Vďaka Corellium portu podporuje nový M1 čip plnú verziu Linuxu

Od kedy bol nový čip M1 predstavený, mnohí developeri pracujú na tom, aby bolo možné na novej, Silicon platforme od Apple spúšťať rôzne operačné systémy ako je Windows či Linux.

Od kedy bol nový čip M1 predstavený, mnohí developeri pracujú na tom, aby bolo možné na novej Silicon platforme od Apple spúšťať rôzne operačné systémy ako je Windows či Linux.

Dnes, vďaka Corellium portu je možné na M1 spustiť Ubuntu, populárny Linux distro. Teda na nových Macoch, ktorý sú čipom M1 vybavený. Novinku oznámil CTO Corellium portu, Chris Wade. Služba Corellius ponúka riešenia pre virtualizáciu ARM zariadení a platforiem a do vedomia sa dostala aj nedávnym súdnym sporom s Apple, kedy gigant zo Sillicon Valley obvinil Corellius za nástroj, vďaka ktorému bolo možné virtualizovať iOS.

Tentokrát priniesol tím vývojárov Corelliusu Linux na Mac s M1 čipom vďaka upravenej verzii Ubuntu, ktorá podporuje plné užívateľské rozhranie ako je USB, I2C a DART. Tieto funkcie neboli na predchádzajúcej verzii portu Linuxu na Macoch s M1 podporované. Podľa Crhisa Wadea je táto aktualizácia niečo pre užívateľov Linux, ktorý potrebujú tento operačný systém využiť naplno práve na zariadeniach s M1.

Bohužiaľ má aj táto verzia portu svoje obmedzenia. Príkladom je hardvérovou akceleráciou. Tak či onak je veľmi zaujímavé používať plnú verziu Linuxu s novým ARM čipom, aj keď je ešte stále v beta verzii.

Ubuntu port bol vydaný na GitHube pre užívateľov, ktorí si chcú nový port vyskúšať. Je ale na mieste upozorniť, že proces je vcelku náročný, hlavne pre užívateľov, ktorí nemajú s Linuxom skúsenosti.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť