iPhone 14 nenapĺňa predajné očakávania, vinu nesie globálna situácia aj Apple

iPhone 14 a iPhone 14 Plus
Apple pôvodne očakával, že zmenou dostupných veľkostí pri iPhone 14 navýši predaje základnej série svojich súčasných mobilov. K ničomu takému ale nedošlo.

Spoločnosť mala pôvodne v pláne zvýšiť výrobu série iPhone 14, a to až o 6 miliónov kusov. Vzhľadom na nižší dopyt však Apple ruší tento plán, a hodlá vyrobiť celkom 90 miliónov zariadení. Jedná sa o rovnaký počet, ktorý sme uvideli v roku 2021 a zároveň ide o rovnaké číslo, s ktorým Apple počítal pred ohlásením novej generácie produktov.

Dôvodov pre nenaplnené očakávania je hneď niekoľko. V prípade iPhone 14 môžeme vypichnúť napríklad nárast ceny jednotlivých modelov mimo USA. Už základný 128GB model je v zámorí dostupný za $799, čo v prepočte činí asi 780€. V rámci EÚ je zariadenie dostupné za 999€.

Oproti predošlým generáciám, kde Apple obvykle uplatňoval kurz 1$=1€, ide o výrazné navýšenie cien. Nutno navyše dodať, že rozdiel medzi minuloročnou a terajšou generáciou je, až na väčší Plus model, zanedbateľný. Rovnako tak je iPhone 14 Pro drahší oproti predchodcovi, začína totiž na 1299€ – pre porovnanie, pred rokom sa dalo najnovšie Pro zohnať za 1149€.

Navýšenie cien v Európe, teda na významnom trhu, prichádza v dobe, kedy kontinent pociťuje vplyv vojny na Ukrajine, vrátane inflácie či rastu cien energií a plynovej kríze. Podobná je situácia aj v Číne, kde došlo k ekonomickému poklesu. Ten sa odrazil na 11% poklese predajov oproti iPhone 13 počas prvých troch dní dostupnosti. Tento údaj zverejnila analytická spoločnosť Jefferies v pondelok.

Podľa analytickej firmy IDC sa tento rok očakáva celosvetový pokles predaja mobilov o 6,5% – teda klesne na 1,27 miliardy predaných produktov.

Apple iPhone 14

Zdroj: Bloomberg

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Vychází zcela nová aplikace SledovaniTV pro AppleTV

Uživatelé SledovaniTV, kteří využívají AppleTV, se mohou těšit na zbrusu novou aplikaci. Ta postupně nahradí tu stávající. Nová aplikace pro AppleTV přináší uživatelům této platformy nové funkce a celkově příjemnější a plynulejší zážitek ze služby.
pokračovanie článku

Telekom varuje pred podvodnou komunikaciou

Slovak Telekom počas uplynulého víkendu zaregistroval zvýšenú aktivitu nevyžiadaných e-mailov a SMS správ, ktoré vystupujú v jej mene a zneužívajú dôveru zákazníkov. Hlavným cieľom je od zákazníkov vylákať osobné údaje či ich donútiť k potvrdeniu objednávky, ktorá v skutočnosti neexistuje.