Pochádzajú tričká zamestnancov Apple Store z výroby s nútenou prácou?

Čínska spoločnosť, od ktorej si údajne Cupertino kúpilo rovnošaty, je v USA na blackliste kvôli zlým pracovným podmienkam.

Načasovanie ako z dobrej knihy

Informácie o pochybnom pôvode textilu priniesol The Guardian. Vo svojom reporte noviny uviedli, že podľa dovozných dokumentov Apple importovalo oblečenie (pravdepodobne práve uniformy pre personál) od spoločnosti, ktorej dcérska spoločnosť Esquel z regiónu Sin-ťiang čelí sankciám pre nútenú prácu.

Iróniou je, že nové informácie vyšli na povrch týždeň po tom, čo Tim Cook pred kongresom odmietol tolerovanie nútenej práce či dnešného otroctva v rámci dodávateľského reťazca.

Hovorca Apple sa už k záležitosti vyjadril s tým, že značka aktuálne nedováža materiál zo Sin-ťiangu. Či sa tak nedialo v minulosti, však Cupertino odmietlo komentovať.

Takmer nemožné

Možno to ani nie je potrebné. Mesiac pred zavedením sankcií voči Esquelu zo strany Spojených štátov, poslal tento výrobca do predajní v Kalifornii zásielku tričiek. Navyše, Apple ešte donedávna figuroval na webe čínskeho výrobcu ako “veľkoodberateľ”.

Voči obvineniam z nútenej práce a zlých podmienok sa Esquel ohradil a dohľadať kompletnú štruktúru dodávateľského reťazca by bol vcelku oriešok. Na druhej strane, odborníci hovoria, že v danom regióne je takmer nemožné produkovať čokoľvek bez toho, aby ste neboli minimálne spoluviníkom pri nútenej práci.

zdroj: 9to5Mac

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Aká bude téma nového Apple eventu?

iPone, Apple Watch, iPad… To je len časť noviniek, ktoré nás môžu už budúci utorok čakať. Ktoré z nich majú väčšiu šancu stať sa súčasťou prezentácie?
pokračovanie článku

Čo chystá Apple na túto jeseň?

Už onedlho nás čaká predstavenie viacerých noviniek, ku ktorým vám teraz prinášame čerstvé info. Na čo sa môžete tešiť?