Adobe aktualizoval svoje CC apky o nové funkcie

Softvérový gigant chce čerstvým updatom podporiť kreatívnu renesanciu, ktorú podľa Adobe spustilo aj obdobie izolácie či nedávnych protestov proti policajnému násiliu a rasizmu.

Poďme si postupne prebrať jednotlivé apky a novinky, ktoré v nich nájdete.

Photoshop

Vlajková loď CC balíka dostala v novej verzii funkciu Select Subject Portrait. Novinka beží na Sensei engine a umožňuje jednoduchý výber postavy v rámci obrázku – aj s detailmi ako vlasy či oblečenie.

Vylepšená bola aj Camera Raw, v rámci ktorej je teraz jednoduchšie robiť veci ako úpravy obrázku aj batch processing. Pribudli slidery ako z Lightroomu a Adobe sľubuje aj jednoduchšie využívanie Curves UI. Lepšie by sa malo pracovať aj s nástrojom pre orezávanie.

Adobe pridal aj možnosť rotovania vzorov, takže pri aplikácii určitého patternu môžete nakloniť jeho výplň, overlay či stroke.

Match Font teraz dokáže rozpoznať z obrázka viac fontov a poradí si aj so zvislou typografiou či detekciou riadkov. Takisto pribudlo automatické aktivovanie chýbajúcich písiem z Adobe Fonts, ktoré teraz služba sama pridá do vašej knižnice.

Adobe Capture, funkcia známa z mobilných zariadení je teraz k dispozícii aj na desktope. Tento nástroj umožňuje extrahovať z fotky alebo obrázka vzory, tvary, farby či farebné palety a prechody. Tie môžete následne využiť vo vašom projekte.

Select Subject Tool

Illustrator

Do vektorového nástroja pribudla podpora Cloud dokumentov, ku ktorým máte teraz prístup z Home screenu, kde môžete spravovať všetky verzie priamo v Illustratore.

Plátno teraz môžete nastaviť až 100-násobne väčšie. Tvorba veľkoformátových vecí ako polepy autobusov či outdoor nosiče tabule je tak jednoduchšia.

Adobe sľubuje aj rozšírenie funkcionality o zdieľanie dokumentov s ostatným či úpravy a revízie priamo v apke. Takisto sa môžete tešiť na príchod Illustrator na displej iPadu.

Nová verzia apky takisto maximalizuje GPU pre vykresľovanie úprav v reálnom čase. Po novom je možné vyrezať a prilepiť artboard medzi dokumentmi. Desaťnásobne sa zrýchlilo aj načítavanie okna pri tvorbe nového dokumentu.

Premiere Pro

Apka pre editovanie videí získala Auto Reframe, ktorý zjednodušuje úpravu rozmeru videa so zachovaním toho, čo je v obraze najdôležitejšie.

Úprava farieb cez krivky je teraz o niečo istejšia – Lumetri Color pridáva pre každú krivku dve osi so spárovanými hodnotami, čo výrazne uľahčuje presnú selektívnu farebnú gradáciu.

Adobe Fresco

Novší iPad nástroj v rámci CC balíka, ktorý je orientovaný na maľbu a kreslenie, teraz obsahuje aj možnosť naživo vysielať svoj kreatívny proces. 

Lightroom

Apka pre prácu s fotografiami prináša viacero noviniek. Prvou je funkcia, ktorá umožňuje zdieľanie upravených obrázkov v rámci Discover sekcie. Stačí kliknúť na Share Edits a následne sa uloží pôvodný obrázok a zobrazia sa úpravy, ktoré boli preň použité. Nové ovládanie Local Hues vám dá možnosti pre detailné úpravy odtieňov na fotke bez toho, aby ste tým zmenili vzhľad celého záberu.

Po novom môžete aj vďaka funkcii Versions otestovať viacero spôsobov úprav jednej fotky a uložiť si ich, aby ste sa mohli rozhodnúť neskôr. V prípade práce na iPade je teraz možné posielať súbory medzi Lightroomom a Photoshopom pre dodatočné úpravy.

Local Hues

InDesign

Share to Review. Tak sa volá nová možnosť, ktorá vám umožní zdieľať projekt s ďalšími ľuďmie pre efektívnejšiu spätnú väzbu priamo v apke. Feedback má formu návrhov a otázok, na ktoré je možno takisto odpovedať priamo v InDesigne.

V InDesigne pribudla podpora pre variabilné písma, ktoré ponúkajú prispôsobiteľné rodiny písiem, ktoré spájajú viacero rezov do jedného súboru.

Importovať do aplikácie a v nej vytvorených dokumentov je možné aj SVG prvky, ktoré umožnia tvorbu interaktívnej grafiky či animácie.

Kompletné informácie o všetkých novinkách v CC balíku nájdete na webe Adobe.

zdroj: Adobe

komentárov
 1. Neviete nápisať “aplikácie”? Píšete ako v materskej škole – “apky”. A čo tu spomínate políciu? – Ste snáď web o Macoch a nie odborníci na hodnotenie policajných zásahov.

  0
  0
  1. “apka” je ale pojem stanovený Applom. A políciu spomíname preto, lebo ako jeden z dôvodov pre oznámenie noviniek v portfóliu Creative Cloud ju spomenulo samotné Adobe.

   0
   0
  2. Tiez mi to udrelo do oci ako prve. Appky mam asociovane s “blbinkami” pre smartfony (aj ked to je dnes uz diskutabilny pojem). Kazdopadne programy kalibru Adobe si podla mna stale zasluzia pojem aplikacia.

   0
   0
   1. mozno dobra poznamka o tom Adobe, aj by som povedal ze ano, ale potom si spomeniem na moje roky prace na Adobe softwaroch, s Adobe podporou, riesenie aktualnych problemov s Adobe a vravim si… ze mi apky nevadia

    0
    0
 2. Ako píše Jaromír, apka je ustálený pojem, ktorý sa bežne používa – napr. aj v komunikácii Apple na App Store, v jeho oficiálnych článkoch a pod. Keď už je reč o Adobe, takisto stačí pozrieť ich web a komunikáciu. Slovo app a application tam idú ruka v ruke, tak ako aj u nás na MacBlogu. A keď už ide o problémy so zdrobneninami a skratkami, hovoríte “fotka” alebo “fotografia”?

  0
  0
  1. “Fotka” je hovorovy vyraz (Slovnik sucasneho slovenskeho jazyka, 2006, 2011, 2015), ktory nema co hladat v standardnych nadpisoch profesionalnych clankov.
   Vyraz “Apky” v slovencine, ak je pouzity v nadpise clanku, na rozdiel od anglickeho “Apps”, posobi na citatela priblblo a infantilne, znizuje uroven aj dobreho clanku. Nech pan redaktor radsej vo svojom vlastnom zaujme (mne je to uplne jedno, je to jeho vizitka) pouziva vyraz “Aplikácie”.

   0
   0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Aplikácie optimalizované pre Macy s M1 (aktualizácia)

Apple minulý mesiac predstavil prvý z čipov pre svoje počítače a spolu s ním trojicu nových zariadení. Nové produkty predstavujú zároveň výzvu pre vývojárov, aby prispôsobili svoj softvér novej architektúre. Prinášame prehľad aktuálne optimalizovaných aplikácií.