Čo si zahrať na Macu v roku 2018? (časť 10 – Stratégie)

Tram-ta-da-dááááááá! Je tu posledná, časť nášho seriálu Čo si zahrať na Macu v roku 2018?, ktorý sa zaoberal zoznamom najlepších hier na Mac, ktoré si možete zahrať, rozdelené podľa žánru a náročnosti na hardvér Macu.

Pevne veríme, že si každý našiel svoje. V poslednej časti našej série sa zameriame na strategické hry pre Mac, ktoré určite netreba prehliadnuť.

Sid Meier’s Civilization VI

Civilization V je u mnohých hráčov jednou z najobľúbenejších strategických hier bez ohľadu na platformu. No Civilization VI sa podarilo stať sa najobľúbenejšou stratégiou široko ďaleko.

V Civilization VI dostane hráč pod kontrolu doslova celú civilizáciu. Buduje mestá, armády, skúma nové technológie, tvorí ekonomiku a rozširuje svoje impérium. Civilization VI síce nie je zrovna najdetailnejšia Mac stratégia (týmto titulom sa pýši Europa Universalis 4), no je asi najzábavnejšou. Všetci sa báli, že hra bude jednoducho pokračovať v presných šľapajách svojich predchodcov, no naštastie opak je pravdou. Firaxisu sa podarilo vytvoriť niečo klasické, ale s novým a čerstvým nádychom. Civilization VI prináša mnoho noviniek, ako je napríklad komplexné rozplánovanie mesta a stovky ďalších vylepšení.

Civilization VI sa tiež radí medzi najlepšie graficky spracované turn-based stratégie na Macu. Čo ale na druhej strane vyžaduje o niečo silnejší hardéver pre plynulý chod hry.

Systémové požiadavky: OS X 10.11, 2,7 GHz Intel Core i5 6GB RAM, 15 GB HDD, nVidia GeForce 775M/AMD Radeon HD 6970/Intel Iris Pro s 1GB video pamäťou.

XCOM 2

Následník trónu po skvelom XCOM: Enemy Unknown a pripomienka, že hry pre Mac nie sú na zahodenie a niekam smerujú.

Ako sa dalo očakávať, táto turn-based stratégia sa hrá a vyzerá omnoho lepšie ako jej predchodca. Kritici si hru veľmi obľúbili. V XCOM 2 prehrali ľudia vojnu proti votrelcom a museli sa uchýliť k k partizánstvu, aby vrátili úder. Práve týmto sa štýl hrania úplne mení a otvára tak cestu celkom novým funkciám, ako napríklad možnosti ukryť sa pred votrelcami.

Je nutné poznamenať, že grafika XCOM 2 si vyžaduje o niečo silnejší hardvér. Môžeme aj obviňovať Feral Interactive za nie veľmi dobrý port hry na Mac, aj keď je Windows verzia úplne o tom istom. Ak nespĺňate minimálne požiadavky na XCOM 2, vždy si môžete zahrať XCOM: Enemy Unknown

Systémové požiadavky: OS X 10.11.2, 2,4 GHz Intel Core i5, 8GB RAM, 45 GB HDD, nVidia 650Ti (1GB)/AMD 5770 (1GB)/Intel Iris Pro alebo lepšie.

Total War: Warhammer

Total War: Warhammer je zároveň najnovšou a nejlepšou časťou série Total War (myslíme tým najlepší herný zážitok), ktorá je dostupná pre Mac a asi aj pre Windows.

Aj keď sa jedná o sériu Warhammer, drží sa kréda Total War a kombinuje turn-based kampaň s real-time súbojmi. A tak ako pri všetkých častiach Total War tak aj pri Warhammer sú bitky ozaj veľké. Stovky jednotiek proti sebe na obrovskej mape. No proste pastva pre oči. Áno, Warhammer je unikátny, pretože ako prvý nesleduje realistickú líniu a dianie starej Európy a namiesto toho posiela do boja armády orkov, nemŕtvych, monštier, lietajúcich monštier, legendárnych hrdinov a ďalších.

Feral Interactive sa podarilo preniesť jednu z najlepších strategických hier všetkých čias na Mac a pritom priniesť solidný port, ktorý rozbehne hru na bežnom hardvéri.

Systémové požiadavky: OS X 10.12.4, 2,0 GHz Intel Core i5, 8GB RAM, 37GB HDD, AMD grafické karty od roku 2014 a vyššie/nVidia grafické karty s 2GB video pamäťou/Intel Iris Graphics 540 a 550.

StarCraft 2: Legacy of the Void

Tretia časť úspešnej StarCraft 2 trilógie od štúdia Blizzard.

Väčšina hráčov pozná StarCraft, pretože je to jedna z najsúťaživejších a najnáročnejších hier na svete. Nové jednotky a zmeny v bilancii robia z Legacy of the Void ešte náročnejšiu a súťaživejšiu hru, ktorá je vhodná pre skúsených hráčov. Ale na druhej strane Legacy of the Void ponúka rozmanité nové elementy, ktorú su vhodné pre bežných hráčov. Pre začiatočníkov obsahuje 20 finálnych misií z kampane StarCraft 2. Hra taktiež predstavuje zábavný kooperatívny mód, ktorý obsahuje špeciálne postavy a misie. Ak hľadá hráč výzvu alebo sa chce iba zabaviť, Legacy of the Void je skvelou variantou. Blizzard s portom Mac verzie StarCraft 2 spravil svkelú prácu.

Jedná sa síce o jednu z najlepšie graficky prepracovaných stratégií, ktorá ale nepotrebuje extrémny výkon aby sa dala plynule hrať.

Systémové požiadavky: OS X 10.9.5, 2,0 GHz Intel Core 2 Duo, 4GB RAM, 30GB HDD, nVidia GeForce GeForce GT 330M/ATI Radeon HD 4670 alebo lepšie s 256 MB video pamäťou.

Cities: Skyline

Je vtipné, že pred niekoľkými rokmi by sa takmer nikto neodvážil vyzvať SimCity na súboj. No keď to uvideli developeri z Colossal Order, rozhdoli sa výzvu prijať.

Cities: Skylines je simulátor budovania a starania sa o mesto, podobný SimCity. Hra dáva hračovi kontrolu nad tvorením mestských zón (obytné, komerčné, industriálne), verejnými službami, daňami, verejnou dopravou a mnohým ďalším. Hra je dokonca tak komplexná, že dokonca aj hráčova občianska politika určí smer, kadial sa bude mesto uberať. Colossal Order sa poučil zo všetkých chýb EA, ktoré spravili keď vydali SimCity a snažil sa spraviť lepšiu hru, čo sa mu aj podarilo. V hre sa oproti SimCity nenáchadza žiadny systém, ktorý vyžaduje, aby bol hráč neustále online aby mohol hrať. Mestá možu byť omnoho, omnoho väčšie a okrem iného ponúka Cities aj podopru pre mody zo Steam Worksshop.

Cities: Skyline je zábavná a návyková hra. Taktiež je skvelé, že port hry pre Mac bol vytvorený s najväčšou opatrnosoťu aby umožnil čo najlepší herný zážitok. Bohužiaľ, hra potrebuje o niečo viac “štavy”, aby poskytla ten najlepší herný zážitok.

Systémové požiadavky: OS X 10.9, 3.0 GHz Intel Core 2 Duo, 4GB RAM, 4GB HDD, nVidia GeForce GTX 260/ ATI Radeon HD 5670/ Nepodporuje ingerované grafické karty Intel.

Heartstone: Heroes of Warcraft

Heartstone je ďalším klenotom od Blizzardu.

Ozaj sa dá nazvať zberateľská kartová hra klenotom? Ale áno dá, pokiaľ je to taká skvelá zábava ako Heartstone. Hra je založená na populárnom svete Warcraftu a dá sa relatívne rýchlo naučiť hrať. V každom súboji si hráč vytiahne 3 zo štyroch kariet (záleží kto ide prvý) z celkových,  30 kariet, ktoré má hráč upravené vo svojej kolekcii. Karty majú rôzne druhy. Cieľ hry je jednuduchý, zničiť nepriateľa. Taktiež aj pravidlá sú jednoduché, no stratégia skrývajúca sa pod týmto obalom je komplexná, ťažká ale uspokojujúca.

Ak je aj zariadenie slabšie, prípadne staršie, rozhodne sa oplatí Heartstone vyskúšať. Nie len preto, že je nenáročný ale aj pre to, že je to jedna z najlepších hier zdarma dostupných na Macu.

Systémové požiadavky: OS X 10.9.5, Intel Core 2 Duo, 2GB RAM, 3GB HDD, nVidia GeForce 8600M/ATI Radeon HD 2600 Pro.

Homeworld Remastered Collection

Po prvý krát bola hra vydaná v roku 1999 a 2003 ako Homeworld 1 a Homeworld 2. Tieto hry obsahovali obrovské vesmírne súboje ako v Star Wars.

Je šialené, ako sa ani po 15 rokoch nedokáže žiadna strategická hra vyrovnať mierke a vzrušeniu z bitiek v hre Homeworld. A vďaka vylepšenej Remastered Collection je grafika na úplne inej úrovni, vďaka čomu vyzerá Homeworld ako jedna z moderných strategických hier súčasnosti a nie ako 15 ročný veterán. Remestered Collection prináša “vymazlenú” grafiku, vysoko detailné textúry, lepšie osvetlenie a nové UI (User Interface – užívateľské rozhranie). V preklade dostatok, aby mohol Homeworld konkurovať súčasným hrám. Kombinácia skvelého príbehu a atmosféry robí z tejto hry nutnosť.

Veľmi dlho debatovali hráči, či je Homeworld najlepšou stratégiou všetkých čias. No vďaka tomu, že obidve hry (1 aj 2) boli modernizované, môžu debaty pokračovať.

Systémové požiadavky: OS X 10.9.5, 2,2 GHz Intel Core 2 Duo, 4GB RAM, 20GB HDD, nVidia GeForce 640M/ATI Radeon HD 3870/Intel HD 4000 s 512 MB video pamäťou.

Company of Heroes 2

Pokračovateľ známeho Company of Heroes, jednej z najlepších real-time stratégií široko ďaleko.

Hra je zasadená do obdobia 2. Svetovej Vojny. Naštastie ale už ďaleko od únavných súbojov, ktoré všetci hráči dobre poznajú (vylodenie v Normandii, deň D). Namiesto toho sa hra zameriava na známe súboje vedené Červenou armádou na východnom fronte. Company of Heroes 2 okrem tejto skutočnosti prináša aj mnohé iné novinky, ako napríklad vylepšené počasie a okolie, ktoré sa dá zdemolovať.

Company of Heroes je dodnes jednou z najobľúbenejších strategických hier mnohých hráčov. Keď by si chcel náhodou hráč odpočinúť od kampane, ponúka hra aj mód šarvátky, v preklade rýchlych 20 minút zábavy.

Na strategickú hru vyzerá Company of Heroes 2 naozaj robustne. No slabou stránkou hry sú jej požiadavky na hardvér. Feral Interactive odviedol s portom hry na Mac dobrú prácu.

Systémové požiadavky: OS X 10.10.3, 1,8 GHz Intel Core 2 Duo, 4GB RAM, 35GB HDD, AMD R9 séría/Intel Iris Pro/nVidia 600 séria alebo lepšie s 512MB video pamäťou.

FTL: Faster than Light

Jedná sa o subžáner RPG vesmírneho simulátoru od indie vývojára Subset Games.

Hra dá hráčovi kontrolu nad vesmírnou ľodou, ktorá preváža extrémne citlivé informácie. Problémom je obrovská flotila nepriateľov za hráčovým chvostom. Hráč musí viesť loď skrz niekoľko planetárnych systémov, aby utiekol. Každý z týchto systémov obsahuje náhodné udalosti, ktoré hráča otestujú. Napríklad nepriateľská loď, pirát alebo niečo iné. V tom istom čase musí hráč verbovať nových členov posádky a vylepšovať vesmírnu loď. Súboj sa odohráva v reálnom čase a netoleruje chyby. Umrieť môže hráč iba raz, čo znamená stratu lode aj posády a opätovné začatie od nuly.

FTL zdieľa jednú skvelú vlastnosť so všetkými indie hrami. Nevyžaduje vysoké hardvérové nároky.

Systémové požiadavky: OS X 10.5.8, 2,0 GHz Intel Core Duo, 2GB RAM, 175MB HDD, podpora OpenGL 2.0 so 128 MB video pamäťou.

Europa Universalis 4

Europa Universalis 4 si dala ambiciózny cieľ. Byť viac prístupná nováčikom, bez toho aby musela obetovať hĺbku celej série, za ktorú bola toľkými hráčmi milovaná.

Vývojár Paradox uspel a vytvoril najlepšiu stratégiu, ktorá existuje. EU4 (Europa Universalis 4) je možno prístupnejšia novým hráčom, no stále sa jedná o komplexnú a náročnú hru na hranie. Hra umožní hráčovi kontrolovať celú armádu, diplomaciu a ekonomiku. Tým, že národ nemôže byť úzašný v každom smere, musí hráč urobiť niekoľko rozhdonutí. Napríklad sa hnať za extrémnou vojenskou silou alebo pevnou ekonomikou? EU4 je skutočnou simuláciou, kde má hráč pod palcom celú históriu sveta. Hráč môže obsadiť, kolonizovať a ovládať celú Zem.

Ďalší príklad skvelého portu na Mac od štúdia Paradox. Hra dokáže bez problémov bežať aj na bežnom zariadení.

Systémové požiadavky: OS X 10.6.8, 2,8 GHz Intel Core 2 Duo, 2GB RAM, 2GB HDD, ATI Radeon HD 6750/nVidia GeForce 320/nVidia GeForce 9600 alebo vyššie s 1GB video pamäťou.

Dawn of War 3

Keď vyšlo Dawn of War 3 bolo to veľké prekvapenie. Pretože zaprvé, jednalo sa o prvý Dawn of War, ktorý bol od roku 2009 vydaný a za druhé, v hre bolo vylepšené úplne všetko od čias svojich dvoch predchodcov.

Tak ako Dawn of War 2 sa aj DoW 3 sústredí na vylepšovanie hrdinu a jednotiek. Hra vás namiesto vyzývania do budovania obrovských armád tlačí do vylepšovania najskúsenejších jednotiek a hrdinov. DoW 3 taktiež prináša lepšiu kampaň o 17 misiách, cross-platform multiplayer medzi macOS a Linuxom.

Dawn of War 3 taktiež disponuje skvelou grafikou. Feral Interactive ako zvyčajne odviedol dobrú prácu pri porte hry na Mac a pri znižovaní hardvérových nárokov, čo znamená, že si hru zahrajete aj na úplne bežnom zariadení.

Systémové požiadavky: OS X 10.12.4, 2,0 GHz Intel Core i5, 8GB RAM, 30GB HDD, /nVidia GeForce 650 (1GB)/AMD Radeon M290/Intel Iris Pro alebo lepšie.

This War of Mine

Táto pôsobivá strágie v sebe skvelo kombinuje prvky prežitia a vojny.

Mnoho vojnových hier vsadí hráča do úlohy supervojaka, schopného zabíjať stovky nepriateľov za účelom záchrany sveta. This War of Mine si zvolil úplne ínu cestu a zameriava sa na ovládanie skupiny civilistov, ktorí sa ocitli v strede vojnou zmietaného mesta. Jedlo či zdroje sú obmedzené a je na hráčovi, aby pomohol skupine preživších vydržať čo najdlhšie. Počas dňa môže hráč vyrábať nástroje (ako napríklad zbrane) a variť jedlo. V noci musí hráč vyslať jedného zo svojich preživších prehľadávať lokality v meste a získavať ďalšie zásoby.

This War of Mine je ťažká ale zároveň veľmi návyková hra. Nároky tejto hry sú také nízke, že si ju zahráte na väčšine Macoch.

Systémové požiadavky:  OS X 10.7, 2,4 GHz Intel Core 2 Duo, 2GB RAM, 1,5GB HDD, nVidia GeForce 9600 GS/AMD Radeon HD4000 s 512 MB video pamäťou.

Crusader Kings 2

Crusader Kings 2 je veľkolepou stratégiou zasadenou do stredoveku.

Hra sa odohráva v reálnom čase u možní hráčom používať politiku, ekonomiku alebo vojenskú silu k vybudovaniu impéria. Súboje sú “znesiteľné”, no to čo robí túto hru veľkolepou sú sociálne a politické mechanizmy. V hre sú nájomné vraždy, svadby, úplatky a množstvo iných situácií, ktoré pomôžu hráčovi s plnením svojej úlohy. Úprimne, niektoré situácie sú až bláznivé. Chce matka vodcu zabiť vodcovho brata? Pristihol vodca svojho syna ako mrzačí zvieratá? A to je iba zlomok situácií, do ktorých vás môže hra dostať.

Port Crusader Kings 2 na Mac bol bezproblémový a nemá s ním problém ani starší Mac.

Systémové požiadavky: OS X 10.9, 2,0 GHz Intel Core 2 Duo, 2GB RAM, 2GB HDD, ATI Radeon HD 6750/nVidia GeForce 320/nVidia GeForce 9600 alebo vyššie.

Dwarf Fortress

Táto hra, no, je to trocha iná liga. Z časti zameraná na budovanie, z časti na manažment, z časti roguelike a z veľkej časti je to textová hra.

Typická Dwarf Fortress hra zahŕňa náhodne generovaný svet, v ktorom hráč ovláda skupinu trpaslíkov a pokúša sa vytvoriť podzemnú pevnosť. Okrem toho, že sa jedná o textovú hru je Dwarf Fortress aj relatívne náročnou výzvou. Ale to je zároveň aj čarom tejto hry. Mnohí túto hru považujú za nazložitejšiu hru, aká bola kedy vytvorená (dokonca je táto hra aj povestná svojou náročnosťou). Ale akonáhle sa ju hráč naučí hrať, objaví skutočný klenot a čaro tejto hry.

A keďže táto textová hra neprináša takmer žiadny vizuálny zážitok, dá sa hrať na všetkých Macoch.

Systémové požiadavky: Počítač

Pre lepšiu kategorizáciu uverejňujeme aj link na pôvodný článok, kde sú hry presne rozdelené, získate subjektívny pocit autora a môžete si ich tiež odfiltrovať podľa vlastného želania.

A tu sa dostávame k záveru našej série Čo si zahrať na Macu v roku 2018? Pevne veríme, že sa vám táto séria páčila a pomohla vám nájsť hru/hry, ktorá/é vás zabaví/ia.

komentáre
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť