Súhrn únikov zo sveta Applu: iOS 14, HomeKit, Apple Watch a ďalšie

Začiatok tohto týždňa nie je pre Apple vôbec radostný. Na vine nie je až tak koronavírus, ale obrovský únik informácií zo sveta pripravovaných zariadení a operačných systémov na čele s iOS 14. Únikom sa však nevyhli ani Apple Watch, Powerbeats4 ani tablety iPad, ktoré čaká “spočítačovanie”.

Začiatok tohto týždňa nie je pre Apple vôbec radostný. Na vine nie je až tak koronavírus, ale obrovský únik informácií zo sveta pripravovaných zariadení a operačných systémov na čele s iOS 14. Únikom sa však nevyhli ani Apple Watch, Powerbeats4 ani tablety iPad, ktoré čaká “spočítačovanie”.

iOS 14: Nová domovská obrazovka

Novinkou v systéme iOS 14 má byť nový režim zobrazenia domovskej obrazovky iPhonu. Pôjde o textový zoznam, aký poznáme napríklad z watchOS alebo Windows Phone. Tento zoznam ponúkne abecedný zoznam všetkých aplikácií na iPhone, obohatený o Návrhy Siri. Zoznam bude mať k dispozícii viacero možností zoradenia aplikácií, ako aj možnosť filtrovať aplikácie napríklad podľa neprečítaných notifikácií alebo podľa toho, ako často ich používate.

Špecialitou je aj úprava systému wallpaperov. Tie sú dnes rozdelené do troch kategórií: Dynamické, Statické a Živé. iOS 14 má však ponúknuť organizovanie podľa ďalších podkategórií vrátane Zem a MesiacKvety a ďalších. Za zmienku stojí podpora kolekcií wallpaperov tretích strán. Znamená to, že ak si užívateľ stiahne nejakú wallpaperovú aplikáciu, tieto kolekcie si bude môcť prezerať priamo cez Nastavenia.

watchOS 4 Home Screen List View

iOS 14: Prístupnosť, AliPay a #ShotoniPhone

Veľkou aktualizáciou prejdú možnosti Prístupnosti v iOS 14. Systém má ponúknuť napríklad schopnosť detekcie zvukov pre nepočujúcich. Zahŕňa to napríklad požiarne alarmy, sirény, klopanie na dvere, zvonenie na zvončeky či detský plač. Taktiež v rámci prístupnosti bude fotoaparát schopný detegovať gestá. Inou novinkou má byť podpora Zvukového prispôsobenia, ktoré majú lepšie pomôcť s ladením zvuku AirPods a EarPods pre ľudí so sluchovým postihnutím. Zahrnutý má byť aj audiogram.

Ďalšou špecialitou je integrácia #shotoniphone výzev do aplikácie Photos. Dnes tieto výzvy fungujú zatiaľ len cez internet a sociálne siete. Prekvapením je aj podpora AliPay v Apple Pay.

Nové zariadenia s podporou iOS 14

Obsiahlejší večerný únik obsahuje zmienky o niekoľkých nových zariadeniach s podporou iOS 14. Prvým takým produktom je telefón iPhone 9. Podľa úniku Apple skutočne pracuje na tomto zariadení, nový iOS ho totiž podporuje a odhaľuje o ňom, že podporuje Touch ID, teda ponúkne domovské tlačidlo ako iPhone 8, a podporuje funkciu Express Transit, ktorú už iPhone 6 nepodporuje. Práve jeho užívatelia sú primárnou cieľovou skupinou nového zariadenia.

Spomína sa nový iPad Pro s trojitým fotoaparátom po vzore iPhonu 11 Pro. Okrem toho má ponúknuť Time-of-flight 3D senzor vhodný pre ARKit, širokouhlý objektív, ultraširokouhlý objektív a telephoto objektív. Systém ukrýva zmienky aj o novej Apple TV s novým modelom ovládača Apple TV Remote.

