Apple Pay je dostupné na Slovensku!

Trikrát hurá pre Apple Pay, ktorý práve dnes odštartoval v našich končinách. Áno presne tak. Veríme, že tak ako my, ani vy neveríte vlastným očiam, keď čítate tento článok.

Slovenskí “jabĺčkári” sa dočkali tejto tak ospevovanej a tak veľmi vytúženej funkcie. Popravde sa nám od radosti tlačili slzy do očí. Ale to je zas iný príbeh.

Apple Pay na Slovensku sa rodil s ťažkosťami Od spustenia služby v Spojených štátoch sa mnohí užívatelia ostatných krajín tešili na jej príchod.

Síce sa jednalo o postupné spúšťanie v jednotlivých krajinách, nakoľko sa musel Apple dohodnúť s lokálnymi bankovými domami v krajine, ale dočkala sa ich väčšina. A dnes už aj my. Stali sme sa tak 28. krajinou Európy, ktorá podporuje Apple Pay. Síce ako jedna z posledných, ale to už je vedľajšie.

Ktoré banky podporujú Apple Pay?

V prvej vlne sme sa podľa očakávaní dočkali podpory zo strany štyroch slovenských bánk, sú to: Slovenská sporiteľňa, Tatra banka, mBank a J&T Banka. Službu taktiež podporujú Edenred, N26, Monese, Boon a Revolut.

Medzi ostatné potvrdené banky, ktoré službu zatiaľ nepodporujú, patria 365 bank a Poštová banka. Podľa serveru Žívé.sk obe banky Apple Pay spustia 2. júla. VÚB banka taktiež nepatrí do prvej vlny a neuvádza ani konkrétny dátum spustenia služby. Malo by to byť v priebehu tohto roka.

Trocha histórie

Podľa prvotných informácií sme mali prísť na radu hneď po Českej republike v marci/březnu 2019. Avšak kvôli istým problémom medzi Applom a našimi bankovými domami sa štart služby posunul. A to až o niekoľko mesiacov.

Na začiatku mája tohto roka vznikla nádej, keď postupne niekoľko bankových domov na sociálnych sieťach a webových stránkach oznámilo podporu a skoré spustenie služby Apple Pay. Medzi prvými boli napríklad Slovenská sporiteľňa, Tatra Banka, mBank, J&T Banka a ďalšie. Na všetkých sociálnych sieťach, bohužiaľ svietilo iba kúzelné slovo “Čoskoro.”

Slovenské banky boli viazané mlčanlivosťou a mohli poskytnúť iba určité informácie, ktoré schválil samotný Apple. Nič viac. Dokonca aj termín spustenia bol v jeho rukách. Banky tak mohli iba čakať na “zelenú” od kalifornského giganta a potešiť tak tisícky svojich zákazníkov. Vďaka tejto zmluve o mlčanlivosti museli častokrát banky prijímať kritiku od svojich zákazníkov, avšak nemohli s tým nič urobiť.

Apple Pay na Slovensku až začiatkom leta

Pozitívne ale je, že hneď ako to bolo možné, začali banky s prípravami a svoju infraštruktúru mali pre túto službu ozaj veľmi rýchlo pripravenú. No spomenúť by sme mohli aj situáciu zo 4. júna. Nakoľko Slovenská sporiteľňa a jej zamestnanci testovali Apple Pay, bolo vďaka zmene regiónu zariadenia na Česko zákazníkom tejto banky umožnené pridať si platobnú kartu do aplikácie Wallet.

Dokonca boli užívatelia schopní s Apple Pay zaplatiť. Avšak iba raz. Po transakcii bola karta okamžite odstránená z Apple Pay a nedala sa naďalej na platby využívať. Ale to už je všetko história.

Trocha teórie: Čo je to Apple Pay a ako funguje?

V skratke sa jedná o mobilnú platobnú službu od spoločnosti Apple, ktorá umožňuje majiteľom iPhonu (od iPhone 6 vyššie), iPadu, Macu a Apple Watch platiť v obchodoch a na internete za tovar alebo produkty, vďaka NFC čipu zabudovanom v zariadení (pri Macoch iba na online nákupy, pokiaľ má daná stránka podporu pre Apple Pay rozhranie).

Po úspešnom pridaní platobnej karty do aplikácie Wallet sa v zariadení vytvorí jedinečná, virtuálna platobná karta, ktorá sa bude používať pri nákupoch. Je viazaná na dané zariadenie a teda neprenosná (získa “token”).

