Európska únia chce bojovať proti plánovanému zastarávaniu a kazítkam

Surface Laptop Teardown

“Žiaden komponent nedokáže spraviť toľko “radosti” človeku, ako dokáže len kazítko človeku.”

Počuli ste už o pojme kazítko, respektíve jeho expresívnejší výraz ku*vítko? Ak nie, potom vám ho priblížim. Je to označenie pre súčiastky, ktoré majú prikrátku životnosť a zvyknú sa pokaziť krátko po uplynutí záručnej lehoty. V minulosti sa hovorilo aj o samostatných komponentoch, ktoré zámerne poškodili produkt po určitej dobe.

Existenciu týchto dielcov však ťažko dokázať, keďže dnes už elektronika zvykne využívať 100% komponentov, ktorými disponuje a niektoré veci sa jednoducho opotrebujú. Napríklad batérie, ktoré sa deň čo deň nabíjajú a vybíjajú. To však neodradilo Európsky parlament o tom, aby pritvrdil na výrobcov produktov a donútil ich zvýšiť životnosť produktov. Francúzsky europoslanec Pascal Durand dokonca navrhol, aby sa na balení produktu uvádzala výrobcom očakávaná životnosť.

iFixIt Apple Pencil Teardown 600x450 - Európska únia chce bojovať proti plánovanému zastarávaniu a kazítkam

Pokiaľ by európsky parlament schválil takýto zákon, existenciu kazítok by to nepotvrdilo ani nevyvrátilo. Rozhodne by to však zvýšilo dôveru zákazníkov voči produktom v obchodoch, kde by už zákazníci aj pri zlacnenom tovare vedeli, do čoho idú. Plus by to donútilo výrobcov, aby vyrábali produkty s dlhšou životnosťou, čo na jednu stranu zvyšuje dôveru v značku, na druhú stranu firme uchádza pravidelný zisk z predaja nových a nových zariadení.

Zvažovaný zákon by tiež mal bojovať proti plánovanému starnutiu produktov. Niektoré produkty vrátane Apple Pencil alebo Microsoft Surface Laptop nemožno opraviť bez toho, aby nedošlo k zničeniu zariadenia. V prípade Pencil je treba zničiť jej plastové telo, pri Surface pre zmenu rozrezať a odlepiť povrch z alcantary.

Surface Laptop Teardown 600x450 - Európska únia chce bojovať proti plánovanému zastarávaniu a kazítkam

 

komentár
  1. Už aj z ekologického hľadiska by na tom mala EU trvať. V odpade je plno vecí, ktore by inak ešte mohli fungovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
cover macblog 74 380x220 - Ako si vypnúť U1 čip na iPhone 11
pokračovanie článku

Ako si vypnúť U1 čip na iPhone 11

Apple v nedávnej aktualizácii svojho iOS pridal možnosť vypnúť sledovanie polohy. Stalo sa tak po tom, čo sa viacerí sťažovali, že…
246x0w 246x220 - Na App Store sa objavila aplikácia DoubleTake
pokračovanie článku

Na App Store sa objavila aplikácia DoubleTake

Ešte na iPhonovom evente v septembri nám Apple ukázal demo aplikácie FiLMiC Pro. Táto aplikácia sa odlišuje skvelou funkciou,…