Aký názov dostane nový macOS?

S pripravovaným predstavením novej generácie operačného systému vždy ide ruka v ruke aj uvažovanie o tom, ako Apple novinku pomenuje.

Od mačiek k turistike

WWDC 2020, ktoré odštartuje už o necelý týždeň, má priniesť viacero zaujímavých noviniek. Veľká aktualizácia systému pre platformu Mac nemôže chýbať. Otázkou ostáva, aké meno novému prírastku do rodiny macOS v Cupertine vyberú.

Apple mal svoju chvíľku s faunou – najmä s mačkovitými šelmami. Bol tu napríklad gepard, puma, tiger, leopard či lev. Neskôr prešli v Apple na geo tematiku a inšpiráciu brali z rôznych destinácií – OS X Mavericks, Yosemite, Sierra aj Mojave, alebo aktuálna Catalina.

Checklist

Cupertino si obvykle chráni plánované názvy trademarkom a zo zoznamu registrovaných značiek, ktorý sa na svetlo dostal po predstavení OS X Mavericks, ostáva posledná štvorica: Mammoth, Monterey, Rincon a Skyline. Apple patenty na tieto názvy priebežne aktualizoval a udržiaval tak názvy “pri živote”.

Napríklad v prípade Cataliny však nešlo o meno, ktoré by patrilo na spomínaný zoznam. Apple tak občas prekvapí a zvolí niečo celkom iné. Takisto majú v Cupertine záľubu v nadväznosti názvov – spomeňme napríklad Sierra a High Sierra alebo aj starší Yosemite a nasledujúci El Capitan.

Inšpirácia ARM architektúrou?

V prípade macOS 10.16 má ísť o nie celkom prelomový update, takže je možné, že aj pri názve Apple nejakým spôsobom nadviaže na ostrov Catalina. Na druhej strane, Apple má oznámiť aj svoje plány s ARM architektúrou a možno tento zlomový moment bude reflektovať aj v názve nového macOS, ktorý by sa teda mohol vybrať celkom nový smerom.

Aký názov nového macOS by ste vybrali vy?

zdroj: MacRumors

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Gmail, Netflix, LinkedIn: Unikli 3 miliardy užívateľských údajov

Gmail, Netflix či LinkedIn. Jeden z najväčších kyberútokov súčasnosti si so sebou odniesol citlivé údaje takmer 3 miliárd prihlasovacích emailov a hesiel. Užívateľom sa odporúča okamžitá zmena hesla, prípadne zapnutie ďalších bezpečnostných prvkov, ako je napríklad dvojzložkové overenie (2FA).
pokračovanie článku

Koniec iPhone 12 mini na dohľad?

Nová analýza od J. P. Morgan očakáva, že Apple môže čoskoro zastaviť výrobu najmenšieho modelu z poslednej generácie svojho smartfónu. Dôvod príliš neprekvapí.
pokračovanie článku

Vyšiel watchOS 7.3

Okrem aktualizácií iOS a iPadOS Apple vydal aj novú verziu systému pre smart hodinky.