Emulátor ponúka Mac OS 8 v podobe apky

Chcete si trochu zaspomínať a skúsiť pôvodnú verziu operačného systému z roku 1997?

Vývojár zo Slacku Felix Rieseberg pripravil Mac OS 8 do podoby aplikácie, ktorú si môžete stiahnuť a vyskúšať si tak emuláciu starého systému v podmienkach súčasných macOS, Windows č Linux zariadení. Felix už podobnú prácu na konte má – pred dvomi rokmi podobne transformoval Windows 95.

JavaScript aplikácia s názvom macintosh.js emuluje Macintosh Quadra 900 s procesorom Motorola, ktorý Apple využíval pred tým, než prešiel na PowerPC architektúru od IBM. Felixov najnovší počin Apple oficiálne neodobril a slúži iba na edukačné účely. Emulácia systému ponúka viacero aplikácií a hier z roku 1997, ktoré sa nachádzali na MacWorld demo CD. Nechýbajú nástroje Adobe ako Photoshop 3, Premiere 4 či Illustrator 5.5 či Web Page Construction Kit od Apple. Zahrať si môete Duke Nukem 3D, Civilization II, Dungeon & Dragons, Oregon Trail a ďalšie.

Apple vydal Mac OS 8 pred viac ako dvadsiatimi rokmi. Systém obsahoval množstvo prvkov a funkcií, ktoré sa mali objaviť v Copland OS. Túto verziu však sprevádzali posuny termínov, problémy pri vývoji a ďalšie zdržania, ktoré nakoniec viedli k úplnemu zrušeniu. Práve Mac OS 8 je považovaný za systém, ktorý pomohol zmodernizovať platformu, kým Apple vyvíjal Mac OS X.

Mac OS 8 v podobe apky macintosh.js nájdete na GitHube.

Ak si chcete skúsiť aj iné z pôvodných verzií macOS, aplikácií a hier, odporúčame tento archív s emulátorom, ktorý funguje v rámci prehliadaču.

zdroj: The Verge

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dostali ste pod stromček nový Mac? Tieto aplikácie sa vám môžu zísť!

Pod stromčekom ste možno objavili nový počítač. Keď ste si prezerali krabicu, zistili ste, že je od spoločnosti Apple. S radosťou ste krabicu otvorili, rozbalili váš nový Mac, spustili ho, chvíľu ste sa orientovali v operačnom systéme macOS (keď ste prešli z Windowsu, ostrieľaní "appláči" už vedia) a teraz rozmýšľate, aké aplikácie by sa pre vás na začiatok mohli hodiť. V tomto článku vám preto predstavíme pár TOP aplikácií pre nových užívateľov Mac.