Facebook zbiera citlivé údaje bez povolenia, delí sa o ne s vyše 150 spoločnosťami

New York Times zverejnil rozsiahlu správu o najväčšej sociálnej sieti. Napriek nedávnej kritike verejnosti pokračuje v zdieľaní používateľských dát s ostatnými spoločnosťami.

Začiatkom roka vypukol mediálny škandál so spoločnosťou Cambrdige Analyitca, ktorá zneužila Facebookom zdieľané dáta na propagáciu politickej kampane. Napriek uisteniu investorov a úradov sa však zdá, že Facebook v obchodovaní s používateľskými dátami neprestal. 

V najnovšej správe sa New York Times pozrel na interné dokumenty spoločnosti z minulého roka a taktiež vyspovedal viac než 60 ľudí, vrátane bývalých zamestnancov. Facebook potajomky uzavrel dohody s vyše 150 technologickými spoločnosťami, vrátane Amazonu, Yahoo a Spotify.

Sociálna sieť si partnerov vytipovala, išlo o tzv. dohodu „výhodnú pre všetkých“. Facebook si zaručil dodatočný rast a partnerské spoločnosti zas cenné informácie o používateľoch. 

Mark Zuckerberg v apríli pred americkým senátom. Zdroj: New York Times

V článku sa spomínajú aj konkrétne prípady. Microsoft Bing napríklad mohol bez povolenia vidieť  mená všetkých priateľov v používateľovom zozname,  Netflix a Spotfiy pritom získali úplný prístup k súkromným správam, vrátane skupinových konverzácií. 

Čo sa týka Applu, ich zariadenia údajne poskytovali prístup ku kalendárom a kontaktom používateľa. Apple túto informáciu dementoval a tvrdí, že tieto údaje ostávajú výhradne na zariadení a Facebook k nim nemá prístup. V lete to isté spomenul aj Tim Cook, ktorý poprel, že by Apple niekedy žiadal súkromné dáta od Facebooku.

komentáre
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Koncept: budúca podoba výrezu v displeji iPhonu

Tohtoročný modelový rad Apple smartfónu by mal podľa očakávaní priniesť aj o niečo menší výrez v prednej časti zariadenia. Pozrite sa však na koncept, ktorý sa na vec pozerá z úplne inej perspektívy.