Vaša fyzická platobná karta je tak v bezpečí. Na iPhone sa NFC čip aktivuje buď priložením ku kompatibilnému terminálu (otvorí aplikáciu Wallet a bude žiadať autorizáciu) alebo dvojitým stlačením tlačidla domov (po iPhone 8) a overením identity pomocou Touch ID alebo dvojitým stačením tlačidla zamknutia obrazovky (iPhone X) a overením identity pomocou Face ID.

Až po týchto krokoch je možné Apple Pay použiť. Apple Pay uchováva v aplikácií Wallet aj informácie o nákupoch, ako napríklad meno obchodníka, miesto nákupu, dátum, čas a výšku transakcie. Všetko prehľadné v jednej aplikácií. Podrobnejšie informácie o tejto službe nájdete na tomto odkaze.

A teraz menšie Q&A:

Ako si pridám kartu do aplikácie Wallet?

Postup pridania platobnej karty do aplikácie Wallet je veľmi jednoduchý. Najprv je nutné uistiť sa, či spĺňate nasledovné:

 • Vaše zariadenie disponuje NFC čipom (iPhone 6 a vyššie)
 • Vaša banka podporuje Apple Pay

Pokiaľ sú vyššie uvedené podmienky splnené, mal by byť proces pridania karty jednoduchý. Stačí otvoriť aplikáciu Wallet a kliknúť možnosť Pridať kartu. (Pokiaľ máte prepojenú platobnú kartu s iTunes je postup o to ľahší). Pokračujete podľa pokynov. Naskenujete alebo manuálne zadáte informácie o platobnej karte. Apple následne overí s vašou bankou, či je možné Apple Pay prepojiť. Príde potvrdzujúca SMS, v ktorej budete oboznámený, že ste úspešne nastavili Apple Pay.

Ako zaplatím pomocou Apple Pay?

Na iPhone sa NFC čip aktivuje buď priložením ku kompatibilnému terminálu (otvorí aplikáciu Wallet a bude žiadať autorizáciu) alebo dvojitým stlačením tlačidla domov (po iPhone 8) a overením identity pomocou Touch ID alebo dvojitým stačením tlačidla zamknutia obrazovky (iPhone X a vyššie) a overením identity pomocou Face ID. Potom stačí zariadenie priložiť k terminálu a zvuková a grafická odozva zariadenia a terminálu potvrdí úspešný priebeh platby.

V prípade Apple Watch je nutné mať kartu pridanú aj v aplikácií Watch pre iPhone v sekcii Wallet a Apple Pay. (Pokiaľ používate a máte spojené AW s iPhonom, iPhone by sa mal automaticky opýtať, či chcete pridať kartu aj do Apple Watch). Na hodinkách stačí dvojitým stlačením bočného tlačidla pod Digital Crown spustiť Apple Pay a priložiť zápästie k terminálnu. Potvrdenie platby prebehne tak isto, ako je to popísané pri iPhone.

Kde všade môžem platiť?

Môžete platiť na všetkých miestach, ktoré sú označené nálepkou Apple Pay alebo nálepkou bezkontaktného platobného terminálu. Teda všade, kde sa dá platiť platobnou kartou zaplatíte aj pomocou Apple Pay.

Je to bezpečné?

Apple si na bezpečnosti svojich zákazníkov dáva záležať. Napríklad každé číslo transakcie je unikátne. Dokonca aj Tom Noyes (jeden zo zakladateľov platobných kariet) tvrdí, že Apple Pay má najlepšiu bezpečnostnú schému na svete.

Čo ešte dodať? Iba len, hor sa do nakupovania! :)

komentárov
 1. Tatrabanka sa dala pridať bez problémov – súkromná aj kreditná karta, bohužiaľ firemná karta NIE! ???? Ale aj tak dobre

  0
  0
 2. VUB zareagovala neskutocne rychlo !!!! Tak to vidim na konci roka najskor, ako posledna banka v celom tomto kolotoci :/

  0
  0
 3. Ahojte,
  Mne vo Wallet stále neukazuje možno pridať kartu, treba nastaviť región Česko ? Či to funguje už regulárne aj so slovenským regiónom. Dik

  0
  0
 4. Evidentne firemné karty v TB nejde pridať, ani moja, v SLSP no problem. Revolut už ukazuje tiež pridanie karty. Región netreba meniť, však je to tu spustené oficiálne. Keď som o piatej pozrel wallet, mal som tam už + na pridanie karty. Teraz som platil hodinkami v lidli, prešlo to ok, ale nevidím žiadnu transakciu vo wallete, asi treba počkať. Google pay to ukazovalo hneď.

