iPhone 8 bude možno v blízkej budúcnosti disponovať FM rádiom

Za posledných šesť týždňov, séria devastujúcich hurikánov vrátane hurikánu Harvey, Irma a Maria zatlačili na Apple, aby vo vstavanom bezdrôtovom modeme každého iPhonu povolil funkciu FM rádia.

 

Najväčší nátlak pochádza od Asociácie vysielateľov, lobistickej skupiny zastupujúcej over-the-air rádio a televíznych vysielateľov v Spojených Štátoch. Dennis Waharton, hovorca Asociácie vysielateľov sa k veci vyjadril:

“Vysielatelia poskytujú informácie ako sa rýchlo evakuovať keď prichádza povodeň, ako sa dostať preč z oblasti zasiahnutej tornádom alebo hurikánom. Myšlienka, že Apple alebo ktokoľvek iný zamedzuje takýto typ prísunu informácií považujeme za nanajvýš alarmujúce.”

Qualcomm a Intel čipy, ktoré slúžia na Wi-Fi a mobilné pripojenie majú od výroby vstavané FM tunery, ktoré ľuďom umožnia počúvať rádio. Apple túto funkciu ale nepovolil, aby donútil ľudí prejsť na počúvanie rádia cez Wi-Fi alebo mobilné pripojenie.

Silné búrky môžu zanechať tisícky ľudí bez energie alebo mobilného pripojenia na týždne alebo dokonca mesiace, čo ešte viac komplikuje počúvanie rádia pomocou Wi-Fi alebo mobilného pripojenia. Predseda FCC Ajit Pai počas svojej cesty do hurikánom Irmou zničenej Floridy tiež upozornil všetkých výrobcov smartfónov, aby FM čipy od výroby aktivovali.

Pai počas konferencie WPBF 25 povedal, že čip je obzvlášť cenný, “pokiaľ ide o núdzovú situáciu”.

“FM čip je cenná funkcionalita a to nie iba v dobrom čase keď vám jeho používanie zvýši výdrž batérie alebo zníži čerpanie dát. Najcennejší je ale v núdzovej situácií.  Ľudia v núdzi potrebujú zistiť núdzové informácie a pokyny. FM rádio je skvelou možnosťou ako toho dosiahnuť.”

Vo februári, na Future of Radio and Audio Symposium vo Washingtone Pai označil rádio ako “životne dôležité keď sa blíži katastrofa:

“Keď udrie hurikán, často zničí telefónne siete a internetové služby. FM rádio je záchranný povraz, ktorý poskytuje najaktuálnejšie správy počasia alebo smer, ktorým sa má ohrozený vydať a nájsť úkryt prípadne kde má vyhľadať pomoc. Počas hurikánov, tornád, požiarov alebo záplav sme zaznamenali enormný nárast poslucháčov.”

Doplnil, že mnoho zákazníkov by prijalo možnosť prístupu k službám zadarmo ako napríklad hudba, ktorú ponúkajú práve FM rádiové stanice. Niektorí kritici veria, že práve toto je dôvod, prečo Apple túto funkciu vo svojich produktoch zakázal.

Apple sa odmietol k celej veci vyjadriť a preto ostáva záhadou, či spoločnosť vo svojich iPhonoch aktivuje FM rádio funkcionalitu. Podľa najaktuálnejších informácií, predseda FCC Ajit Pai vydal vyhlásenie, v ktorom apeluje priamo na Apple, aby “prestala hľadieť na svoje záujmy a dala bezpečie Američanov na prvé miesto” aktivovaní FM rádio čipov v iPhonoch.

 

 

komentárov
  1. Ked budem utekat od Irmy, Marie ci inej zeny, tak idem autom a tam radio mam. Uz len na nejaky natlak asociacie bude apple reagovat, to iste.

    0
    0
  2. Blbý je že iPhone žádný hardware pro příjem rádia nemá od verze 7. To se v Applu pěkně nadřou. Budou muset ručně pájet čip do každého telefonu. ????

    0
    0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Aké hry podporujú Apple M1?

M1 Pro a M1 Max svojím výkonom určite ohúria. Ako sa ale správajú nové čipy z dielne Apple pri hrách? Tie sú, takisto ako iné komplexné programy náročné na hardvér, aj keď trocha iným spôsobom. Ako si nové čipy M1 dokážu poradiť s hrami a aké výkony dosahujú pri viacerých AAA herných tituloch?