macOS Monterey prináša pokročilú kontinuitu a funkcie zamerané na produktivitu

Najnovší macOS sa volá Monterey a ponúka zdieľanie súborov a periférií s iPadom, kompletne prerobené Safari, režimy pre notifikácie a debut apky Shortcuts.

Apple dnes na WWDC 2021 predstavil novú generáciu operačného systému pre Mac, a okrem viacerých noviniek z čerstvého iOS 15 si bude lepšie rozumieť s vašim iPadom a ostatnými Macmi. Čo všetko je nové?

Jedna myš a jedna klávesnica

Apple zariadenia si navzájom veľmi dobre rozumejú a macOS Monterey na tomto fakte ďalej stavia.

Nová funkcia Universal Control vám umožní zdieľať myš, trackpad a klávesnicu z vášho Macu na iPad či ďalšie Macy v domácnosti. Stačí ak vedľa svojho Macu položíte ďalšie zariadenie a pohybom kurzora do strany plynule prejdete myšou či trackpadom napríklad do rozhrania iPadu.

Ide o čosi podobné ako rozšírená plocha, avšak s tým rozdielom, že pracujete so samotným iPadom a neslúži len ako druhý displej pre váš Mac. To okrem iného prináša ďalšie výhody ako okamžité zdieľanie súborov medzi zariadeniami, stačí ich chytiť a potiahnuť.

Spojiť takto pritom môžete viacero zariadení naraz – Apple to na keynote demonštroval ťahaním súboru z apky na iPade cez susediaci MacBook, až do vedľa stojaceho iMacu. Next level.

Svoj Mac s Monterey taktiež budete môcť použiť ako AirPlay prijímač. Z ľubovoľného Apple zariadenia tak naň môžete streamovať hudbu, video či zrkadliť obrazovku, rovnako ako by ste to spravili napríklad s Apple TV.

Safari v novom šate

Apple po dlhšom čase prekopal svoj prehliadač Safari, minimálne čo sa týka vizuálu a práce s tabmi ide o najväčšiu zmenu za posledné roky.

Panel s otvorenými tabmi je po novom zlúčený s poľom pre vyhľadávanie a ďalšími ovládacími prvkami, čím vzniká omnoho kompaktnejšie zobrazenie rozhrania. Závisiac od farebnej palety navštívenej stránky sa pritom dynamicky mení aj vzhľad celého okna.

Obzvlášť pre chronicky chorých „otváračov tabov“ však bude ešte väčšou zmenou funkcia Tab groups, ktorá zgrupuje otvorené taby do vami zvolených skupín. Tie si môžete premenovať, usporiadať a jednoducho zdieľať naprieč zariadeniami pomocou iCloudu.

S ľahkosťou si tak napríklad vytvoríte jednu sadu tabov pre pracovný projekt, ďalšiu pre plánovanie výletu a ďalšiu pre rozčítané články.

Automatické Skratky

Apka Siri Shortcuts (Skratky), ktorá otvorila celkom nové možnosti automatizácie pre systém iOS, teraz prichádza aj na Mac.

Môžete tak využívať niektoré z tisícok používateľmi vytvorených skratiek v Shortcuts galérii, alebo si samozrejme vytvoriť svoje vlastné. Spúšťať ich môžete priamo z Docku, menu baru, apky Finder, Spotlight vyhľadávania alebo pomocou Siri.

A čo Automator? Mac už dlhé roky disponuje podobnou aplikáciou na tvorbu automatických procesov, ktorá však v poslednej dobe trochu zapadla prachom. Apple ho plánuje v najbližších rokoch nahradiť novými Skratkami, v Monterey sa však ešte nikam nechystá. Svoje už existujúce workflowy si budete môcť konvertovať do novej aplikácie.

Produktivita

Pomocou funkcie Focus si môžete vytvoriť predefinované profily pre rôzne činnosti, pri ktorých sa chcete sústrediť. Ide v podstate o rozšírenú podobu funkcie Do Not Disturb, avšak s viac možnosťami a podrobnejšími nastaveniami.

