka či hard disky? Poprípade stále platiť za miesto na Cloude? S touto technológiou môžete mať celý svoj obľúbený seriál na jednom zariadení vo veľkosti CD-čka. Všetky prezentácie, faktúry, fotky z dovolenky a videá roztomilých mačičiek. Strčíte do vrecka a tvoje vrecko je razom zaťažené o 500 terabajtov. Taká je veľkosť tohto zariadenia. Prišli s ním vedci z univerzity z Southampton.

Dáta sa tak majú ukladať na optické disky. Ak ste niekedy boli v kine na 5D film, určite to bol skvelý zážitok. Nenechajte sa ale zmiasť pojmom, že technológiu, ktorú využívajú nové optické disky, sú tiež 5D. Tím vedcov zo spomínanej univerzity, ktorá pletie jazyky už len svojím názvom, pracoval na svojom disku od roku 2013. Za 8 rokov sa im tak podaril pokrok, ktorý je určite hodný toho času. Tomu sa vraví dobrá investícia a ešte lepšia je kúpiť si ten disk.

Takže prečo 5D?

Pripravte sa na vedecké okienko, z ktorého ostanete zaskočený. Už len písať tie názvy a slová je zážitok. Dáta sa získavajú na disk za pomoci laserových impulzov o dĺžke femtosekúnd. Tvoria sa tak štruktúry, ktoré obsahujú priestorové rozmery. Preto by mohli byť označované ako 3D. Ale to nie je všetko. Taktiež obsahujú informácie o intenzite a polarizácii laserového lúča, čiže vzniklo 5D.

Pokiaľ ešte vnímate a nevypúlili si oči, oboznámte sa s trochou histórie. V roku 2015 sa vedci rozhodli ukázať svetu, že ich výtvor je naozaj dobrý. Vzali 3 dokumenty: Všeobecná deklarácia ľudských práv, Biblia kráľa Jakuba a Magna Charta. Tie uložili na disk a môžu tam ostať prakticky navždy. Ako to? Disk je odolný voči izbovej teplote, narozdiel od klasických diskov. Tie sa môžu pokaziť vplyvom teploty, vlhkosti, magnetického polia a iných závad.

Rýchlejšie ako Tesla

Ako sa technológia vyvíjala, vylepšoval sa aj disk. Nakoniec došiel do štádia, kedy je schopný za jednu sekundu zapísať milión jednotiek. Ak neveríte, tak len pozorne čítajte. 5D disk dokáže vytvárať nanoštruktúry s niekoľkými slabými svetelnými impulzmi. A to namiesto priameho písania femtosekundovým laserom. Rýchlosť zápisu dát je tak 1 000 000 voxelov za sekundu, čo zodpovedá 230 kb dát alebo viac, ako 100 stranám textu.

Vedci tvrdia, že takýto disk dokáže ľahko prebiť akýkoľvek Blu-ray disk. Vďaka tomu, že sa na neho vojde až 500 Terabajtov dát, dokáže vykazovať 10 000- krát vyššiu hustotu, ako Blu-ray. Tomu sa hovorí prehrať na plnej čiare a ešte k tomu niekoľko tisícnásobne. Dá sa tak očakávať, že tieto disky budú používané v múzeách a galériách na uskladnenie dôležitých informácií. Dovtedy si disk bude musieť prejsť ešte malými úpravami.

Záver

Staršie generácie si ešte pamätajú vypaľovanie hier a filmov na CD. Dnes vám na to stačí skopírovať inštalačný súbor alebo film na hard disk. Ten však nesmie byť plný. O pár rokov uvidíme pubertiakov s 5D diskami v rukách, na ktorý si budú môcť nahrať obrovské súbory a vo veľkých množstvách. Napríklad také GTA 5 má aktuálne 72 GB. Vydelíme 500 terabajtmi a dostaneme výsledok 694. Toľko GTA 5-tiek by ste tam mohli nahrať. Slušné, že?

zdroj + foto: University of Southampton

komentáre
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť