Čo nové prináša iOS 13?

Apple včera predstavil iOS 13, najnovšiu verziu operačného systému pre iPhone (aj iPad, hoci verzia pre iPad bola premenovaná na iPadOS). iOS 13 je aktualizácia, ktorá prináša bohatý zoznam nových funkcií a niekoľko zmien, ktoré potešia mnohých užívateľov.

Server MacRumorssa vo videu nižšie pozrel na niektoré hlavné funkcie, na ktoré sa môžeme tešiť po aktualizovaní svojich zariadení na iOS 13.

V prvom rade, iOS 13, podobne ako iOS 12, je aktualizáciou, ktorá prináša niektoré, tak potrebné zlepšenia výkonu zariadení. Apple znížil veľkosť sťahovaných aplikácií až o 50 percent, čo viedlo k skráteniu doby potrebnej aktualizácie aplikácií a aplikácie sa zároveň spustia až dvakrát rýchlejšie. Na zariadeniach, ktoré používajú funkciu Face ID, je odomknutie pomocou funkcie Face ID o 30 percent rýchlejšie ako predtým.

iOS 13, pokiaľ ide o dizajn, vyzerá ako iOS 12, s výnimkou nového celosystémového tmavého režimu, ktorý zmenil výzor celého operačného systému a to aj vrátane aplikácií. Tmavý režim je možné zapnúť podľa potreby alebo nastaviť jeho zapnutie podľa plánu.

Mnoho aplikácií bolo taktiež aktualizovaných. No aplikácia Fotky získala najvýznamnejšiu aktualizáciu a veľkú zmenu dizajnu. Získala nové hlavné rozhranie, ktoré organizuje a spravuje knižnicu fotografií, tak aby zobrazovalo výber najvýznamnejších fotografií podľa dňa, mesiaca alebo roka. Je to elegantný spôsob, ako sa pozrieť späť na svoje obľúbené spomienky. Videá v tomto zobrazení sa prehrávajú automaticky.

Rozhranie na úpravu obrázkov v aplikácii Fotky bolo taktiež prepracované, aby sa zjednodušili rýchle úpravy obrázkov. Pribudli nové nastavenia osvetlenia portrét módu pre pohyb svetla bližšie alebo ďalej v závislosti od vzhľadu fotografie, ktorý chce užívateľ dosiahnuť.

Ikonka (HUD) na nastavovanie hlasitosti bola taktiež prepracovaná a nový indikátor zvýšenia / zníženia hlasitosti je vďaka tomu menej rušivý. Tento indikátor (HUD) sa bude premiestňovať podľa orientácie iPhonu.

Práve teraz, je iOS 13 dostupný iba pre vývojárov, a Apple varuje tých, ktorí si ho chcú vyskúšať aby počkali na verejnú beta verziu, ktorá príde v júli. Inštalácia iOS 13 nie je v tejto chvíli ozaj najlepší nápad, nakoľko obsahuje veľa chýb.

Nová aplikácia Find My kombinuje funkcie Find My iPhone a Find My Friends a je vybavená jednou z najlepších nových funkcií, ktoré spoločnosť Apple oznámila. Je ňou možnosť sledovať svoje zariadenia aj v režime offline, vďaka okolitým iOS zariadeniam.

Nová funkcia Sign In with Apple je tiež veľkým vylepšením ochrany osobných údajov a ponúka pohodlný spôsob prihlásenia sa do aplikácií a webových stránok. Apple ID overí účet pomocou Touch ID alebo Face ID. Sign In je dokonca schopný generovať jednorazové e-mailové adresy, takže vývojári a spoločnosti nedostanú  skutočný email, ktorý užívateľ používa.

Aplikácia Mapy poskytuje širšie pokrytie ciest, aktualizované údaje pre chodcov a podrobnejšie informácie o krajine. Najúžasnejšou funkciou Mapy je funkcia Look Around, ktorá je v podstate ekvivalentom aplikácie Google Street View.

Apple urobil v iOS 13 aplikáciu Pripomienky užitočnejšou, s celkovým redizajnom. Správy majú novú funkciu profilu na zdieľanie vášho mena a fotografie s ľuďmi. Bolo pridaných množstvo nových možností prispôsobenia Memoji a tri nové animoji: krava, chobotnica a myš. Boli pridané samolepky Animoji / Memoji, takže je možné používať vytvorené Memoji v aplikácii Správy, mail a v iných.

Siri dostal nový hlas, ktorý má byť prirozdenejší a nie kostrbatý ako doteraz. Hlavne pri čítaní dlhších textov. Aktualizácie sa dočkal aj CarPlay, AirPods, HomePod a ďalšie. CarPlay má nové rozhranie, HomePod podporuje Handoff, takže môžete prenášať hudbu z iOS zariadenia do HomePodu. Airpody druhej osoby sa môžu naraz pripojiť k jednému iPhone a tak počúvať audio druhého užívateľa.

Aplikácia Zdravie má novú funkciu na monitorovanie zdravia sluchu, ktorá varuje užívateľa pri veľkom hluku v okolí užívateľa. Pridala sa nová možnosť Sledovanie cyklu na sledovanie menštruačných cyklov. V tejto aplikácií pribudlo aj mnoho funkcií pre iPad. Tým sa budeme venovať v inom článku, nakoľko iOS a novo predstavený iPadOS budú časom dva odlišné systémy. Avšak základ je zatiaľ rovnaký.

 

Oficiálneho vypustenia iOS 13 sa dočkáme na jeseň tohto roku spolu s predstavením nových iPhonov.

 

 

 

komentár
 1. O 2 dni neskoro, ale predsa ????
  Mapy- nič pre SK, radšej by mali opraviť tie čo majú, lebo sú použiteľné len vo väčších mestách. Okolie je úplne mimo. Stačí pozrieť označenie obcí a ich skutočnú lokalitu. Miestami aj 5-10 km rozdieli.
  Find- otras, nakoľko sa nedá “pingnúť” 1 osoba viacej krát bez jeho povolenia, trocha stráca zmyseľ si myslím.
  Prihlasovanie pomocou aID- super vec, len aby ju konkurencia nejako neodstrihla.
  Swipe klávesnica- super, ale zasa nič pre SK
  Monitorovanie hluku- super
  Cyklus- super pre nežné pohlavie
  Nabíjanie- super vec, len či ten algoritmus bude fungovať aj pre ľudí čo robia na viaczmennú prevádzku
  Dark mode- konečne (aj keď dalo sa vydržať čiastočne aj s inverziou farieb)
  Emosprostosti-super pre deti, inak nepoužiteľná zbytočnosť (Veď koľko ste poslali reálne animoji?)
  Môj názor na celé toto. Ale každý sme iný, tak niekomu sa pozdávajú iné veci.

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť