Apple predstavil macOS Catalina

WWDC včera išla veľmi netradičným, zato dynamickým spôsobom a prakticky až na samom konci konferencie sme mali možnosť vidieť operačný systém macOS Catalina.

Ten prináša opäť niekoľko praktických vylepšení a noviniek, ktoré obzvlášť potešia majiteľov Macu a iPadu zároveň. Zásadnou novinkou je totiž možnosť oficiálne využívať iPad ako druhú obrazovku s podporou Apple Pencil, vďaka čomu môže byť práca s desktopovými programami ako Adobe Photoshop či Affinity Designer ešte pohodlnejšia, než kedy predtým. A tiež to môže ovplyvniť hudobníkov, ktorí môžu teraz lepšie zapisovať noty do Logic Pro X.

Ďalej sa stalo presne to, čo sme očakávali už pred pár rokmi: iTunes je definitívne minulosťou. Nahradia ho tri nové apky, Apple Music, Apple TV a Apple Podcasts. Ak používate iPhone alebo iPad, potom tieto aplikácie zrejme nemusíme približovať. Rozhodne ale stojí za zmienku, že Apple TV aplikácia na Macu pôsobí prakticky rovnako, ako na rovnomennej streamovacej krabičke. Navyše, obsah s podporou 4K, HDR a Dolby Vision je podporovaný na všetkých Macoch so 4K displejom. To isté platí aj o podpore Dolby Atmos, ktorá má byť podporovaná na MacBookoch z roku 2018 alebo novších.

Zmenou si prejde aj ďalšia mediálne zameraná aplikácia: Fotky. Tie budú aktualizované a pribudne im nový dynamický režim zobrazovania fotiek. Aplikácia bude schopná analyzovať duplikáty, skoro ako to s vašou hudbou robí iTunes Match, a skryje ich, pričom sa zameria len na tie najzaujímavejšie zábery. Už samozrejmosťou je možnosť zobrazovania fotiek podľa dní, mesiacov a rokov. Vďaka svojim smart funkciám vedia navyše Fotky rozpoznať obsah a tak vedia určiť, či fotky vznikli na narodeninových oslavách, výročiach alebo na dovolenkách.

Aplikácia Poznámky bude takmer kompletne redesignovaná vďaka novému režimu galérie, v ktorom pripomína skôr Fotky, než poznámkový blok. V konečnom dôsledku to však umožní lepšie sa zorientovať v obsahu, ktorý tu máte zapísaný a tak sa v ňom už tak ľahko nestratíte. Do toho pribudlo inteligentnejšie vyhľadávanie a možnosť zdieľania celých priečinkov s poznámkami so svojimi známymi.

Pripomienky sa dočkali kompletného redesignu po vzore iOS a iPadOS. Ponúka tak nové spôsoby ako vytvárať a organizovať svoje upozornenia a úlohy a mať o nich prehľad. Pribudla možnosť k pripomienkam pridávať prílohy a rýchly panel s nástrojmi umožňuje zas nielen tvoriť nové pripomienky, ale s pomocou Siri tiež umožní vyhľadávať návrhy nových pripomienok zo Správ. Inteligentné zoznamy umožňujú automaticky organizovať a zobrazovať nadchádzajúce pripomienky v čo najkratšom čase. A čo poteší zrejme najviac, ak si zapíšete pripomienku, že idete napríklad rokovať o predĺžení inzercie s pánom B, pri dopisovaní si s ním cez Správy vám služba automaticky vyhodí upozornenie.

Safari pre zmenu dostane upravenú “základnú” obrazovku. Tá dnes obsahuje len zoznam obľúbených a najčastejšie navštevovaných, po novom však pribudnú Siri Suggestions, ktoré zahŕňajú napríklad linky z iMessage, odkazy uložené do zoznamu na prečítanie alebo iCloud záložky z iných zariadení.

Doposiaľ skôr mobilné aplikácie Find my iPhone a Find my Friends boli zjednotené do novej aplikácie Find my, ktorá kombinuje funkcie oboch do jednej a umožní tak mať prehľad o vašich zariadeniach, ale aj o vašich známych. Ak by sa teda náhodou stalo, že ste si zabudli v bare prototyp iPhonu a na druhý deň ho hľadali, môžete zistiť, že vaši známi tam sedia opäť a vy ich môžete slušne požiadať, aby vám ten prototyp postrážili predtým, než sa dostane do rúk médií.

Ponuka Mac App Storu sa s príchodom Cataliny rozhodne rozšíri: Apple totiž umožňuje vývojárom preportovať svoje iPad aplikácie priamo na Mac, vďaka čomu podporujú aj väčšinu noviniek operačného systému iPadOS, ktorý bol včera predstavený ako nástupca iOS-u pre iPad, s množstvom samostatných funkcií a noviniek, ktoré približujú iPad k Macu – a tiež Mac k iPadu. V budúcnosti sa tak dočkáme napríklad vydania Asphalt 9: Legends, DC Universe, Jira, TripIt alebo Fender Play apiek aj na Mac. Výhodou je, že aplikácie môžu podporovať aj funkcie ako drag’n’drop, ktoré zažijú svoju premiéru aj v novom iPadOS.