Apple Watch: Snímanie okysličenia krvi

Server 9to5mac zverejnil informáciu o tom, že Apple chystá aspoň dve nové zdravotné funkcie pre Apple Watch. Jedna z funkcií má slúžiť na monitorovanie okysličenia krvi. V priebehu dňa sa stav mení, výraznejšie výkyvy však môžu signalizovať respiračné alebo kardiovaskulárne zdravotné problémy. Funkcia má fungovať tak, že ak úroveň okysličenia klesne pod určitú úroveň, hodinky varujú užívateľa, podobne ako pri výkyvoch srdečného tepu.

Za zmienku stojí, že Apple vlastní niekoľko patentov spojených s monitorovaním okysličenia krvi a prvé prototypy Apple Watch údajne disponovali potrebnými senzormi. Ako tomu už býva, táto funkcia sa po boku mnohých ďalších nedostala do prvej verzie hodiniek. Prvá generácia hodiniek z roku 2015 však aj naďalej obsahovala senzory potrebné pre monitorovanie kyslíka, no Apple túto funkciu nikdy neaktivoval. A už ani neaktivuje, keďže podpora prvej generácie skončila s vydaním watchOS 4.3.2

Zatiaľ nie je jasné, či funkcie budú dostupné pre všetky podporované hodinky s watchOS 7 (+ iOS 14), alebo budú dostupné len pre Apple Watch Series 6. Tie by podľa špekulácií mohli ponúknuť schopnosť monitorovania spánku. Podľa správy tiež Apple pracuje na náprave funkcie EKG v Series 4 a Series 5 modeloch Apple Watch. V súčasnosti majú totiž hodinky problém s funkcionalitou, ak sa krvný tep pohybuje mimo rozsahu 100-120bpm.

watchOS 7: Päť noviniek

Okrem zdravotných funkcií majú Apple Watch dostať vďaka aktualizácii watchOS 7 kopu ďalších veľkých noviniek. Jednou z kľúčových noviniek je možnosť zdieľať ciferníky s ostatnými užívateľmi. Ak si vytvoríte elegantný ciferník, ktorý vám iní užívatelia závidia, teraz ho s nimi budete môcť jednoducho zdieľať. Ciferníky sa budú ukladať ako súbory do aplikácie Files na iPhone, odkiaľ sa dajú zdieľať cez AirDrop, iMessage alebo inými spôsobmi.

Ďalšou veľkou novinkou má byť vylepšená verzia ciferníku Infograph, ktorý ponesie názov Infograph Pro. Kľúčovou novinkou oproti existujúcemu ciferníku z watchOS 4 bude tachometer. Toto by mohlo byť zaujímavé hlavne pre cyklistov, ktorí tak môžu mať neustály prehľad o svojej rýchlosti na dvoch kolesách. A potenciálne by to mohlo byť zaujímavé aj pre tých, ktorí majú pocit dokonalosti za volantom.

Vylepšený bude aj ciferník Photos, ktorý bol prvýkrát predstavený už pred uvedením prvej generácie Apple Watch, jeho vydanie sa ale oneskorilo. V súčasnosti ciferník číta jednotlivé fotografie alebo skupiny fotiek z albumov, po novom by sa mohli pridať aj Zdieľané fotky. Toto by mohla byť zaujímavá funkcia hlavne pre rodiny, ktoré by mohli mať zjednotené albumy.

Detský režim Apple Watch je veľmi zaujímavá novinka pre rodičov. V súčasnosti môžete spárovať viacero hodiniek s jedným iPhonom, ale používať môžete vždy len jedny. Takto by však rodičia mohli súčasne používať svoj iPhone s viacerými hodinkami a mať tak prehľad o svojich deťoch bez toho, aby museli mať vlastné iPhony. Rodičia tiež dostanú režim Schooltime, cez ktorý môžu nastaviť, aké funkcie/komplikácie majú na hodinkách fungovať v určitom čase, napríklad počas školy. Ťahákom odzvonilo!

watchOS 7 tiež zareže podporu pre aplikácie závislé na iPhone. Po novom už štýl aplikácií označovaný ako “Extensions” nebude podporovaný.