Môžete mať tak rôzne profily pre prácu, voľný čas či oddych, od čoho sa bude odvíjať správanie notifikácií, otvorené aplikácie a ďalšie možnosti. Daný Focus sa potom automaticky zapne na všetkých vašich zariadeniach.

Apka Poznámky dostala peknú nádielku nových funkcií, od tagov, cez smart priečinky, až po vylepšenú spoluprácu. Najzaujímavejšou je však okno Quick Note, ktoré môžete podobne ako na iPade aktivovať kdekoľvek v systéme, a rýchlo pridať krátku poznámku, odkaz, či obrázok.

Live Text zas umožní rozpoznávanie textu a kontextuálnych informácií z akéhokoľvek zobrazeného obrázku. Systém vás následne inteligentne pošle do konkrétnej aplikácie, či už ide o adresu v Mapách, telefónne číslo alebo poznámky. Pomocou Visual Look Up zas zobrazíte relevantné informácie o maľbách, pamiatkach či psích plemenách stiahnuté z internetu.

Požičané z iOS 15

macOS Monterey obsahuje aj väčšinu noviniek z čerstvo predstaveného iOS 15. Či už ide o nové možnosti FaceTime konferenčných hovorov, zdieľanie hudby, filmov a plochy počas hovoru pomocou SharePlay, či zobrazovanie obsahu, ktorý bol s vami zdieľaný naprieč rôznymi aplikáciami v systéme.

Predplatné iCloud+ zaručí vyššiu anonymitu pri prehliadaní internetu so Safari či tvorbu jednorázových emailových adries, a ochrana súkromia v apke Mail zas zabráni sledovaniu marketinogvými newslettermi.

Prémiová funkcia Private Relay je v zásade čosi ako vlastná súkromná VPN od Applu, ktorá šifruje vašu IP adresu a schováva vašu internetovú históriu a iné citlivé údaje pred tretími stranami.

Okrem toho Monterey prinesie aj nové interaktívne zobrazenia v Mapách, Spatial audio pre AirPods na Macoch s Apple silicon, režim Low Power, živé prekladanie systémových prvkov s apkou Translate a kopec ďalších menších aktualizácií.

Kompatibilita a dostupnosť

macOS Monterey bohužiaľ ruší podporu pre niekoľko starších strojov, ktoré boli schopné bežať na Big Sur, patria medzi ne napríklad vybrané MacBooky a iMacy vydané pred rokom 2015. Plný zoznam podporovaných zariadení nájdete na obrázku nižšie.

Nový macOS bude dostupný tradične aj ako beta verzia v priebehu leta. Od dneška si systém môžu stiahnuť registrovaní vývojári, zatiaľ čo verejnosť sa k nemu dostane budúci mesiac. Finálna verzia nás čaká niekedy na jeseň.

komentárov
  1. Zdaleka nejhorsi je v tomhle ale Big Sur, kde je cele zahlavi okna Safari kravsky vysoke a zabira cenne misto na vysku ve srovnani s predchozimi verzemi OS. Z meho pohledu tedy Monterey prinasi minimalne v tomto ohledu zmenu k lepsimu.

   0
   2
   1. Ja som to porovnaval este s verziami davno pred Big Sur. Ked este Safari malo nazov stranky v zahlavi okna – a potom to genialni designeri odstranili.

    2
    0
    1. Pro mne je dulezite mit co nejvice prostoru na vysku, na 13″ displeji je to dost podstatne a to na Big Sur uplne podelali. Fullscreen mod neberu, to je paskvil k nicemu. Vim, ze kdysi byl nazev stranky v zahlavi, smysl toho ale nechapu, vzdyt je to uplna zbytecnost a zabira to misto na vysku.

     0
     1
     1. Jestli se nekomu nelibi, co jsem napsal, tak misto palcu dolu by mne fakt zajimal nejaky argument. Treba diky tomu prijdu na to, proc je lepsi videt z obsahu webove stranky mene :-D

      0
      2
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.