Užitočná funkcia Screen Time, ktorá bola pôvodne vyvinutá Applom a ďalšími vývojármi mobilných operačných systémov za účelom regulovania dĺžky pozerania sa do smartfónu behom dňa, prichádza aj na Mac. Užívatelia tak môžu mať prehľad o svojich pracovných habitoch a môžu tak vidieť, koľko času trávia v Slacku, v Safari, písaním si Mailov a inými aktivitami. Screen Time je navyše zosynchronizovaný cez iCloud aj s vašimi ďalšími zariadeniami a vďaka funkcii Family Sharing umožňuje rodičom spravovať na diaľku aj dobu používania zariadení a aplikácií na nich u svojich ratolestí. A regulovať tak závislosť na Fortnite.

macOS Catalina takisto zvyšuje Zabezpečenie systému, ktoré je rozdelené na tri vrstvy. Hardvérovú vrstvu stelesňuje čip T2, ktorý okrem Touch ID umožňuje používať aj Apple Pay, šifruje dáta a overuje, či využívate na zariadení overený softvér. A pretože macOS Catalina obsahuje funkciu Activation Lock, iba vy môžete vymazať a znovu aktivovať svoj Mac. V rámci zabezpečenie beží Catalina na svojom vlastnom, read-only oddieli disku. Je teda oddelený od zvyšku dát v systéme a pretože je určený len na čítanie, nemôže sa stať, že by niekto alebo niečo prepísalo dôležité súbory.

Gatekeeper zas kontroluje nové aplikácie pred hrozbami, takže máte vždy istotu, že používate len to, čo používať chcete. Napokon, aplikácie si musia od vás vyžiadať povolenie k priamemu prístupu k dokumentom, priečinkom na Ploche, iCloud Drive alebo externých diskoch. A takisto, ako ochranu pred potenciálnym keyloggerom, Mac vás automaticky varuje, že daná aplikácia plánuje monitorovať vašu činnosť.

Po boku možnosti overenia s Touch ID je tiež možné overovať aj cez Apple Watch. Tie tak neslúžia už len na rýchle odomknutie Macu, ale tiež s nimi môžete odomknúť zoznamy hesiel v Safari alebo potvrdzovať iné kroky, ktoré by vyžadovali heslo či Touch ID. Do systému tiež bola zavedená podpora pre hlasové ovládanie Voice Control, s ktorým je tak možné ovládať prakticky celý systém len s hlasom.

Pokiaľ ide o kompatibilitu, macOS Catalina podporuje modely MacBook (2015+), MacBook Air (2012+), MacBook Pro (2012+), Mac mini (2012+), iMac (2012+), iMac Pro (2017+) a Mac Pro (2013+).

komentáre
  1. Ďakujem stačilo inštalovať Mojave. jedno nedokončili čo do… čo sa dalo a už je tu ďalší šiť. Od odchodu Steva Jobsa ide kvalita prudlo dole vodou len oni sa tvária, že je všetko OK. Apple už len doužívať a zabudnúť, že bolo. Chudám Steve Jobs. Takto do… komplet geniálny systém :-)

    0
    0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Vychází zcela nová aplikace SledovaniTV pro AppleTV

Uživatelé SledovaniTV, kteří využívají AppleTV, se mohou těšit na zbrusu novou aplikaci. Ta postupně nahradí tu stávající. Nová aplikace pro AppleTV přináší uživatelům této platformy nové funkce a celkově příjemnější a plynulejší zážitek ze služby.
pokračovanie článku

Telekom varuje pred podvodnou komunikaciou

Slovak Telekom počas uplynulého víkendu zaregistroval zvýšenú aktivitu nevyžiadaných e-mailov a SMS správ, ktoré vystupujú v jej mene a zneužívajú dôveru zákazníkov. Hlavným cieľom je od zákazníkov vylákať osobné údaje či ich donútiť k potvrdeniu objednávky, ktorá v skutočnosti neexistuje.
pokračovanie článku

Nepremeškajte advent plný knižných darčekov

Vianoce bez knihy pod stromčekom akoby ani neboli Vianocami. Pokiaľ stále rozmýšľate nad vhodnou voľbou pre vašu ratolesť, máme pre vás praktický tip. Vďaka slovenskej aplikácii KUBO – detské knihy nemusíte vyberať len jednu konkrétnu knižku. KUBO obsahuje už viac ako 1 500 kníh a každý deň pribúdajú ďalšie. Vaše dieťa bude môcť kedykoľvek čítať presne to, čo ho zaujíma najviac.