Powerbeats4

Človek by povedal, že iPhone SE 2 / iPhone 9 je najhoršie stráženým tajomstvom Applu tento rok. V skutočnosti to sú slúchadlá Powerbeats4, o ktorých síce Apple nehovorí, ale unikli na internet v plnej paráde. Ich dizajn sa jednoducho dostal na internet vďaka certifikácii FCC a nemecký portál WinFuture.de zverejnil to, čo označuje za oficiálne marketingové materiály slúchadiel.

Powerbeats4 ponúknu dizajn inšpirovaný už dostupnými Powerbeats Pro, ale budú naďalej prepojené káblom, ako tomu je pri modeloch Powerbeats3. Slúchadlá majú ponúknuť čip Apple H1 a tým pádom aj podporu Hey Siri. Mali by tiež ponúknuť dlhšiu výdrž batérie pri telefonovaní a nižšiu odozvu.

Oproti predošlej generácii by tak mohli byť hovory až o 50% plynulejšie, pri hraní sa zas počíta s 30% znížením odozvy. Slúchadlá si majú zachovať rovnakú kvalitu zvuku ako Powerbeats Pro a na jedno nabitie vydržať až 15 hodín. Napájať sa majú pomocou Lightning konektoru. Cena ostáva nejasná, ale pre porovnanie, Powerbeats Pro stoja 250 dolárov a Powerbeats3 stoja 200 dolárov. Slúchadlá budú dostupné v troch farebných prevedeniach: bielom, čiernom a červenom.

AirPods Pro Max

Pevne veríme, že toto rozhodne nebude názov ďalších slúchadiel od Applu. Okrem toho, že Apple pracuje na novej “lacnejšej” revízii AirPods Pro (veríme, že je reč o AirPods 3), spoločnosť už niekoľko rokov pracuje na veľkých over-ear slúchadlách pre kvalitnejší hudobný zážitok. Malo by ísť o prémiové slúchadlá podobnej kategórie ako sú Beats Solo alebo Beats Studio, ale s výrazne lepším zvukom.

O slúchadlách vieme zatiaľ len to, čo nám poskytla Agentúra Jedna pani povedala (JPP). Že na niečom ale môže Apple naozaj pracovať, dokazuje dvojica ikon ukrytá v systéme iOS 14, ku ktorému sa dopracoval server 9to5mac. Dostupné sú dve ikony, v tmavom a svetlom prevedení. Môže to znamenať, že sa dočkáme dvoch farebných verzií, ale pokojne môže ísť o riešenie kvôli režimu Dark Mode.

AirPods Max

iPady “spočítačjévjájú”

Aktualizáciou si prejdú aj tablety iPad. A nie, nemám tým na mysli len očakávanú novú generáciu iPadu Pro. Reč je o rozšírenej podpore myši. Operačný systém iOadOS už dnes v rámci funkcií Prístupnosti ponúkajú podporu myši, je však veľmi kostrbatá a funguje skôr provizórne, než ako dokonalá náhrada dotykového ovládania tabletu. To by sa s iPadOS 14 malo zmeniť, systém má totiž obdržať plnohodnotnú podporu myši. Tvrdí to opäť server 9to5mac.

Podľa serveru by mal iPad obdržať plnohodnotnú podporu myší a trackpadu, totožnú s Macom. Kvôli tomu pribudnú do systému známe symboly kurzoru a ukazujúcej ruky (na webe), s ktorými sa na počítačoch stretávame už niekoľko desaťročí. Na rozdiel od Macu však kurzor zmizne po pár sekundách neaktivity. Pokiaľ ide o podporu trackpadu, iPad má obdržať podporu multi-touch gest na trackpade, vrátane ťuknutia dvomi prstami (pravý klik) a iných, známych z Macu.

