Navštívili sme nový Apple Store vo Viedni

V sobotu ráno o 9:30 sa na Kärntner Straße 11 vo Viedni v Rakúsku otvorili brány nového Apple Store. Doslova “hneď vedľa” od nás. Redakcia MacBlogu sa rozhodla túto novootvorenú predajňu navštíviť a podeliť sa o svoje zážitky z tejto veľkej udalosti.

Apple Store vo Viedni sa nachádza v centre mesta, presnejšie v pešej zóne zaplnenej obchodmi, kaviarňami a reštauráciami. Predajňa je situovaná v rohovej budove v jednej z tamojších “križovatiek” chodníkov, ktoré vedú mestom. Apple Store je veľmi pekne ozdobený a aj označený, takže je malá pravdepodobnosť, že si ho pri prechádzke nevšimnete.

Otváracia ceremónia

Ako pri každej takejto ceremónii sa u Applu nejedná iba o otvorenie dverí a vpustenie zákazníkov bez akejkoľvek organizácie. Všetko sa to začalo už vonku. Keďže bola ulica už hneď ráno plná ľudí (nie len tých čo čakali na otvorenie, ale aj tých čo len tak išli okolo), vyzeralo by to tam celkom chaoticky bez akéhosi “usmernenia” čakajúcich zákazníkov.  Práve preto boli postavené oplotenia, ktoré vytvárali rad pre čakajúcich ľudí – podobne ako s páskami na letisku, aby si ľudia navzájom neprekážali.

Postavili sme sa teda do radu a nie príliš veľkou rýchlosťou sme sa posúvali pomaly vpred. Vždy keď sme prešli z jednej rady do druhej, dostali sme kartu s číslom, aby sme sa nepredbiehali. Medzitým vybiehali z predajne zamestnanci Apple a zdravili ľudí behom a krikom aby ukázali svoje nadšenie z otvorenia novej predajne, nadšenie zo zákazníkov, ktorí prišli a taktiež svoju zapálenosť pre vec. Zdravili sa s ľuďmi čakajúcimi v rade a následne vbehli späť do predajne, kde dokončili posledné úpravy.

Začalo sa odpočítavanie, dvere sa otvorili a zamestnanci s potleskom, jasaním a krikom privítali prvých zákazníkov. Bolo veľmi milé, ako zamestnanci pri dverách vytvorili koridor, tancovali a zdravili sa so zákazníkmi. Pri vstupe do predajne ste obdŕžali aj darček v podobe magnetického odznaku Apple a balíku s niekoľkými pohľadnicami s motívom Apple – Viedeň. Napokon nasledoval štandardný predaj a pomoc zákazníkom s produktami Apple.

Interiér predajne, zariadenia a príslušenstvo

Čo očakávať od kamennej predajne Apple Store? Vysoký štandard ako vždy. Priestor je veľmi dobre presvetlený, po miestnosti sú symetricky rozložené stoly s predvádzacími produktmi a čakajúcim zamestnancom, ktorý netrpezlivo čaká, aby mohol zodpovedať vaše otázky. Produkty sú geometricky presne rozmiestnené s tým, že všetko má svoje miesto a svoju pozíciu v predajni. Keď vojdete do predajne, určite vás prekvapí, ako usporiadane sa dá toľko tovaru pekne a dizajnovo umiestniť, pričom je zachovaný veľký priestor pre pohyb.

Zariadenia, resp. produkty sú rozmiestnené podľa svojej kategórie (nehľadajte iPhone tam, kde sú počítače Mac). Všetky produkty, ktoré Apple vyrába nájdete v predajni vo všetkých dizajnových prevedeniach, ktorými produkt disponuje. No prvá vec, ktorú si už pri pohľade na budovu všimnete, sú dve poschodia. Pri vchode z rohu ulice vašu pozornosť určite zaujme veľký displej s demo videom od Apple, na ktorom sa premietajú rôzne produkty Apple alebo aj rôzne činnosti, ktoré Apple ponúka (napríklad tvorivé dielne pre deti). Na prízemí sú rozmiestnené produkty Apple od Macov, cez iPhony, Beats až po Apple Watch či Bluetooth reproduktory.

