Tip: Nastavte si na Macu vlastné klávesové skratky aplikácií

Jednou z hlavných predností klávesových skratiek na OS X je popri praktickosti aj ich flexibilita. Upraviť si môžete ľubovoľnú systémovú skratku, to isté však platí aj pre špecifické skratky v jednotlivých aplikáciách.

Dajme tomu, že vám nesedí niektorá z klávesových skratiek v programoch ako Safari, Mail, či v ľubovoľnej aplikácií tretej strany, alebo chcete vytvoriť novú skratku pre príkaz, ktorý ju normálne neobsahuje. Veľká väčšina úkonov, ktoré nájdete v menu v hornej lište pri jednotlivých programoch, sa dá veľmi jednoducho zmeniť. V nasledujúcich krokoch si ukážeme, ako na to.

Ako príklad uvediem šikovný grafický editor Pixelmator a jeho funkciu exportovať obrázok do rôznych formátov, ktorá sa nachádza v menu File > Export, no vlastnú klávesovú skratku zatiaľ neobsahuje.

Snímka obrazovky 2016-05-12 o 0.08.16

1. Otvorte Nastavenia > Klávesnica > Skratky

2. V ľavom paneli zvoľte Skratky aplikácií a kliknite na ikonku “+”

Snímka obrazovky 2016-05-12 o 0.20.08

3. Vo vyskakovacom menu zvoľte aplikáciu, ktorú chcete upraviť a následne zadajte presný názov konkrétneho príkazu a jeho novú klávesovú skratku

4. Je veľmi dôležité, aby bol názov príkazu presný, vrátane znakov ako “…”. V našom prípade zadáme “Export…” a klávesovú skratku napríklad [cmd] + E

Snímka obrazovky 2016-05-12 o 0.30.37

5. Hotovo, nová skratka by sa mala automaticky objaviť na mieste daného príkazu

Snímka obrazovky 2016-05-12 o 0.31.28

Rovnakým spôsobom môžete taktiež meniť už zadefinované skratky, či v aplikáciách natívnych, alebo od tretích strán. Aj keď táto metóda funguje na väčšinu príkazov v menu, nájdu sa aj také, ktoré spolupracovať odmietnu. Odporúčam preto vyskúšať jednotlivé príkazy a zistiť čo funguje a čo nie na vlastnej koži.

Ak chcete komplexnejšie nastavenia klávesových skratiek, alebo si chcete nastaviť vlastné príkazy ako napríklad spúšťanie aplikácií, siahnuť môžete po jednej z mnohých utilít. Medzi najobľúbenejšie patria napríklad Alfred, Quicksilver, či Butler.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Apple vydal iOS 16.0.2

Iba pár dní po vydaní veľkej aktualizácie iOS 16 prichádza prvá menšia aktualizácia, opravujúca chyby aj na najnovších zariadeniach.
pokračovanie článku

Zbohom Pro Max, vitaj iPhone 15 Ultra?

Slovník marketingového tímu Applu sa tento rok rozšíril o nové slovíčko "Ultra". Na začiatku roka spoločnosť odhalila svoj doteraz najvýkonnejší procesor M1 Ultra, a v uplynulých dňoch začala predávať robustné hodinky Apple Watch Ultra. Budúci rok sa k nim pridá zjavne ďalší produkt.