Prekrývanie webkamery: Nezmysel, ktorý vás môže vyjsť draho

Placebo efekt, ktorý vás môže vyjsť veľmi draho.

Úprimne? Neviem už, kedy sa objavil ten trend s prekrývaním webkamier, ale je to rovnaký nezmysel ako zdieľať poplašné správy o bielych dodávkach či o vplyve 5G na molekuly hovädzej polievky. Ale fajn, dá sa na tom postaviť biznis, a na trhu sa objavili lepiace krytky, ktoré vám umožňujú prekryť webkameru Macu.

Veď čo po tom, že ak by mala FBI/CIA dôvod vás sledovať cez webku, v prvom rade by zasvietila tá zelená LED-ka, ktorá je priamo napájaná z rovnakého káblu ako webkamera. Nehovoriac o tom, že existuje kopa ďalších spôsobov, ako Vás sledovať: počnúc mikrofónom, ktorému za tie roky absolútne nikto nevenoval pozornosť…

Každopádne, Apple tento mesiac zverejnil dokument, v ktorom varuje užívateľov pred používaním krytiek na webkamery. Ako dôvod uvádza, že tieto krytky nie sú bezpečné a zatvorenie počítača môže vyjsť užívateľa omnoho drahšie, než odposluch, ako si objednávate sedliacku pizzu. Totiž, pri zaklapnutí MacBooku s webkamerou môže dôjsť k jej pretlačeniu dovnútra, čím dôjde k poškodeniu displeja.

MacBook Air Camera

Apple uvádza, že priestor medzi displejom a kamerou je veľmi úzky a nie je navrhnutý tak, aby ste si doň mohli vkladať veci. Prekrytie kamery môže tiež podľa spoločnosti Apple viesť k problémom so senzorom okolitého svetla, čím znefunkčníte funkcie Automatický jas a True Tone na novších zariadeniach. Apple dôrazne radí užívateľom, že to, či je webkamera aktívna, sleduje zelená LED-ka. Tiež odporúča užívateľom nastaviť cez Systémové nastavenia, ktoré aplikácie môžu používať webkameru a ktoré nie.

Ľuďom, ktorí si musia z nejakého dôvodu prekryť webkameru, napríklad z dôvodu vnútrofiremného nariadenia kvôli obave o vynášanie informácií, Apple odporúča webkameru prelepiť napríklad lepkou. Nesmie byť však hrubšia ako jeden kancelársky papier a nesmie využívať lepidlo, ktoré by zanechávalo stopy.

Titulná foto: Reddit

komentárov
 1. Mohli by ste prosim uviest, z akeho zdroju cerpate informaciu ze svetlo je napajane z rovnakeho kabelu ako kamera? Minimalne pre starsie macbooku to rozhodne nie je pravda: https://www.washingtonpost.com/news/the-switch/wp/2013/12/18/research-shows-how-macbook-webcams-can-spy-on-their-users-without-warning/?arc404=true
  A predpokladam, ze nove macbooky na tom budu podobne. Osobne si myslim, ze to technicky ani nie je mozne napajat z jedneho kabla a vzdy “za” kamerou bude aspon nejaky mikrokontroler, ktory bude ovladat svetlo.

  0
  0
 2. Tak tento “článok” som nemusel vôbec čítať až do konca.
  Už ten úvod… “Úprimne? Neviem už, kedy sa objavil ten trend s prekrývaním webkamier, ale je to rovnaký nezmysel ako zdieľať poplašné správy o bielych dodávkach…” Ťažko povýšenecký tón hneď na úvod… Celé zle.
  Prekrývať si vlastnú webkameru vôbec nie je nezmysel!
  Oblbovať ľudí, že však stavová LED pri kamere, tak sa nikto nepozerá… To je to isté, ako by bolo napísané, že antivírusový program na Mac netreba…
  Zapracoval by som na interpretácii správ, lebo inak sa z tejto stránky stane (ak sa tak už nestalo) ďalšia sračka na webe.

  0
  0
  1. Uplne s tym suhlasim. Jednak nikto nemoze tvrdit, ze zapnutie kamery bez svetla je nezmysel ked k tomu nema overitelne podklady, tzn. prestudovanie elektrickych obvodov minimalne v okoli kamery.
   A po druhe uroven tohto portalu je skutocne uz velmi nizka. Clanky mi uz dlhsie pripadaju ze to pisu studenti zo strednej skoly ako brigadu. Zrejme po 10 rokoch vyhodim macblog so zaloziek.

   0
   0
 3. Keby ste si pozreli teardown macbookov alebo macov napr na ifixite, tak skutočne vidíte, že webkamera a ledka sú spolu na jednom flexe. Ak si to chcete ozaj prekryť, tak matnou fóliou. Cez ňu nevidno nič, len rozmazane.

  0
  0
  1. neviem presne co je “flex”, ale ak ten siroky kabel, ktory ma v sebe mnozstvo zil(drotov) tak ano. Ta matica s kamerou, svetlom a senzormi je pripojena skutocne spolu cez jeden “kabel” ale s mnozstvom zil a kazdy tento komponent je mozne ovladat separatne. Ci myslite, ze aj senzor je napajany naraz s kamerou a ked nejde kamera nejde ani senzor osvetlenia? Je to vidno na obrazkoch, napr. https://d3nevzfk7ii3be.cloudfront.net/igi/mDDTRoXnoWV5ggDa.full tu sa pripaja kamera a spol na obvod s priblizne 20 pinmi. Z toho predsa nie je mozne nijak usudit ako je napajane svetlo a ako kamera.

   0
   0
  2. Asi by si tu mali všetci tí “anonym experti” čo tu komentuju tie somariny trochu preštudovať internet ak im už Apple Info nestačia. To len na slovensku take k*k*tiny moze dakto napísať!

   0
   0
 4. V servisních testech jde “zablikat” ledkou zvlášť a otestovat ji…. Může tedy jistě svítit ledka bez kamery…
  Ale přilepit si tam něco z plastu a zavřít si to do booku opravdu neni moc chytré.

  0
  0
 5. Множество игровых контор успешно функционируют,
  пользуются необычайной популярностью. Отыскать
  подходящее забава между такого изобилия
  крайне тяжело. https://jakjon.com

  0
  0
 6. Nezabudajte že špiónsky malwér si môže počkať na regulérny Skype videohovor a až vtedy začne nahrávať cez webku 😉 proti tomuto vás neochráni ani LED-ka ktorá skutočne svieti len ak je webkamera aktívna. Odporúčam utility od objective-see.com

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť