Apple si patentoval nový Touch Bar s Force Touch

Paralelne s tým ako sa objavujú prvé správy o chystanom redizajnu Macov pre rok 2021, si Apple nechal zaregistrovať novú dotykovú sekciu klávesnice.

Tá vyzerá presne ako súčasný model avšak zaujímavou novinkou je funkcia Force Touch.

Technológia mala debut v prvých Apple Watch. V praxi umožňuje pomocou odlíšenie rôznej intenzity dotyku uskutočňovať rôzne úkony. Z hodiniek sa v roku 2015 presunula aj na tracpady MacBookov, vďaka čomu mohol tento ovládací prvok plniť viacero funkcií aj bez delených tlačidiel. iPhone získal tiež podobnú technológiu v podobe 3D Touch – no iba prechodne. Takisto Force Touch už dnes na Apple Watch nenájdete.

Apple však určite má ešte nejaké plány s touto technológiou, čoho dôkazom môže byť aj najnovší patent, ktorý si všimol portál Patently Apple. Patentová dokumentácia a nákres prezentuje MacBook s Touch Barom a pridanými obvodmi, ktoré umožňujú Force Touch.

Detaily o možnom využití zatiaľ známe nie sú. Force Touch by však teoreticky mohol vyriešiť nepríjemnosť, ktorá trápi mnohých majiteľov MacBooku s dotykovým horným riadkom – nechcené ťuknutia na dotykovú plochu, ktorá často aj jemný dotyk vyhodnotí ako úmyselné stlačenie.

zdroj: 9to5Mac

komentáre
 1. Tak to vypada, ze i v roce 2021 bude Apple i nadale vylepsovat povoz. Ackoliv se lita letadlem a o povoz neni zajem. Think Different.

  Prave jsem si objednal Air s M1 16/512 a jeden z hlavnich duvodu proc Air je ten, ze nema tady tenhle nesmysl.

  2
  1
 2. Ja nechapu, proc tam dal force touch, ktery oddelal z telefonu a hodinek a nahradil ho haptic touch?

  Nejak mne to hlava nebere – tak je to teda spatna technologie nebo neni, nebo co?

  2
  0
  1. Force Touch se v macbooku i dnes stale pouziva. Je v trackpadu. Dokonce prave v macbooku byl pouzity poprve, teprve potom se dostal do iPhonu (6s). Muj soukromy nazor je ten, ze v macbooku to funguje dobre, vyvolava to skutecne dojem kliknuti. V iPhonu, protoze je to male zarizeni co se drzi v ruce, to ale spis kopalo do cele ruky nez do prstu, a ten vysledny dojem tak nebyl uplne idealni.

   2
   0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dostali ste pod stromček nový Mac? Tieto aplikácie sa vám môžu zísť!

Pod stromčekom ste možno objavili nový počítač. Keď ste si prezerali krabicu, zistili ste, že je od spoločnosti Apple. S radosťou ste krabicu otvorili, rozbalili váš nový Mac, spustili ho, chvíľu ste sa orientovali v operačnom systéme macOS (keď ste prešli z Windowsu, ostrieľaní "appláči" už vedia) a teraz rozmýšľate, aké aplikácie by sa pre vás na začiatok mohli hodiť. V tomto článku vám preto predstavíme pár TOP aplikácií pre nových užívateľov Mac.