Niektoré z funkcií macOS Monterey nebudú dostupné na Macoch s Intelom

Nový macOS Apple predstavil minulý týždeň na začiatok konferencie WWDC21. Update sľubuje množstvo šikovných vylepšení, nie všetkých sa však dočkajú majitelia starších modelov.

Inforomoval o tom samotný Apple na oficiálnom webe venovanom funkciám macOS Monterey. V poznámke pod čiarou ku konkrétnym funkciám značka uvádza, že vyžadujú Mac s čipom M1. Ten sa aktuálne nachádza v modeloch MacBook Air a Pro, Mac mini či iMacu.

Tu sú funkcie, ktoré sú limitované pre spomínané Macy s Apple Silicon procesormi:

 • rozmazané pozadie v novom portrétovom režime pre FaceTime
 • kopírovanie a vkladanie, vyhľadávanie alebo preklady textov z fotiek pomocou funkcie Live Text
 • interaktívny 3D glóbus v apke Mapy
 • detailnejšie mapy miest ako San Francisco, Los Angeles, New York a Londýn
 • diktovanie v rámci klávesnice na zariadení v offline režime
 • neobmedzené diktovanie v rámci klávesnice (predchádzajúci limit bol 60 sekúnd)

Dôvody, prečo sú tieto funkcie exkluzivitou pre novšie Macy, Apple nespresnil. Pravdepodobne však ide o fakt, že staršie Intel modely nemajú Neural Engine, ktorý je potrebný pre väčšinu funkcií uvedených v zozname.

Proces prechodu na novú generáciu zariadení s využitím vlastných čipov značka začala ešte minulý rok. Trvať by mal dva roky. Nové Macy, ktoré sú čipmi z rodiny Apple Silicon vybavené, sa pri porovnaní s Intel modelmi ukázali ako výrazne výkonnejšie. Najbližšie by sa aktualizácie mali dočkať MacBooky Pro – v Cupertine sa pracuje na modeloch s 14 a 16-palcovým displejom.

zdroj: Apple

komentár
 1. Sice aktualne neviem, ci by som vyuzil taky funkcionality, ale jasny signal, ze proste Intel CPU su proste strasne zastarale. Prvotne som myslel, ze najnovsi Macbook Pro bude este s Intelom, ale ako sa vyvija situacia, tak pojdem do Apple cipu. Kazdopadne som zvedavy ako sa s tymto CPU pokrokom popasi Intel aj AMD.

  1
  2
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Vyšiel update iOS 14.7

Apple vydal aktualizáciu systému pre svoje mobilné zariadenia. Ide o v poradí siedmy väčší update súčasného iOS 14, ktorý značka uviedla v septembri minulého roku.
pokračovanie článku

Apple učí, ako fotiť lepšie fotografie s nočným režimom

Fotoaparát v iPhonoch 12 a 12 je skutočne výnimočný a pokiaľ sa niekto chce naučiť, ako využiť jeho plný potenciál, Apple mu s radosťou pomôže a ukáže aj nejaké tie triky. Vďaka nočnému režimu a možnostiam úprav, dokáže užívateľ vytvoriť dych berúce zábery, na nerozoznanie od profesionálneho vybavenia.