Apple opravil nebezpečnú bezpečnostnú chybu v macOS High Sierra 10.13.1

Apple dnes vydal bezpečnostnú aktualizáciu 2017-001, opravujúcu vážny nedostatok, ktorý umožňoval prístup k root superužívateľovi bez nutnosti vyplniť pole s heslom. Táto chyba bola objavená na počítačoch Mac s operačným systémom macOS High Sierra 10.13.1.

Táto vážna chyba, ktorá získala veľkú pozornosť verejnosti (tweetol ju developer Lemi Erginy včera) umožnila komukoľvek získať administrátorské privilégia jednoduchým zadaním používateľského mena “root” a vynechaného poľa pre heslo v Systémové Nastavenia -> Užívatelia a Skupiny.

Bezpečnostná aktualizácia sa už objavuje na Mac App Store a mala by byť čím skôr nainštalovaná všetkými užívateľmi s operačným systémom macOS High Sierra. Okrem toho Apple oznámil, že táto aktualizácia sa sama nainštaluje na počítače Mac, ktoré majú macOS High Sierra 10.13.1.

Apple sa za dieru v systéme ospravedlnil vo svojej správe pre MacRumors:

Bezpečnosť je najvyššia priorita každého Apple produktu a bohužiaľ sme s touto verziou macOS narazili.

Keď sa naši bezpečnostný technici včera poobede o chybe dozvedeli, okamžite začali pracovať na aktualizácií, ktorá uzavrie túto bezpečnostnú dieru. Toto ráno od 8:00 je aktualizácia dostupná a neskôr cez deň bude automaticky inštalovaná na všetky systémy bežiace na najnovšej verzii macOS High Sierra (10.13.1).

Veľmi ľutujeme tejto chyby a hlboko sa ospravedlňujeme všetkým užívateľom Macu, aj za vydanie systému s touto chybou a za nebezpečie, ktoré spôsobila. Naši zákazníci si zaslúžia viac. Sledujeme náš vývojový proces aby sme sa uistili, že sa táto chyba nebude opakovať.

Touto chybou našťastie netrpia operačné systémy macOS Sierra a staršie.

komentáre
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Vychází zcela nová aplikace SledovaniTV pro AppleTV

Uživatelé SledovaniTV, kteří využívají AppleTV, se mohou těšit na zbrusu novou aplikaci. Ta postupně nahradí tu stávající. Nová aplikace pro AppleTV přináší uživatelům této platformy nové funkce a celkově příjemnější a plynulejší zážitek ze služby.