Apple odstránil aplikáciu QDrops, ktorá šírila konšpiračné teórie

Konšpiračným teóriám sa neubránil ani App Store, v ktorom si mohli užívatelia po dobu niekoľkých mesiacov zakúpiť aplikáciu QDrops za $0,99.

QDrops aplikácia bola vyvinutá manželským párom zo Severnej Karolíny a prvýkrát vyšla v apríli/dubnu tohto roku. Odvtedy sa dostala do Top 10 v zozname všetkých platených aplikácií a Top 1 v kategórii Zábava/Entertainment v krajine. Pretože aplikácia stála 99 centov, znamená to, že Apple si bral podiel a teda na šírení konšpiračných teórií zarábal.

Samotná aplikácia bola zameraná na momentálne populárnej “Qanon” konšpiračnej teórii, ktorá hovorí o tom, že Hillary Clinton a mnoho ďalších vplyvných politikov a celebrít je členom tajného pedofilného kruhu, ktorý navyše zabíja svoje obete. Teória vraví, že prezident Donald Trump zriadil tajnú políciu, ktorá mala týchto politikov a celebrity chytiť a donútila ich nosiť elektrické náčlenky, aký nosí napríklad Pavol Rusko.

Konšpiračná teória rezonovala aj medzi celebritami ako sú Roseanne Barr alebo Sean Hannity a aj to jej pridalo na popularite. Aplikácia QDrops pre zmenu mala užívateľov notifikovať novými správami od niekoho, kto o sebe tvrdí, že má bezpečnostnú previerku najvyššieho stupňa a prístup k prísne utajeným vládnym informáciám. Aplikácia je aj po stiahnutí z App Storu naďalej dostupná v Google Play, takisto za cenu 99 centov.

App Store vždy podporoval a prezentoval všetky uhly pohľadu, pokiaľ tieto aplikácie zároveň rešpektovali užívateľov s odlišnými názormi a zaručovali vysokú kvalitu programu. Zverejnili sme jasné podmienky, ktoré musia vývojári dodržiavať, aby ich aplikácie mohli byť distribuované cez App Store. Boli navrhnuté tak, aby poháňali inováciu a zaručovali bezpečné prostredie pre všetkých našich užívateľov. Voči aplikáciám, ktoré porušujú naše pravidlá alebo zákon, okamžite zasahujeme – túto zodpovednosť berieme mimoriadne vážne.”

Stephanie Saffer, hovorkyňa Apple

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Koncept: budúca podoba výrezu v displeji iPhonu

Tohtoročný modelový rad Apple smartfónu by mal podľa očakávaní priniesť aj o niečo menší výrez v prednej časti zariadenia. Pozrite sa však na koncept, ktorý sa na vec pozerá z úplne inej perspektívy.