Továreň TSMC v Arizone začne vyrábať 5nm čipy v roku 2024

Hlavný dodávateľ čipov pre Apple sa pripravuje na masovú produkciu v novom závode.

Továreň vo Phoenixe bude 12 miliardovou investíciou a aktuálne je vo výstavbe. Termín možného spustenia výroby o tri roky predtým načrtol Bloomberg, no až teraz sme sa dočkali oficiálneho potvrdenia od spoločnosti. Prví inžinieri, ktorí budú v závode pracovať už odcestovali na školenie na Taiwan.

Nový závod sa bude špecializovať na výrobu čipov pomocou 5nm porcesu. TSMC postupne zmenšuje proces – z 16nm, ktorým vznikol čip A10 pre iPhone 7 až po 7nm A13, ktorý poháňa jedenástu generáciu smartfónu.

Okrem Apple však budú pravdepodobnými odberateľmi produktov TSMC aj značky Qualcomm či Nvidia. V závode by sa v budúcnosti mohli vyrábať aj 5nm Apple Silicon procesory.

Hlavná časť produkcie TSMC prebieha na domácom ostrove, no spoločnosť už rozširuje výrobu aj mimo Taiwan. Závody a dizajnérske centrá má napríklad vo Washingtone, Kalifornii či Texase. Výrobu plánuje aj v závodoch v Japonsku.

zdroj: Nikkei Asia

cover: Unsplash / Laura Ockel

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Vyšiel update iOS 14.7

Apple vydal aktualizáciu systému pre svoje mobilné zariadenia. Ide o v poradí siedmy väčší update súčasného iOS 14, ktorý značka uviedla v septembri minulého roku.
pokračovanie článku

Apple učí, ako fotiť lepšie fotografie s nočným režimom

Fotoaparát v iPhonoch 12 a 12 je skutočne výnimočný a pokiaľ sa niekto chce naučiť, ako využiť jeho plný potenciál, Apple mu s radosťou pomôže a ukáže aj nejaké tie triky. Vďaka nočnému režimu a možnostiam úprav, dokáže užívateľ vytvoriť dych berúce zábery, na nerozoznanie od profesionálneho vybavenia.