Napokon, systém ukrýva zmienky o dvoch nových Smart Keyboard obaloch s trackpadom. Nie je jasné, ako budú vyzerať a aký veľký trackpad ponúknu, ale z funkcionality je zrejmé, že ponúknu Force Touch. Systém totiž obsahuje možnosť nastavenia “Tap to Click”.

Aká krajina, taká Siri

Apple to s dabovaním Siri do cudzích jazykov zjavne vzdal (hoci poznám osoby, ktoré mali tú česť pracovať na lokalizácii v rokoch 2009-2010). Spoločnosť však podľa portálu MacRumors pripravuje nové rozhranie VoiceProvider API, s ktorým získajú vývojári väčšiu slobodu v možnostiach hlasového ovládania. A otvára dvere českej a slovenskej Siri bez jailbreaku.

Vývojári totiž môžu po novom vyvinúť aplikácie zamerané na hlasové ovládanie a užívatelia nimi môžu nahradiť Siri. Teoreticky by to znamenalo, že užívatelia, ktorí preferujú Alexu, by ňou mohli úplne nahradiť Siri. A takisto to môže znamenať, že až niekto vyvinie českú či slovenskú Siri, jednoducho si ňou nahradíme tú, ktorá je v iOS dostupná už teraz. Treba ale dodať, že projekt je ešte stále vo vývoji a nemusí byť hotový do vydania iOS 14.

PencilKit

Podľa serveru MacRumors by mal iOS 14 priniesť novú funkciu, ktorou už kedysi dávno disponoval Newton MessagePad od Applu a neskôr ju prevzala séria telefónov Samsung Galaxy Note. iOS 14 a iPadOS 14 by mali ponúknuť funkciu, ktorá konvertuje ručne napísaný text z Apple Pencil do štandardného digitálneho textu. Zaujímavosťou je, že funkcia má podporovať akékoľvek textové pole, takže budeme môcť ručne písať e-maily alebo SMS-ky. Takže ak vám priateľka bude po vydaní iOS 14 vyčítať, že už dlho ste jej nenapísali list, veľmi rýchlo to napravíte.

PencilKit má fungovať nielen v systémových aplikáciách, no podľa všetkého ju budú môcť integrovať vývojári do svojich aplikácií. Zaujímavosťou má byť aj funkcionalita Magic Fill, ktorá umožní automaticky vyplniť tvary nakreslené pomocou Apple Pencil. Server tiež naznačil, že Apple pristupuje k vývoju nových funkcií iOS úplne novým spôsobom. Ak totiž niektoré funkcie nestihnú vydanie nového systému, spoločnosť ich môže deaktivovať a následne aktivovať a na diaľku updatovať, až budú pripravené na použitie.

AirTag s vymeniteľnou batériou

iPhone, iPad, iPod a mohol by som venovať X ďalších zariadení… no vlastne všetky, ktoré Apple v súčasnosti predáva. Majú spoločné to, že si v nich sami nevymeníte batériu. Pripravované trackery AirTag tak budú predstavovať obrovskú výnimku. Trackery, ktoré vám pomôžu presne lokalizovať veci vďaka ultra-širokopásmovému pripojeniu, majú ponúknuť vymeniteľnú batériu CR2032. Čiže klasickú “mincovú” batériu, ktorú nájdete absolútne kdekoľvek.