Takmer z každej strany vás oslovuje nejaký Apple produkt a láka vás vyskúšať si ho. Pred obrovskou obrazovkou, ktorú sme vyššie spomenuli, sa nachádzajú aj miesta na sadnutie s veľkými loptami na hranie. Po boku predajne vedú z jednej strany schody a z druhej výťah, ktorý vás vynesie na druhé poschodie.

Tam sa nachádzajú stoly pre riešenie problémov s produktami, odbornú pomoc od Apple zamestnancov a čo nesmieme opomenúť, príslušenstvo ako napríklad káble, AirPods, atď. Po miestnosti sa nachádzajú aj zaujímavé dizajnérske kusy, ako napríklad živá rastlinná stena, geometricky usporiadané obaly pre iPhone a náramky pre Apple Watch.

Pri útvare reprezentujúcim aplikáciu Activity nájdete rôzne inteligentné “gadgety” ako napríklad švihadlo, ktoré počíta, koľkokrát ste ho preskočili. Samozrejme, že pod geometricky usporiadanými obalmi pre iPhone a náramkami pre Apple Watch sme našli obaly a náramky pre rôzne rady iPhonov a Apple Watch. Apple v tomto prípade nezabudol ani na deti. Tie si mohli vyskúšať napríklad iPad s pripojeným joystickom, alebo inteligentného robota, ktorý pomocou príkazov v aplikácií vykonával rôzne kúsky.

Deti sa mohli zahrať, objavovať a nechať si od Apple zamestnancov poradiť a prípadne sa s nimi dokonca aj zahrať. A to už vôbec nehovoríme o stoloch, ktoré vysunú zásuvky a konektory, keď po ich povrchu prejdete rukou.

Apple Store Viedeň predajňa

Nákup zariadenia a Apple Product Professional

Čo by sme to boli za Apple fanúšikov, keby sme si niečo nekúpili? Samozrejme sme nešli zrovna po iMacu Pro, ale chceli sme si skúsiť, aký je to pocit kúpiť niečo priamo od spoločnosti Apple. Čo takto spýtať sa niečo a overiť si, či je ozaj pravda, že zamestnanec v Apple vám zodpovie na každú otázku ohľadne produktov a služieb Apple? Samozrejme, že áno!

Nedalo nám to a vyskúšali sme si, ako fungujú špecificky vymedzené a presné predajné techniky, ktoré Apple učí svojich zamestnancov. Musíme priznať, nestačili sme sa diviť. Zamestnanec odpovedal do bodky na naše otázky skôr, než sme takmer stihli dokončiť vetu. Bolo príjemné diskutovať s týmto zamestnancom, pretože s nami komunikoval s úsmevom a snažil sa nám pomôcť a netváril sa, ako keby tam bol za trest. Snažil sa porozumieť naším potrebám, čo presne hľadáme a potrebujeme. Ukázal nám viacero možností a vždy nám ku každej z nich niečo bližšie povedal.

Chvíľu sme sa ešte udivovali dizajnom predajne (a vyskúšali takmer všetko čo sa dalo). Keď sme sa rozhodli čo chceme, požiadali sme o zaplatenie. Zamestnanec daný produkt išiel zobrať, priniesol ho k nám a z obalu zavesenom na opasku vytiahol iPhone so špeciálnym krytom. K tomuto iPhonu sme priložili kartu a zaplatili. Produkt zabalili a odovzdali so slovami: “Ďakujeme vám veľmi pekne za nákup, prajeme vám, aby ste boli s naším produktom spokojný a nech vám dlho vydrží. Samozrejme si ešte poprezerajte našu predajňu. Ak by ste mali akékoľvek otázky, neváhajte ma zavolať.” Klobúk dole.

Apple Store Viedeň Mac

Rozhovor s návštevníkom predajne

Aby nebol článok iba o nás, rozhodli sme sa osloviť slovenského návštevníka predajne, ktorý sa s nami podelil o svoje dojmy z otvorenia novej kamenej predajne Apple.

Redakcia: Dobrý deň. Určite tak ako my netrpezlivo očakávate, kedy sa otvorí predajňa, no chceli by sme sa vás opýtať, odkiaľ ste pricestovali?

Návštevník Apple Store: Dobrý deň. Áno, samozrejme. Veľmi sa teším na otvorenie predajne, no keby nebola taká zima, bolo by to o niečo príjemnejšie čakanie. Výhoda, že sme si zobrali dostatok čaju na zahriatie. A prišli sme sa sem pozrieť z Malaciek. Áno u nás existujú APR, no predsa len, toto je o niečom inom.

Redakcia: S tým plne súhlasíme. Vedeli ste, že budete takto musieť čakať v rade a že má Apple svoju otváraciu ceremóniu?

Návštevník Apple Store: Tak z videí na internete som zistil, že sa nejedná iba o obyčajné otvorenie, ale že Apple z toho spravil akúsi ceremóniu. No to, že budeme stáť takto v radoch, a že nás budú usmerňovať, dokonca že budú zamestnanci vybiehať z predajne, to som ozaj nečakal.

Redakcia: Prišli ste si sem aj niečo kúpiť, alebo sa len pozrieť ako vyzerá Apple Store vo Viedni?

Návštevník Apple Store: No pôvodne sme chceli skombinovať túto “otváračku” s menším turizmom v meste, ale ako tak vidím a sledujem ako to tu ide, tak sám seba presviedčam, že niečo potrebujem. Myslím, že by sa mi hodil nový obal na iPhone.

Redakcia: Myslím, že nie ste sami, kto takto uvažuje. Pokiaľ budete chcieť opäť niečo kúpiť alebo budete potrebovať pomoc, zájdete do predajní APR na Slovensku, alebo prídete radšej sem?

Návštevník Apple Store: No samozrejme, že s “prkotinami” sem chodiť nebudem, to je nelogické. Ale ak budem mať nejaký vážnejší problém, alebo si budem chcieť kúpiť niečo poriadne ako iMac, MacBook či iPhone, budem veľmi zvažovať, či moje kroky budú smerovať do predajne na Slovensku alebo sem.

Redakcia: Je to rozhodne niečo iné, kúpiť si iMac priamo od Apple. Chápeme. Prídete ešte niekedy do tejto kamennej predajne Apple?

Návštevník Apple Store: Myslím, že na toto nie je treba ani odpovedať, nakoľko odpoveď je viac ako jasná. Samozrejme, že áno.

Redakcia: Ako sa vám páčia darčeky od Apple, ktoré ste po vstupe obdŕžali?

Návštevník Apple Store: Je to milé. Veľmi sa mi páči, ako si Apple váži svojich zákazníkov a k tomu ešte tých, čo si vyčkajú v rade v deň otvorenia predajne. Je to akýsi spôsob, aby ste toto otváranie odlíšili od ostatných a len tak na neho nezabudli.

Apple Store Viedeň MacBlog.sk

Záver

Musíme skonštatovať, že nakupovať v kamenej predajni Apple je veľmi príjemný zážitok. Či už zamestnanci, alebo samotná predajňa na nás urobili veľký dojem. Otváracia ceremónia bola v štýle “na toto len tak nezabudnete”, čo sa nám určite veľmi páčilo. Veľký počet návštevníkov kompenzovala veľmi dobrá organizácia a bezpečnosť. Dokonca aj parkovanie je relatívne blízko. Môžeme dodať iba to, že tento Apple Store sa oplatí navštíviť.

UložiťUložiťUložiťUložiť

UložiťUložiť

UložiťUložiť

komentáre
  1. Dobrý deň prosím vás viete mi poradiť ako si mám objednať Apple watch vo Viedni?Cez Apple store mi to nejde,nakoľko mi tam dáva štát Rakúsko.Urcite si spravím výlet do Viedne do Apple store no zatiaľ sú neni Apple watch nikde dostať čo ma mrzí.Dakujem za skorú odpoveď

    0
    0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

iOS 18 bude zrejme podporovať tieto zariadenia

Tak ako každý rok, aj v 2024 nás čaká nová verzia operačného systému iOS. A ako tomu už býva, s rastúcimi nárokmi sa čas od času stane, že Apple ukončí podporu niektorých starších zariadení.
WWDC 24
pokračovanie článku

Apple ohlásil WWDC 2024!

Ukazuje sa, že úniky spojené s informáciami zo sveta Applu majú niečo do seba. Nedošlo však k ohláseniu nových iPadov, ale tohtoročnej konferencie WWDC '24.