Mac mini a základný 13-palcový MacBook Pro budú podporovať 6K. Vďaka Apple Silicon

Poprvýkrát tak zariadenia bude možné pripojiť k displejom s týmto rozlíšením.

Apple na svojom treťom jesennom evente One more thing predstavil tri nové Macy, ktoré spája implementovaný čip. Ide o prvý Apple Silicon pre počítače značky a dostal označenie M1.

Komponent je vyrobený 5-nm procesom a využíva SOC (System on Chip – Systém na čipe) architektúru. Apple k nemu uviedlo viacero pôsobivých hodnôt ako niekoľkonásobne vyšší výkon CPU a GPU či o štvrtinu nižšia spotreba energie. Podrobne sme sa novinke venovali v samostatnom článku, ktorý si môžete prečítať (link nájdete na konci textu).

Jednou z vlastností nového čipu je aj spomínaná podpora 6K obrazu pre Mac mini a MacBook Pro 13″, ktoré Apple čerstvo predstavil. Predchádzajúca generácia týchto zariadení poháňaná Intelom ponúkla kompatibilitu s 5K displejmi. V prípade MacBooku Pro máme na mysli základný model s dvojicou Thunderbolt 3 portov.

Samozrejme 6K utiahne aj nový MacBook Air, túto možnosť však ponúkala aj predchádzajúca verzia zariadenia, ktorú Apple uviedol tento rok.

6K začína byť pomerne široko dostupná v rámci portfólia Macov. Medzi v súčasnosti kompatibilné modely patria:

  • 15 a 16-palcový MacBook Pro od roku 2018
  • 13-palcový MacBook Pro z roku 2020 (Intel verzia so 4 Thunderbolt portmi)
  • iMac od roku 2019
  • Mac Pro od roku 2019
  • Apple 6K Pro Display XDR je zároveň kompatibilný s každým Macom, ktorý disponuje trojicou Thunderbolt portov a je schopný spárovania s Blackmagic eGPU.

Nové Macy s M1 čipom sú úvodom novej etapy, v ktorej Apple chce postupne prejsť na vlastné procesory. Časovo to značka odhaduje na dva roky.

K novým Macom aj M1 čipu si môžete prečítať samostatné články:

MacBook Pro

MacBook Air

Mac mini

Apple Silicon M1

zdroj: Apple

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Gmail, Netflix, LinkedIn: Unikli 3 miliardy užívateľských údajov

Gmail, Netflix či LinkedIn. Jeden z najväčších kyberútokov súčasnosti si so sebou odniesol citlivé údaje takmer 3 miliárd prihlasovacích emailov a hesiel. Užívateľom sa odporúča okamžitá zmena hesla, prípadne zapnutie ďalších bezpečnostných prvkov, ako je napríklad dvojzložkové overenie (2FA).
pokračovanie článku

Koniec iPhone 12 mini na dohľad?

Nová analýza od J. P. Morgan očakáva, že Apple môže čoskoro zastaviť výrobu najmenšieho modelu z poslednej generácie svojho smartfónu. Dôvod príliš neprekvapí.