Zmienky o produkte sa nachádzali už v bete systému iOS 13.2, odvtedy sa špekuluje už len o tom, kedy bude produkt predstavený. Pri výmene batérie v súčasných prototypoch sa nezaobídete bez skrutkovača. Batéria sa ukrýva pod krytkou, ktorú musíte odskrutkovať proti smeru hodinových ručičiek. Novú batériu je treba vložiť symbolom “+” smerom nahor.

iMessage: Teraz vhodné aj pre firmy

Na zaujímavé plány Applu upozornil známy vývojár Steven Troughton-Smith, ktorý na Twitteri pravidelne odhaľuje novinky ukryté v systémoch jablčnej spoločnosti. Ešte minulý rok zistil, že Apple vyvíja Catalyst verziu aplikácie Správy pre iOS a Mac. Prečo by to robil? Zdá sa, že k odpovedi sa dopracoval server MacRumors.

Vo svojej správe tvrdí, že Apple testuje nové funkcie, vďaka ktorým by sa iMessage mohli stať dobrým chatovacím systémom pre firmy. Po vzore Slacku podporuje možnosť označovania konkrétnych osôb pomocou znaku @, po zadaní znaku sa zobrazí zoznam navrhovaných kontaktov. Tiež je možnosť Skryť upozornenia pre skupinové chaty s výnimkou správ, v ktorých ste spomenutí.

Ďalšou špecialitou je možnosť zbaliť iMessage správy po odoslaní. Ak bola správa zbalená, zmena sa prejaví u odosielateľa aj príjemcu. Medzi iné funkcie, ktoré sú vo vývoji, sú indikátory v skupinových chatoch, možnosť označiť poslednú prijatú správu ako neprečítanú a po vzore niekdajšej aplikácie iChat sa majú vrátiť statusy /me.

Fitness: Cvičíme s odborníkmi

Apple údajne pracuje na novej aplikácii Fit / Fitness pre iPhone, Apple Watch a Apple TV. Aplikácia má fungovať skôr ako služba, ktorá ponúkne prístup k videonávodom na rôzne druhy pohybových aktivít vrátane behania, outdoorovej chôdze, cyklistiky, veslovania, stretchingu, silového tréningu, rozcvičiek, tancovania a jógy. Aplikácia má byť prepojená s Apple Watch, ktoré majú sledovať váš progres naprieč cvičením.

Aplikácia momentálne nesie krycie označenie Seymour a podľa všetkého ju chce stihnúť vydať s iOS 14, tvOS 14 a watchOS 7. Má fungovať nezávisle od existujúcich aplikácií Health a Activity, cvičenia budú dostupné bezplatne. Nepôjde teda o platenú službu, akou sú napríklad Apple News, Apple Music či Apple TV+.

iOS 14 Fitness App

HomeKit s podporou Face ID

Napokon, výraznou aktualizáciou prejde platforma HomeKit. Inteligentné osvetlenie dostane podporu Night Shift pre lampy. iOS 14 bude podporovať možnosť automatickej úpravy teploty osvetlenia podľa času. Na rozdiel od terajšieho riešenia, toto bude automatizované, sebestačnejšie a inteligentnejšie. Inou novinkou je podpora identifikácie osôb a tvárí pomocou systému HomeKit Secure Video.

Poslednou vychytávkou bude možnosť permanentne nastaviť konkrétny HomePod ako hlavný reproduktor pre Apple TV.

komentár
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Vychází zcela nová aplikace SledovaniTV pro AppleTV

Uživatelé SledovaniTV, kteří využívají AppleTV, se mohou těšit na zbrusu novou aplikaci. Ta postupně nahradí tu stávající. Nová aplikace pro AppleTV přináší uživatelům této platformy nové funkce a celkově příjemnější a plynulejší zážitek ze služby.
Apple GPT
pokračovanie článku

Apple chystá drastický upgrade Siri, za všetko môže nečakaný úspech ChatGPT

Najväčšiu vlnu ošiaľu už má GPT za sebou, neznamená to však, že sa na technológiu zabudlo. Hoci drvivá väčšina ľudí si technológiu len vyskúšala, pokročilí boti typu ChatGPT sú dnes využívaní profesionálmi, napríklad programátormi na vyhľadávanie chýb v kóde alebo analytikmi na pomoc pri vyhľadávaní informácií v mori internetu.