  0
  0
 5. Skús reštart, ja som tiež reštartoval, lebo v nastaveniach zmizla položka wallet a nešlo vypnúť apple cash, co tu nefunguje atď. Po reštarte sa to objavilo.

  0
  0
 6. @Avy
  Ak platíš cez WATCH, tak vo Wallet na  iPhone ti neukáže transakcie. V  iPhone ukazuje vo Wallet len transakcie, ktoré si uskutočnil s  iPhone…
  Ak chceš vidieť transakcie uskutočnené cez WATCH, musíš ísť do apky Wallet pre WATCH a tam si kliknúť na položku “Transakcie”…

  0
  0
 7. Mne ide všetko, len ma sklamalo, že v iphone wallet nevidím všetky transakcie, ale cez watch vidím vo watch, čo je podľa mňa teda UX ako z Androidu :)

  0
  0
 8. @Avy
  Je to preto, lebo iPhone aj Watch figuruju ako dve uplne odlisne virtualne penazenky. Preto je potrebne pridavat karty zvlast do iPhone Walletu a zvlast do Watch Walletu a rovnako ich transakcie su ulozene v zodpovedajucom Wallete. Vdaka tomu mozes nechat telefon doma, lebo Watch si generuje vlastne tokeny pre karty a logicky uspesne transakcie ulozi do svojho Watch Walletu.

  0
  0
 9. @Pavol Ja to chápem, videl som že pre pridanie do watch je samostatný proces, ale ak to ukáže v app watch v iPhone, mohlo to byť niekde združené, ale ok, nebudem sa sťažovať, hlavne že to funguje :)

  0
  0
 10. Zdravim. Rano sa mi vo Wallet taktiez uz zobrazilo pridanie karty.. vsetko prebehlo uspesne, aj mailove potvrdenie zo Slovenskej Sporitelne o registrovani karty do Apple Pay, v iPhone aj v Apple Watch.. platil som v dvoch obchodoch, ale zakazdym platba nepresla : Zamietnute – Ziadna dostupna poloha …stalo sa to tiez este niekomu ..?? Alebo viete niekto co by to mohlo byt ..?? Dakujem

  0
  0
 11. @Adam
  Zaujimava error hlaska… je mozne ze mas zablokovanu GPS lokalizaciu na telefone ? Pripadne specialne pre Wallet ? Mozno to pouziva z nejakeho overovacieho dovodu aj realnu polohu platiaceho. Pri transakcii vo Wallete mi ukazuje aj mapku miesta kde som platil, mozno to ma suvis.

  0
  0
 12. @Pavol
  No nechapem :)) ..GPS mam normalne funkce, kedze ostatne appky pouzivajuce GPS nemaju ziaden problem, a aj ikona pre polohu je zobrazena.. Ani v nastaveniach pre Wallet nemam ziadne povolenie na GPS, tak neviem potom..

  0
  0
 13. Vie mi prosím niekto poradiť? nejde mi pridať karta cez Wallet, lebo vypisuje: Nepodarilo sa pripojiť k Apple Pay – skontrolujte svoje pripojenie na inernet. Internet v Iphone 6 plus mám, ž som ho aj reštartovala…. ďakujem za odpoveď :)

  0
  0
 14. @Adam niekde v podmienkach ochrany údajov je, že apple zbiera údaje o polohe platiaceho ako antifraud (myslím, že je tam môže zbierať). Pozri si nastavenia polohy pre wallet, alebo celkovo.

  0
  0
 15. Pridat mi isli bez problemov aj do iPhone aj do  Watch (mBank & Edenred). Skusala som aj platit s Edenred cez Watch, a platba presla (terminal ukazal uspesnu platbu), ale v historii mi ziadnu transakciu neukazalo. Ani v iPhone Wallet, ani vo Watch Wallet.

  0
  0
 16. Ešte ostáva dodať že iOS 12.1 Vám tesne pred pridaním karty povie že musíte najskôr updatovať, a na zariadeni s 12.1.4 už kartu pridá bez problémov…

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

iOS 18 bude zrejme podporovať tieto zariadenia

Tak ako každý rok, aj v 2024 nás čaká nová verzia operačného systému iOS. A ako tomu už býva, s rastúcimi nárokmi sa čas od času stane, že Apple ukončí podporu niektorých starších zariadení.
WWDC 24
pokračovanie článku

Apple ohlásil WWDC 2024!

Ukazuje sa, že úniky spojené s informáciami zo sveta Applu majú niečo do seba. Nedošlo však k ohláseniu nových iPadov, ale tohtoročnej konferencie WWDC '24.