Emulátor ponúka Mac OS 8 v podobe apky

Chcete si trochu zaspomínať a skúsiť pôvodnú verziu operačného systému z roku 1997?

Vývojár zo Slacku Felix Rieseberg pripravil Mac OS 8 do podoby aplikácie, ktorú si môžete stiahnuť a vyskúšať si tak emuláciu starého systému v podmienkach súčasných macOS, Windows č Linux zariadení. Felix už podobnú prácu na konte má – pred dvomi rokmi podobne transformoval Windows 95.

JavaScript aplikácia s názvom macintosh.js emuluje Macintosh Quadra 900 s procesorom Motorola, ktorý Apple využíval pred tým, než prešiel na PowerPC architektúru od IBM. Felixov najnovší počin Apple oficiálne neodobril a slúži iba na edukačné účely. Emulácia systému ponúka viacero aplikácií a hier z roku 1997, ktoré sa nachádzali na MacWorld demo CD. Nechýbajú nástroje Adobe ako Photoshop 3, Premiere 4 či Illustrator 5.5 či Web Page Construction Kit od Apple. Zahrať si môete Duke Nukem 3D, Civilization II, Dungeon & Dragons, Oregon Trail a ďalšie.

Apple vydal Mac OS 8 pred viac ako dvadsiatimi rokmi. Systém obsahoval množstvo prvkov a funkcií, ktoré sa mali objaviť v Copland OS. Túto verziu však sprevádzali posuny termínov, problémy pri vývoji a ďalšie zdržania, ktoré nakoniec viedli k úplnemu zrušeniu. Práve Mac OS 8 je považovaný za systém, ktorý pomohol zmodernizovať platformu, kým Apple vyvíjal Mac OS X.

Mac OS 8 v podobe apky macintosh.js nájdete na GitHube.

Ak si chcete skúsiť aj iné z pôvodných verzií macOS, aplikácií a hier, odporúčame tento archív s emulátorom, ktorý funguje v rámci prehliadaču.

zdroj: The Verge

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

YouTube opäť sprístupnil funkciu Obraz v obraze (+ návod)

Možnosť sledovať videá v zmenšenom náhľade paralelne s inou činnosťou na vašom zariadení bola jednou z noviniek nového iOS. YouTube však funkciu limitoval Premium účtom. Našťastie to už neplatí a my prinášame postup ako sledovať videá z YouTube v tomto režime.