iOS 13 zvýši kvalitu Siri, ARKit a rozšíri NFC funkcionalitu pre vývojárov

Pokiaľ sa nič nezmení, Apple na WWDC 2019 predstaví novú verziu mobilného systému s názvom iOS 13. Na rozdiel od terajšej verzie systému by sa nová mala viac sústrediť na inovácie a jednou z tých užitočných bude rozšírenie Siri o nové funkcie.

Apple by mal priniesť vylepšené Siri API, ktoré umožní vývojárom integrovať asistentku do svojich aplikácií. Po novom by mala umožniť ovládanie hudby a videí v aplikáciách tretích strán (napr. Spotify, HBO GO), vyhľadávanie obsahu (napr. vo Worde) alebo spúšťanie hovorov cez služby tretích strán (napr. Messenger). Okrem toho by mala Siri podporovať možnosť rezervácie lístkov, prikladanie príloh do správ či zisťovať podrobné informácie o letoch a odchodoch vlakov.

Server 9to5mac tiež vraví, že Apple bude ešte hlbšie prepájať iOS a macOS v rámci svojho projektu Marzipan. Ten má umožniť vývojárom ľahko portovať iOS aplikácie na Mac, podobne ako to pri svojej UWP platforme umožňuje už pár rokov aj Microsoft. Okrem toho, že by vývojári mohli preportovať aplikácie na Mac, vďaka UIKit sade by mohli obohatiť aplikácie o podporu Touch Baru či Menu lišty vo vrchnej časti obrazovky. Rozhranie tiež umožní mať otvorené naraz viaceré okná programu. Aplikácie tiež budú mať k dispozícii Split View režim (multitasking). Samotná možnosť preportovania aplikácií by mala byť veľmi jednnoduchá – stačí zakliknúť podporu Macu v Xcode.

Apple vraj ďalej plánuje vylepšiť ARKit, pričom rozhranie sa rozšíri o nový framework bežiaci čisto na Swifte a vývojári dostanú k dispozícii novú aplikáciu na dizajnovanie AR aplikácií priamo v priestore. Vo výsledku by to mohlo len urýchliť vznik nových AR aplikácií, od ktorých tiež závisí popularita špekulovaného produktu – AR okuliarov od Applu. Vylepšený ARKit má tiež detegovať ľudské pózy. Herných vývojárov zas poteší podpora ovládačov s touchpadmi na štýl DualShocku 4 od Sony, ako aj podpora Stereo headsetov.

Milou novinkou je rozhranie na úpravu Taptic Engine funkcionality. Toto rozhranie je dostupné už dnes, no so značne obmedzenými funkciami. Po novom by však mohli vývojári integrovať haptickú odozvu do svojich aplikácií, napríklad aby si užívatelia mohli pozrieť náhľad linku tak, ako to už teraz umožňuje iMessage. Radosť môžu mať aj vývojári, ktorí chceli z nejakého dôvodu využívať NFC čip, no nemohli. Apple si spočiatku nechával podporu NFC čipu pre seba, iba nedávno však poľavil a podporu NDEF štítkov sprístupnil aj tretím stranám. S novou verziou iOS však bude sprístupená aj podpora pre ISO-7816, FeliCa a MiFare štítky.

Nová verzia CoreML pre zmenu umožní vývojárom updatovať svoje machine learning modely priamo na zariadeniach, kým doteraz musela byť umelá inteligencia vopred vytrénovaná. Vďaka tomuto vylepšeniu budú zmeny v správaní aplikácií s ML podporou viditeľné. Apple má tiež svoju ML funkcionalitu rozšíriť o možnosť analýzy zvuku. Vision framework bude mať pre zmenu vstavanú schopnosť rozlišovania obsahu na obrázkoch. Možnosť skenovania dokumentov bude uvoľnená aj pre aplikácie tretích strán, kým doteraz to umožňovali len aplikácie od Applu.

V prípade macOS má pribudnúť rozhranie na vytváranie driverov, čo by malo vývojárom uľahčiť prácu pri zabezpečovaní kompatibility Macu s hardvérovým príslušenstvom.

komentáre
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť