iOS 10.3 priniesol najradikálnejšiu zmenu od predstavenia prvého iPhonu

iOS 10.3 priniesol množstvo opráv a aj niekoľko noviniek, medzi nimi vylepšenú Siri a užitočnú službu Find my AirPods. Najväčším prekvapením v novom iOS je ale úplne nový súborový systém (filesystem).

Doteraz iOS využíval rozhranie HFS+, ktoré bolo špeciálnou verziou súborového systému HFS, ktorý Apple používal 30 rokov na Macu. Na dnešné pomery tak išlo o ozajstnú starožitnosť a pre Apple nastal čas posunúť sa vpred. Prešiel na APFS, ktorý je novou verziou starého HFS. Pre bežného užívateľa je táto informácia prakticky nepotrebná, no prechod na nový súborový systém si všimnú všetci. Vďaka modernému APFS je systém plynulejší a môže zaberať menej miesta. Zároveň to je hlavný dôvod, prečo sa iOS 10.3 inštaluje pomalšie, než všetky predošlé aktualizácie.

Bonusom je, že nový filesystem pomohol vyriešiť problémy s animáciami v iOS. Apple sľuboval, že moderný systém má 60fps animácie, no to nebola tak celkom pravda. Apple chcel túto rýchlosť dosiahnuť, no bránili mu v tom framedropy, preskakovanie snímkov a ďalšie chybičky, ktoré oberali animácie o dokonalosť. Tieto problémy spomenul vo svojom dokumente Chris Pirillo.

V najnovšom systéme sú animácie vyladené, na čo upozornil cez Twitter aj pracovník Applu, Renaud Lienhart. Tvrdí, že animácie boli jemne upravené a skrátené pre lepší pôžitok. Svoj podiel na tom má aj APFS, ktorý upravuje spôsob, ako iOS narába so súbormi.

Súborový systém APFS – všetko čo potrebujete vedieť

Zdroj: 9to5mac
Viac článkov na tému

9 komentárov

 1. shadower píše:

  ach …a ja podla titulku ze tento clanok bude o novych smailikoch :D

 2. peto píše:

  Po update negunguje dobre nabijanie. Nabije do 79% a dalej nic. A ani vela miesta neuvolnilo tak ako niektory pisali na forach, len cca 300mb.

 3. Marian píše:

  Ja som zbadal ze instalacia aktualizacia sa velmi zrychlila

 4. kutac píše:

  no a priniesol kopu dalšich problemov. Aspoň u mňa na iPhone6plus slabšia výdrž baterie, oveľa slabši dosah WiFi, tam kde pred tym nebol problém, teraz vypadava a aj par aplikacii mi zacalo padať.

 5. Marcelnik píše:

  Mne vsetko funguje ako predtym,ale miesta mi velmi neuvolnilo,zhruba 500mega

 6. Mayo píše:

  U mna zatial OK
  6S+

 7. Tomáš píše:

  Iphone 7 128gb
  Po novej aktualizácii cítim menšiu vydrz batérie . Pred aktualizáciou som po práci odchádzal s cca 48-54 % batérie už dlhu dobu po aktualizácii taky istý deň idem domov s 20-24% batérie . Čo Mna rozčuľuje keďže už mi do večera telefón nevydrží !

 8. Lenka píše:

  iPhone 6
  taktiez mam po aktualizacii podstatne mensiu vydrz baterie.  :(

 9. Mayo píše:

  Nuz, po par dnoch uzivania potvrdzujem aj ja slabsiu vydrz baterky.
  Why, Apple ??? :(

Pridať komentár

Partneri

Inzercia

Send this to a friend