Apka eKaranténa je už dostupná aj pre iPhone

Konečne.

Apple schválil tuzemskú aplikáciu pre smart karanténu, ktorá predstavuje v porovnaní s tou štátnou určite lákavejšiu alternatívu. Novinku nájdete ju v App Store. Apku tak môžu konečne využiť aj majitelia Apple smartfónov, ktorí si oproti Android platforme museli počkať o niečo dlhšie. Apku vytvorili slovenskí dobrovoľníci a odborníci v rekordne krátkom čase ako nástroj v boji s pandémiou. Zdrojový kód bol poskytnutý k dispozícii všetkým štátom sveta bezplatne.

eKarantena slúži ľuďom, ktorí sa vracajú zo zahraničia a sú podľa nariadení krízového štábu umiestnení do domácej izolácie.

Apka má informovať používateľa o zostávajucom čase, po ktorý musí byť v karanténe, či posielať mu notifikácie o potrebe overenia, či dodržiava izoláciu. Aplikácia takisto poskytuje štatistické údaje o celkovom počte prípadov a prehľad chorobnosti v regiónoch.Ako to funguje

Pre stiahnutím apky sa registrujete na stránke https://ekarantena.korona.gov.sk/, kde zadáte svoje identifikačné údaje a takisto miesto, kde sa budete počas karantény zdržiavať. Zároveň je potrebné použiť jednotné telefónne číslo, ktoré bude užívateľ používať ako referenčné telefónne číslo v tomto telefóne po celú dobu pre aplikáciu eKarantena.

Následne si apku stiahnete a v nej bude potrebné povoliť všetky požiadavky vrátane GPS na pozadí, notifikácií, či prístupu k fotoaparátu. Používateľ musí byť nepretržite pripojený na internet a mať platnú SIMku.

Potom prebehne registrácia prostredníctvom overovacej SMS a nastavenie tvárovej biometrie, ktorá bude skontrolovaná na hraniciach. Tam sa bude musieť používateľ preukázať funkčnou apkou a takisto osobným (resp. bar) kódom, ktorý sa nachádza v informáciách o používateľovi v rámci aplikácie.

Po overení sa vygeneruje overovací kód, ktorý kontrola na hraniciach overí a zadá do systému. Od tej chvíle začína plynúť 8 hodín na presun sa do miesta karantény, ktoré ste zadali vo webovom formulári. Počas zdržiavania sa v mieste karantény, vám môžu prísť SMS s požiadavkou na verifikáciu používateľa.

Apku je samozrejme potrebné mať nainštalovanú po celé trvanie karantény. Opätovná inštalácia nie je možná.

eKarantena pre iPhone

komentáre
  1. Škoda že aplikacia zatial neprima telefonne čisla ktore maju 10 čísel bez nuly. Smola keď máte napriklad anglické číslo…

    0
    0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť