Qualcomm zvažuje protiúder, ale nechce si znepriateliť Apple

Začiatok týždňa nám začal skutočne akčne. Apple obvinil Qualcomm za zneužívanie svojho dominantného postavenia a žiadal od neho odškodné vo výške 1 miliardy dolárov kvôli tomu, že si firma žiadala čoraz vyššie licenčné poplatky za svoje čipy.

Qualcomm však nechce nechať veci len tak a podľa všetkého zvažuje protiúder a obviní Apple. Nateraz však nie je jasné, za čo chce svojho odberateľa žalovať, ani či tak učiní v USA alebo mimo nich. Na druhú stranu však Qualcomm chce, aby súdne spory ostali iba právnou záležitosťou a aby to nijak neovplyvnilo obchodné vzťahy medzi firmami, hoci Apple bol prvý z tejto dvojice, ktorý podal žalobu.

Pre známeho výrobcu komponentov by však strata tak významného partnera bola bolestivá a firma je ochotná aj naďalej dodávať Applu komponenty. Konkrétne sa jedná o komunikačné čipy pre iPhone, pričom Qualcomm ich dodáva Applu už od prvej generácie. Až s iPhonom 7 prišla konkurencia v podobe Intelu, ktorého čipy sú však pomalšie oproti tým, ktoré sme mali v iPhonoch doposiaľ. Applu však zrejme prekáža politika Qualcommu. Ten od svojich odberateľov vyžaduje, aby okrem čipov využívali aj súvisiace patentované technológie a preto ich poskytuje v akýchsi “balíčkoch”. To tiež zvyšuje cenu licencie, ktorú musia Apple a iní výrobcovia zaplatiť.

Qualcomm

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Aká bude téma nového Apple eventu?

iPone, Apple Watch, iPad… To je len časť noviniek, ktoré nás môžu už budúci utorok čakať. Ktoré z nich majú väčšiu šancu stať sa súčasťou prezentácie?
pokračovanie článku

Inštalovať iOS 14 alebo nie?

Nový iOS prináša viacero zaujímavých zmien aj nových funkcií. Dôležitá je však aj otázka: aktualizovať už teraz alebo radšej ešte počkať?