Mac App Store má desať rokov

Obchod s aplikáciami pre Mac platformu spustil Apple 6. januára 2011 pri vydaní Mac OS X Snow Leopard 10.6.6.

Stalo sa tak po takmer troch rokoch od štartu App Store pre iPhone. Verziu pre Mac, ktorá začínala s tisíckou aplikácií, oznámila spoločnosť prostredníctvom tlačovej správy. Vtedajší šéf Apple, Steve Jobs, veril, že si používatelia zamilujú inovatívny spôsob ako objavovať a získavať aplikácie pre ich Mac. Hneď prvý deň od spustenia zaznamenal Mac App Store milión stiahnutí a do decembra 2011 si ho do svojho docku pridalo 100 miliónov ľudí.

Nie všetko však bolo v súvislosti s App Store ružové. Platforma počas svojho fungovania čelila kritike od vývojárov v rôznych ohľadoch. Apple niektoré z týchto sťažností v priebehu času riešil a umožnil tvorcom aplikácií ponúkať bezplatné skúšobné verzie cez nákupy v aplikáciách, tvorbu balíkov apiek, či možnosť vidieť analytics pre ich softvér a reagovať na spätnú väzbu od zákazníkov.

Mac App Store prešiel pred dvomi rokmi redizajnom, ktorý bol súčasťou macOS Mojave. Pribudla záložka Discover, v rámci ktorej sa zobrazujú zaujímavé aplikácie a hry ako aj propagačné články od Apple. O rok neskôr umožnil Apple s príchodom macOS Cataliny a Xcode 11 vývojárom jednoduchú tvorbu Mac aplikácie z jej iPad verzie. Herná platforma Apple Arcade takisto spustila svoje fungovanie v roku 2019 a jej záložka je prítomná aj v App Store pre Mac.

V nedávno uplynulom roku sa vývojári dočkali možnosti, vďaka ktorej môžu iPhone a iPad aplikácie spúšťať aj na Macu s Apple Silicon. Nová generácia čipov, ktoré si Apple sám navrhol, má podobnú architektúru ako čipy v iPhone a iPade. Ak teda developeri majú záujem, môžu svoje iPhone a iPad aplikácie ponúkať aj pre Mac v rámci App Store.

zdroj: MacRumors 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dostali ste pod stromček nový Mac? Tieto aplikácie sa vám môžu zísť!

Pod stromčekom ste možno objavili nový počítač. Keď ste si prezerali krabicu, zistili ste, že je od spoločnosti Apple. S radosťou ste krabicu otvorili, rozbalili váš nový Mac, spustili ho, chvíľu ste sa orientovali v operačnom systéme macOS (keď ste prešli z Windowsu, ostrieľaní "appláči" už vedia) a teraz rozmýšľate, aké aplikácie by sa pre vás na začiatok mohli hodiť. V tomto článku vám preto predstavíme pár TOP aplikácií pre nových užívateľov Mac.