Apple predstavil prvý čip Apple Silicon, s viacerými prvenstvami aj natívnou podporou iOS

Podľa očakávaní bol hlavnou hviezdou dnešného eventu One More Thing segment Mac. Poďme sa pozrieť na čip, ktorý začne novú éru v týchto zariadeniach.

Prvenstvá vo viacerých aspektoch

Apple Silicon má priniesť doposiaľ nevídaný výkon, úspornosť energie. Prvým z rady čipov, ktoré Apple vyvíja pre svoje počítače je M1.

Nový procesor vyrobený 5nm technológiou ponúkne SOC (systém na čipe) architektúru, ktorá v jednom balíku obsahuje viacero samostatných jednotiek.

M1 ponúkne najlepší CPU výkon v pomere k spotrebe energie, konkrétne ide o štvrtinu lepšiu úsporu energie oproti ostatným PC čipom.

Čip kombinuje 4 vysokovýkonné jadrá a 4 úsporné jadrá, grafický čip poskytne 8 jadier. Aj v prípade grafiky nezabudol Apple zdôrazniť, že ide o najrýchlejšie GPU na svete. Prvý z Apple Silicon čipov pre Mac obsahuje všetky funkcie, ktoré dobre poznáme z iOS ako je strojové učenie či Secure Enclave.

Kamoši s novým macOS aj iOS

Od hardvéru Apple k softvéru. Apple chystá veľký update macOS s názvom Big Sur, inšpirovaný iOS ekosystémom a nový čip úzko spolupracuje s novým systémom. Keď už je reč o novom macOS – Big Sur Apple vydá už vo štrvrtok!

Kombinácia nového M1 čipu a Big Sur má priniesť 1,5-násobne vyššiu rýchlosť pri JavaScripte a takmer 2-násobne rýchlejšiu odozvu. M1 zaručí aj rovnako rýchle prebudenie zariadenia, na aké sme zvyknutí z iPhonu.

M1 si ale rozumie aj s OS pre mobilné zariadenia Apple. Čip natívne podporuje všetky iPhone a iPad aplikácie.

Apky pre každý hardvér aj nová Rosetta

Nové Univerzálne apky (Universal apps) budú kompatibilné s novým Apple Silicon aj starším Intel čipom. Už začiatkom roka má medzi ne patriť napríklad Photoshop.

Pre ostatné tu bude Rosetta 2, cez ktorú bude možné emulovať nepodporované aplikácie.

zdroj: Apple

 

komentáre
 1. Vsem to je jasne uz nekolik let, ze Apple chce na pocitacich prejit na omalovanky z iOS, aby mene gramotni lide co si nasetrili na iPhona / iPada nemuseli moc badat co a jak na pocitaci. Ono kliknout na Safari, kdyz ma jinou ikonu je mega problem.

  “Apple chystá veľký update macOS s názvom Big Sur, inšpirovaný iOS ekosystémom”

  Akorat nechapu, proc v kazdem rozhovoru na toto tema padalo – nechceme MacOS nahradit iOS a nedojde k jejich prolnuti. A pak vydali aktualizaci…

  1
  1
 2. Vsem to je jasne uz nekolik let, ze Apple chce na pocitacich prejit na omalovanky z iOS, aby mene gramotni lide co si nasetrili na iPhona / iPada nemuseli moc badat co a jak na pocitaci. Ono kliknout na Safari, kdyz ma jinou ikonu je mega problem.

  “Apple chystá veľký update macOS s názvom Big Sur, inšpirovaný iOS ekosystémom”

  Akorat nechapu, proc v kazdem rozhovoru na toto tema padalo – nechceme MacOS nahradit iOS a nedojde k jejich prolnuti. A pak vydali aktualizaci…

  1
  1
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť