Google predstavil Android P, požičiava si multitaskingové gestá z iOS

Google na svojej včerajšej I/O konferencii svetu ukázal novú verziu Androidu. Prináša dramatické zmeny rozhrania, niektoré z nich inšpirované priamo iOS.

Google sa s najnovšou verziou svojho operačného systému sústredí na tri kľúčové vlastnosti: jednoduchosť, inteligenciu a niečo čo nazýva digitálne zdravie.

Android P je dostupný zatiaľ ako beta verzia pre registrovaných developerov. Nainštalovať si ho môžu majitelia vybraných telefónov, vrátane najnovších Google Pixel, ale aj smartfónov od Xiaomi a Sony.

android p keynote

Jednoduchosť

Verzia P prináša zatiaľ asi najväčšiu zmenu pre používateľské rozhranie systému. Google sa definitívne zbavil klasického home buttonu a podobne ako Apple so svojim iPhonom X, implementoval miesto neho gestá.

Na spodnej časti obrazovky sa teraz nachádza biely pásik, ktorého vytiahnutím sa dostanete na obrazovku s otvorenými aplikáciami. Ak potiahnete ďalej, otvorí sa zas zoznam všetkých nainštalovaných apiek.

Potiahnutím nového home buttonu do strany taktiež môžete ľahko prepínať medzi už otvorenými apkami. Ich náhľady sú živé a dokonca s nimi môžete priamo z multitaskingu interagovať – napríklad označovať a kopírovať text. Rozhranie v akcii si môžete prezrieť na videu nižšie.

Google vraví, že na redizajne pracoval vyše roka. A aj keď nejde o priamu kópiu rozhrania z iOS, je očividné, že smartfóny sa hýbu smerom k štýlu, ktorý spopularizoval iPhone X. Veľke displeje bez rámikov a ovládanie gestami.

Ostatne, Android P taktiež oficiálne pridáva podporu pre výrezy na predné senzory a kameru, podobne ako vlajková loď od Applu.

Inteligencia

Nebol by to Android, keby kľúčovou funkciou novej verzie nebola umelá inteligencia. AI bude teraz integrovaná ešte hlbšie do systému. S funkciou Adaptive battery bude napríklad váš telefón predvídať, kedy zvyknete spúšťať konkrétne aplikácie – a v daný čas sa bude sústrediť len na ne. Životnosť batérie by sa takto mala predĺžiť až o 30 %.

Prispôsobivý bude systém aj pri nastavovaní jasu displeja. Sledovať bude spôsob, akým si ho pri daných svetelných podmienkach nastavujete a nabudúce to urobí automaticky za vás. Pribudnú aj Slices – prediktívne akcie pre jednotlivé aplikácie, ktoré môžu vývojári implementovať do rôznych častí systému, napríklad vyhľadávania.

android p inteligencia

V neposlednom rade bude dostupný aj ML Kit, nové API pre strojové učenie, ktoré tvorcom softvéru umožní skenovanie tvárí, čiarových kódov, či reálnych objektov. Funguje na podobnom princípe ako CoreML od Applu a k dispozícii bude ako na Androide, tak aj IOS.

Digitálne zdravie

Treťou výraznou novinkou bude niečo, na čom Apple údajne taktiež pracuje a uvidieť by sme to mohli už budúci mesiac v iOS 12. Android P bude ponúkať omnoho podrobnejšie štatistiky o tom, ako používate svoj smartfón a bude sa snažiť pomôcť lepšie menežovať čas na ňom strávený.

android p dashboard

Používatelia si napríklad budú môcť nastaviť časové limity na jednotlivé apky. Po ich vypršaní sa daná ikonka zmení na šedo, aby vás odradila od jej ďalšieho používania. To sa bude dať taktiež aktivovať na celé rozhranie telefónu – funkcia Wind Down vás bude nabádať ísť spať pomocou postupného zošednutia celého displeja.

Pribudne aj nový Do Not Disturb mód, ktorý obmedzí všetky notifikácie. Ten sa bude dať aktivovať buď manuálne, alebo jednoduchým otočením telefónu displejom smerom k stolu.

android p wind down

Zaujali vás niektoré z predstavených funkcií a radi by ste ich niekedy uvítali aj v iOS? Podeľte sa s nami v komentároch pod článkom.

UložiťUložiť

komentáre
  1. uvital bych, kdyz by u aplikaci, ktery nepouziju vic nez mesic, byla vymazana jeji cache (stejne si uz clovek nepamatuje, co tam mel rozjety) a ikona by zesedla

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Inštalovať iOS 14 alebo nie?

Nový iOS prináša viacero zaujímavých zmien aj nových funkcií. Dôležitá je však aj otázka: aktualizovať už teraz alebo radšej ešte počkať?
pokračovanie článku

Aká bude téma nového Apple eventu?

iPone, Apple Watch, iPad… To je len časť noviniek, ktoré nás môžu už budúci utorok čakať. Ktoré z nich majú väčšiu šancu stať sa súčasťou prezentácie?