Obmedzovanie rýchlosti na novom MacBooku Pro s Core i9 je bug, Apple vydal opravný patch

Apple MacBook Pro Update data manipulation simulations 07122018 600x397 - Obmedzovanie rýchlosti na novom MacBooku Pro s Core i9 je bug, Apple vydal opravný patch

Minulý týždeň sa krátko po vydaní nových MacBookov spustila kontroverzia ohľadom najvyššieho modelu a jeho výkonu. Apple potvrdil, že ide len o softvérovú chybu.

Všetko sa to odštartovalo videom od youtubera Davida Leeho, ktorý vo svojom teste zistil, že najdrahší šesťjadrový MacBook Pro s Core i9 procesorom je pri silnej záťaži dokonca o niečo pomalší, než minuloročný štvorjadrový Core i7. Dôvodom bolo automatické podtaktovanie frekvencie procesora pri vysokých teplotách.

To spustilo lavínu ďalších YouTube videí, ktoré buď kritizovali alebo obhajovali túto skutočnosť. Apple bol niektorými používateľmi za predávanie najvyššieho modelu nazvaný podvodníkom, iní v testoch nezistili výrazné rozdiely. Podrobný post na Reddite dokonca došiel k záveru, že nejde o problém so samotným procesorom, ale s riadiacim čipom k nemu.

Ako sa nakoniec ukázalo, Apple včera večer vydal oficiálne vyhlásenie, v ktorom potvrdil, že ide o softvérovú chybu v systéme. Tá sa údajne neprejavila pri interných záťažových testoch nových laptopov. Spoločnosť kontaktovala Leeho a spolupracovala s ním na replikovaní bugu.

Apple MacBook Pro update 13in 15in 07122018 - Obmedzovanie rýchlosti na novom MacBooku Pro s Core i9 je bug, Apple vydal opravný patch

Presne týždeň po vydaní jeho videa Apple vydal opravu v podobe dodatočného updatu k macOS High Sierra 10.13.6, ktorý je dostupný len pre MacBooky Pro z roku 2018. Update sa týka všetkých novo vydaných modelov, vrátane 13″ verzie, takže môžeme predpokladať, že chyba sa prejavovala aj na nich.

Ak máte nový MacBook Pro, aktualizácia by sa vám mala objaviť v Mac App Store, prípadne môžete využiť aj priamy link na download.

7 komentárov

 1. Martin píše:

  Lenže problém s chladením nie je u jablku, ale u Intelu, nakoľko ich IHS-ka sú lepené!!! Tak šetria na pajke to, že to je problém chladiť na vzduchu z box chladičmi je tiež dobré kafe!
  A to si vravia “odborné weby”, ktoré si všimli vysoké teploty  a nevedia nič o IHS-kach ako aj používatelia jablka?
   Momentálne vychádza najlepšie AMD. Mal som AMD a Intel, podľa toho, čo my v daný čas vyhovovalo som si kúpil. Momentálne mám Haswell v Ntb Lenovo, aj keď je jasné, že spolu z 2x Nvidia GT 750 v SLI, tu je problém zas s grafikou pretože my hrozí Modrá obrazovka smrti, som podtaktoval pamäte na grafach o 200Mhz a fungirt v kuse  ako nič, len pri hrách podtaktujem a pri tom mám chladiacu položku a Lenovo má celkom dosť vetracích otvorov Lenovo Y510P

 2. Phamteom píše:

  Tvoj komentár by bol úplne super keby u ntb verzii procesorov ako u intelu aj u amd sa nepouzivaju IHS. Su to klasicke BGA cipy, prosto IHS nemajú a čip má priamy kontakt s chladiacimi heatpipe

 3. Jozef Masakrovic píše:

  Martin: ja by som odporucil nastudovat si, kde sa IHS pouziva a kedy sa ake Y/I sa pise v slove my/mi. ani jedno ti velmi nejde

 4. noone píše:

  Problem nie je v prehrievani CPU, ale sudruhovia v Cupertine poddimenzovali VRM (napatove regulatory), ktore napajaju CPU.. nie su schopne dodat spickovy vykon (skoro 100W pri i9)  bez prehrievania.

 5. meno a zajmeno píše:

  @noone: Zdroj?

 6. MArtin píše:

  Phamteom
  Dík za opravu ale v každom prípade je z tým problém u stolových PC
  https://www.notebookcheck.net/No-delidding-needed-Intel-Core-i9-9900K-and-Core-i7-9700K-to-come-with-a-soldered-IHS.318386.0.html
  https://www.golem.de/news/core-i9-9900k-intels-achtkerner-ist-verloetet-1807-135685.html
  http://hexus.net/tech/news/cpu/120506-intel-core-i9-9900k-i7-9700k-feature-soldered-ihs/
  https://techreport.com/news/33940/rumor-core-i9-9900k-could-hit-4-7-ghz-on-all-cores-and-use-a-soldered-ihs

  Jozef Masakrovic dík, ale svoje nedostatky a slabiny viem kde mám na tie ma nik druhý nemusí upozorňovať  no bohužiaľ nie som dokonalý a konieckoncov ak by sa jednalo o úradnú korešpodenciu a nie internetovú komunikáciu tak kritiku beriem, inak táto nemá opodstatnenie to potom zrušme rovno slang, emotikony a skratky, veď to tiež nie je spisovne, že?

 7. Sanchez píše:

  tu je to popisane:
  https://www.reddit.com/r/macbookpro/comments/91256u/optimal_cpu_tuning_settings_for_i9_mbp_to_stop/

  nejde o poddimenzovanie chipu, ale o to, ze Apple nastavil limit ako pre 100W CPU (uz to tak nastavoval niekolko rokov) a tieto nove CPU su prve, ktore boli schopne to vyuzit :-)
  Takze nastavenim limitu na spravnu hodnotu sa problem odstranil…

Pridať komentár

Partneri

Send this to a friend